53.port

Başlatan taskin, 04 Ocak 2009 - 00:53:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

taskin

herkese merhaba. ubuntuda firestarter kurulu ve erişimler kısmında kırmızı yazı ile yazılı port 53 var. biraz baktım siteye ve googleye ancak birşey bulamadım yada anlamadım. bu port 53 zararlı mıdır nedir bileniniz var mı ?

cxerpw57

53.port DNS servisinin kullandığını biliyorum. Ancak o portu kullanan bazı zararlı uygulamalarında olduğu biliniyor.

tcp domain Domain Name Server
udp domain Domain Name Server
tcp ADMworm [trojan] ADM worm
tcp Lion [trojan] Lion

Ancak bu port üzerinde bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsan sadece 53. portu sniff edebilirsin. Böylece olayın DNS mi yoksa başka bir şeymi olduğunu anlayabilirsin.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut

taskin

services kısmında ise DNS yazıyor sanırım bir zararı yok daha doğrusu umarım

Ertan ERBEK

53 portu DNS sorguları için kullanılır, bu portta siz bi domain adı sorgulamadığınız sürece herhangi bir hareketlilik olmaz. Normal bir makina TCP 53 portunu kullanmaz ancak cache tutan bir sunucu yada slave master ilişkisinde TCP kullanılır. Bu porttan giden datanız varsa sorununuz var demektir.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.