Ubuntu'yu Wİndows gibi kurmak

Başlatan quasm, 17 Ocak 2018 - 13:39:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

quasm

Arkadaşlar hepinize merhaba. Konunun yeri burası değilse çok özür dilerim. Ben daha çok çok yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım, daha doğrusu olmaya çalışıyorum. Dün akşam internetten bir video izleyerek kurulum yapmaya çalıştım. Önce iso dosyasını indirdim, sonra Rufus ile usb belleğime bu dosyaları yazdırdım. Buraya kadar her şey çok güzeldi, sonrasında bilgisayarımı yeniden başlatıp USB ile boot ettim ve karşıma gelen ubuntu ekranında dosyalarımı kontrol ettirdim. "Check for detects" işlemiydi sanırım, USB dosyalarını kontrol edip bir hata olup olmadığını söyleyen yer. Hata olmadığını görünce Install Ubuntu dedim, yine gösterilen şekilde kurulum yaptım. Kurulumu yaparken Windows'u silip Ubuntu'yu yükle dedim. Kurulum sorunsuz bir şekilde bitti, yeniden başlatın dedi. Ama yeniden başlattıktan sonra "Try Ubuntu - Install Ubuntu" vs yazan siyah ekrana geri dönüyorum. Ubuntu'yu şuanda sadece TRY UBUNTU diyerek kullanabiliyorum, bunda da zaten kapatıp açınca tüm bilgiler siliniyor. Şimdi benim sorunum şu;
Ubuntuyu kurdum ama neden hala o siyah ekran geliyor?
Diyelim ki yardımlarınızla ubuntuyu kurdum, USB belleğe bağlı olmak istemiyorum. Aynı windows gibi direk açılmasını, herhangi bir müdahale gerektirmemesini ve USB kullanmamayı istiyorum ama USB'yi çıkarıp bilgisayarı açtığım zaman "NO BOOTABLE DEVICE" diyip orada kalıyor. Bilgisayarım Acer Aspire E15, yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

.py

biostan harddiskin birncil diskmi kontrol et.

quasm

[mention=635722]@.py[/mention] evet birinci. İşte bu şekilde olmuyor. USByi çıkartınca NO BOOTABLE DEVICE diyip kalıyor. USByi çıkarıp boot menüsüne girince hiçbir şey gözükmüyor.

.py

ubuntuyu usbden başlatıp gparted ile disklerini görebiliyormusun göremiyorsanız hardidski ext4 olarak biçimlendir 5 gb swap alanı aç kurulumu yapacağın alanı "/" Kök dizin olarak ayarla kurulumu kök dizine yap.

quasm

Alıntı yapılan: .py - 17 Ocak 2018 - 13:55:10
ubuntuyu usbden başlatıp gparted ile disklerini görebiliyormusun göremiyorsanız hardidski ext4 olarak biçimlendir 5 gb swap alanı aç kurulumu yapacağın alanı "/" Kök dizin olarak ayarla kurulumu kök dizine yap.
/dev/sda da kuruluymus Ubuntu, benim Harddiskim /dev/sen olarak gösteriyor. Bu durumda ne yapmalıyım

.py

gparted ile diske sağ tıkla bilgi/info seçeneğini tıkla disk boot olarak işaretlimi kontrol edermisin.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

quasm

Alıntı yapılan: .py - 17 Ocak 2018 - 14:10:31
gparted ile diske sağ tıkla bilgi/info seçeneğini tıkla disk boot olarak işaretlimi kontrol edermisin.
Hayır boş gözüküyor

.py

Alıntı yapılan: quasm - 17 Ocak 2018 - 14:12:23
Hayır boş gözüküyor

ext4 yazan kısıma sağ tıkla bayraklar seçeneğini seç flag/bayrak boot olarak işaretle yeniden başlat

[eklenti yönetici tarafından silindi]

quasm

/dev/sda HDD, /dev/sdb USB belleğim oldu ama yine de USB olmadan başlamıyor

.py

şöyle yapalım diski sil yeniden ext4 olarak biçimlendir kök dizin "/" olarak seç  swap alanıda oluştur. kurulumu kök dizini seçerek başlat

quasm

[mention=635733]@.py[/mention]
Bu dediklerini kurulum yaparken yapacağım değil mi? Şuanda try ubuntu'dan ubuntuya erişiyorum.

.py

quasm

[mention=635735]@.py[/mention]
hdd de ne var ne yok hepsini GParted ile sildim, "unallocated" yazdı. Şimdi tekrar USB ile boot edip kurulumu çalıştırıyorum, yanlış mıyım?

.py

sağ tıkla diske ext4 olarak biçimlendir diski "/" kök dizin (boot) olarak işaretle

quasm

[mention=635737]@.py[/mention]
sanırım sabrınızı taşırıyorum ama ext4 ile biçimlendirdim, ancak kök dizini olarak ayarlayabileceğim yeri bulamadım. 5gblık bir alanıda linux-swap şeklinde ayarladım. Eğer mümkünse, teamviewer gibi bir programla bağlanıp yardımcı olabilir misiniz?

.py

teamviewer tarzı bir uygulama bilmiyourm malesef önemli olan kısım kurulum yaparken bir kök dizininiz birde swap alanınız olması kök dizin bağlama noktası "/" olarak görmeniz gerekiyor swap alanıda bağlama noktası swap olarak görünür bu iki kısımda sorun yoksa hhd1 seçilir kurulum başlatırlır.
https://www.youtube.com/watch?v=inI5JYBu-rU

quasm

Sorunu çözdüm, bilgisayarım ACER olduğu için engelliyormuş. Sorunun çözümü burada yazıyor, tüm adımları sıra ile yaparsanız, sıkıntısız kurabilirsiniz.
Ayrıca konuyu açtığım an direkt olarak yardım etmeye çalışan yardımını esirgemeyen ".py" kardeşime teşekkürlerimi iletiyorum.
https://askubuntu.com/questions/886536/how-to-install-ubuntu-on-an-acer-with-preinstalled-windows-10-home