Fedora veya Ubuntu Tercihi

Başlatan tyko, 16 Ocak 2018 - 15:36:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyko

Merhaba

Adam akıllı yeni başlayacak biri olarak distro seçimi için kararsız kaldım. Red Hat Enterprise'ın aynısı olduğu için Fedora'yı tercih etmek istiyorum. Diğer taraftan Ubuntu var. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Sanırım temel linux komutları dışında terminal komutları birbirinden farklı, ikisini de sıfır düzeyinde bildiğim için aralarında bir avantaj ya da dezavantaj yok. Ana hedefim Linux distrolarında Server kurabilmek. Bu hızlı öğrenilebilecek bir şey değil bu yüzden PC kullanır gibi kendi işlerimle uğraşırken öğrenmeliyim.

Fedora veya Ubuntu'dan birini seçeceğim. Tercih edebilmem için deneyimli arkadaşlardan hangisini neden seçmeliyim şeklinde en azından kısa ama açıklayıcı, yardımcı olabilecek mesajlar bekliyorum.

Teşekkürler

meda

Ubuntu daha da basit olsun derseniz Mint.
-Kaynak en önemlisi
-Kararlılık: 5 yıl destekli LTS sürümler (Bu da kenarda dursun 3 ay sonra taze LTS sürüm yayınlanacak.)
-Kolaylık, basitlikte ... olabilir
-Bilinirlik oranı yüksek ve de Tr forumu avantaj sağlar.

Sonrasında Debian daha sonra Centos ....Tamam piştim dediğinde de Slackware ile devam ederek anlaşmaya başlarsan herhangi bir Linux dağıtımı ile rahatlıkla anlaşmaya başlarsın.  :)

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

lnxdev

Fedora'nın paket sistemi hantal çalışıyor. Onun dışında  sunucularda kullanılan çoğu uygulama zaten ortak yani dağıtım fark etmez bir PHP web sunucusu yapmak istiyorsanız hepsinde apache ve php kullanmak zorundasınız o yüzden sunucuda dosyalarla alakalı ve paket sistemiyle alakalı kendinizi iyi yakın hissettiğiniz dağıtımı seçin. Bilgi düzeyinizin ikisi içinde az olduğunu belirtmişsiniz o yüzden en iyisi belirli sürelerle iki farklı dağıtımı aynı işlevde kullanmak böylece kişisel tercihinizin hangi yöne doğru kaydığını belirlemiş olacaksınız.

tyko

Kararımı Ubuntu 17.10 x64'ten yana kullandım. Teşekkürler.