Ubuntu 8.10 Kapanma Sorunu

Başlatan gurkanoluc, 04 Ocak 2009 - 00:00:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gurkanoluc

Arkadaşlar merhaba, forumda "restart" ve "shutdown" gibi anahtar kelimelerle arama yaptım ancak benim sorunumu anlatan bir başlığa ulaşamadığımdan başlık açmak durumunda kaldım.

Sorunum şu; ben Datron marka - eski bir model ve tam olarak model kodunu bilmiyorum - bir laptop kullanıyorum. Laptop şuan dualboot şeklinde çalışıyor. Diğer işletim sistemi ise Win XP ancak onu çok gerekli olmadığı sürece açmıyorum. Ben ubuntu kullanırken bilgisayarı kapatmak istediğimde yani arayüzden shutdown butonunu tıkladığımda, konsolda "sudo shutdown -h now" komutunu verdiğimde * ya da direk "sudo halt" dediğimde. Bilgisayar kapanmak yerine, baştan başlatıyor kendisini. Bunun sebebi ne olabilir? Nasıl çözülebilir?

Diğer bir sorun ise şu. Bilgisayara 120 GB'lık bir USB harici disk bağlı. Bu disk bilgisayara fiziksel olarak bağlıyken ve ethernet ile bağlı olduğum ağ aktif konumdayken - yani internete bağlıyken - shutdown komutunu verdiğimde bilgisayar ubuntu'nun kapanırken gösterdiği process bar ekranında bir yerde kitleniyor ve siyah ekrana düşüyor. Bu ekranda da hiçbir mesaj v.s yok, sadece bir imleç var ve yanıp sönüyor. Bilgisayar ise kapanmıyor. Öyle kalıyor. Ancak USB HDD'yi fiziksel olarak bilgisayardan ayırdıktan sonra, ethernet'i de pasif duruma getirince bu sorun oluşmuyor. Bilgisayar kapanıyor yani o  ekranda takılmıyor ancak tekrar baştan başlatıyor kendisini.. Bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

cxerpw57

Halt komutu bilgisayarı kapatır ancak tamamen bilgisayar üzerindeki gücü kesmez ve kullanıcının bilgisayarı kapatmasını bekler. Gene shutdown -h komutu bilgisayarı halt gibi kapatır, kullanıcıdan güç düğmesi ile bilgisayarı kapatmasını bekler. Eğer belirli bir süre power düğmesinden bilgisayarı kapatmazsanız makineyi geri açar.

Eğer sistemini tamamen kapatmak istiyorsan poweroff komutunu kullanabilirsin. Bu komut sistemi kapatırken, anakart üzerindeki gücü tamamen keser, işlemciyi durdurur.

Bir denermisin, problemleri bu komut ile çözebilirsin diye düşünüyorum.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut