Monster uyumsuz mu ?

Başlatan Scream37, 15 Ocak 2018 - 11:42:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Scream37

Selamün aleyküm arkadaşlar, monster Abra A5 v11 bilgisayar aldım freedos geliyor. Buna Ubuntu 16.04.03 LTS ve 17.10 yüklemeye çalıştım. İlk yüklemede her zaman Ubuntu yazısının altında 5 noktanın dolduğu yerde takılıyor o sürümleri yükleyemedim. Ben de 15.04 yükledim o yüklendi ama yarım yamalak. Wifi ağlarını görmüyor belki aramıyor bile. Ben de ethernet kablosuyla internete bağladım. Bazı şeyler Türkçe bazı şeyler İngilizce. Dil paketi indir dediğimde internet bağlantınız yok diyor. Ama Firefox tan cayır cayır surf yapılabiliyor. Software and updates teki şeyler için net yok diyor. Dertler derya oldu arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

ali159

işlemciniz ekran kartınız wifi kartınız nedir? Belki uyumsuzdur Linux ile. Linux mint veya Deepin os deneyin bir de isterseniz

Scream37

Kurulum menüsünde e'ye basıp çıkan kod satırında quiet splash'i silip nosplash nomodeset yazdım ve kurulum gerçekleşti. Bunu yaptım ama altında yatan amacı bilmiyorum. Çözüm bu ise sıkıntısı ne olabilir ki ?

meda

Yeni işlemciden dolayı bu şekilde problemler yaşıyorsunuz. Nomodeset yerine acpi_osi='Windows 2015'  yazarak açmayı deneyin.  Size de tavsiyem güncel dağıtım kullanmanız ne kadar yeni o kadar iyi.  18.04 LTS sürümü 3 ay sonra yayınlanır onu kurarsınız. İlla kullanıcam derseniz Arch az tecrübeniz varsa da Manjaro iyi bir seçim olur.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

eronis

Alıntı yapılan: meda - 15 Ocak 2018 - 19:01:53
Yeni işlemciden dolayı bu şekilde problemler yaşıyorsunuz. Nomodeset yerine acpi_osi='Windows 2015'  yazarak açmayı deneyin.  Size de tavsiyem güncel dağıtım kullanmanız ne kadar yeni o kadar iyi.  18.04 LTS sürümü 3 ay sonra yayınlanır onu kurarsınız. İlla kullanıcam derseniz Arch az tecrübeniz varsa da Manjaro iyi bir seçim olur.
Bir ekleme yapmak istiyorum, Manjaro'nun kurucusu Philip Muller dağıtımı özellikle Nvidia kartların kurulumunu kolaylaştırma amacıyla başlatmıştı. 4.14 kerneli ile geliyor Manjaro 17.1.1 sürümü. Şiddetle son paketleri kullanmak isteyen son kullanıcıya tavsiye edebilirim :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Scream37

Teşekkür ederim arch'ın linuxa yeni başlayanlar için zor olduğunu duymuştum ama manjaro'yu araştırıcam. Yapmam gerekeni biraz daha açar mısınız fazla bilmediğim için zorlanıyorum. Nomodeset'i ubuntuyu ilk kurarken quiet splash'i yazan yeri silip onun yerine yazdım. Kurulumdan sonraki açılışlarda nasıl gireceğimi bilmiyorum. Ubuntuyu baştan kurup e'ye basınca açılan yere nomodeset yazmak yerine acpi_osi='Windows 2015' mi yazmam lazım ?
Bu arada LTS 16.04.03 kurdum

lnxdev

grub.cfg dosyasını düzenleyip sonra güncellemeniz lazım. İlk olarak nano ile grub.cfg dosyasını açın

sudo nano /boot/grub/grub.cfg
bundan sonra burada kerneli önyükleyen girdiyi bulmamız lazım genelde ilk girdi olduğu için direk bulacaktır ama teyit etmenizde fayda var 'Ubuntu diye başlasın o yüzden arama yapalım. ctrl + w basın ve aram kısmına

menuentry '
yazıp aratın. Sizi o satır da bulunan kısma atacaktır. Şimdi burada biraz aşağıya doğru indiğiniz zaman boşluklardan sonra linux diye başlayan bir ifade göreceksiniz. quite splash komutunu buradan silin ve yazmak istediğiniz parametreyi buraya yazın. Örneğin bu benimki;
linux   /boot/vmlinuz-linux root=UUID=fe997949-0389-42a5-8f30-e8c7fb25b5a8 rw  quiet amdgpu.si_support=1 radeon.si_support=0 intel_iommu=on
buradan silmek istediğinizi silip eklemek istediğinizi ekleyin. Mesela sizin parametreyi girelim;
linux   /boot/vmlinuz-linux root=UUID=fe997949-0389-42a5-8f30-e8c7fb25b5a8 rw  acpi_osi='Windows 2015' amdgpu.si_support=1 radeon.si_support=0 intel_iommu=on
gibi, sakın bu yazdıklarımla değiştirmeyin kendinizinkini çünkü uuid lerimiz farklı sadece quiet kısmını silip oraya eklemek istediğinizi ekleyin. Sonra ctrl + x yapın ve değişiklikleri kayıt edin. Bundan sonraki son aşama ise grubu güncellemek yanlış hatırlamıyorsam ubuntunun kendi scripti vardı
sudo update-grub
böylelikle istediğiniz parametreyi ekleyip çıkarta bilirsiniz. Arch linuxa gelicek olursak kullanmadan önce bazı kavramları ve kernel, grub,xorg, pacman, systemctl,görüntüleme yöneticisi(display server), genel geçer linux komutları(cd,cp,mv,nano,vim,sed,sort vb.. gibi) çalışma prensiplerini bilmekte fayda var zira bilmeden dalmak sizi hüsrana uğratacaktır.

Scream37

Bilgisayarda Nvidia GTX 1050 ekran kartı var bunu görüp görmediğini driverın yüklü olup olmadığını nasıl anlarım ? Yoksa nasıl driverı kurarım ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2018 - 23:01:11

Sudo apt-get update, upgrade in ne işe yaradıklarını öğrendim, yaptım ve sonuç olarak güncelleme sonrası yeniden başlattıktan sonra şifre girdim ve Ubuntu yazılı ekranda dondu kaldı. Bu ne iştir iki gündür başıma gelmedik musibet badire kalmadı.

ali159

Alıntı yapılan: Scream37 - 15 Ocak 2018 - 22:54:36
Bilgisayarda Nvidia GTX 1050 ekran kartı var bunu görüp görmediğini driverın yüklü olup olmadığını nasıl anlarım ? Yoksa nasıl driverı kurarım ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2018 - 23:01:11

Sudo apt-get update, upgrade in ne işe yaradıklarını öğrendim, yaptım ve sonuç olarak güncelleme sonrası yeniden başlattıktan sonra şifre girdim ve Ubuntu yazılı ekranda dondu kaldı. Bu ne iştir iki gündür başıma gelmedik musibet badire kalmadı.
kısaca arama kısmına yazılım ve günceleştirmeler yazın çıkan pencereden  ek sürücleri seçin orada NVIDIA BİNARY DRİVER olanlardan birini seçerseniz veya seçili ise ekran akrtı driveri kurulu demektir. Ekran kartını kullanmak istemdiğinz zamanlarda da Nvidia X Server üzerinden inteli seçmeyi unutmayın :)
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ekran_kartlar%C4%B1

Scream37

Cevaplar için herkese teşekkürler :) her şey başarılı geçti ancak Nvidia X Serverden inteli seçip oturumu kapattıktan sonra siyah ekran geldi hiç bir şey yok ekranda :(

krwlng

1,5 sene sonra konuyu hortlartıyorum biliyorum ama pişmanlıklar içerisinde bu mesajı yazıyorum. Ubuntu seviyorsanız Monster'dan uzak durun, ben aldıktan sonra farkettim ve iade edemedim, Monster ile Linux kullanmak imkansıza yakın, mutlaka onlarca sorunla karşılaşıyorsunuz. En son vazgeçip eski bilgisayarımda Ubuntu kullanıp Monster'da windows kullanmaya başladım, alıcı bulursam Monster satıp Linux'ta sorun çıkarmayan bir notebook almayı düşünüyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

.py

Alıntı yapılan: krwlng - 12 Temmuz 2019 - 20:20:32
1,5 sene sonra konuyu hortlartıyorum biliyorum ama pişmanlıklar içerisinde bu mesajı yazıyorum. Ubuntu seviyorsanız Monster'dan uzak durun, ben aldıktan sonra farkettim ve iade edemedim, Monster ile Linux kullanmak imkansıza yakın, mutlaka onlarca sorunla karşılaşıyorsunuz. En son vazgeçip eski bilgisayarımda Ubuntu kullanıp Monster'da windows kullanmaya başladım, alıcı bulursam Monster satıp Linux'ta sorun çıkarmayan bir notebook almayı düşünüyorum.

hangi sorunları yaşıyorsunuz?

krwlng

Alıntı yapılan: .py - 12 Temmuz 2019 - 20:34:31
Alıntı yapılan: krwlng - 12 Temmuz 2019 - 20:20:32

hangi sorunları yaşıyorsunuz?

Hangi birini söyleyeyim ki;

* Plymouth kısmında donuyordu (2-3 kapat aç sonrası açılıyordu sistem)
* Touchpad çalışmıyor
* Fanlar durmadan çalışıyor
* Nvidia kart çalışmıyor, Nouveau veya Kapalı sürücüler kurulmak istendiğinde sistem çalışmaz hale geliyor
* İkinci ekrana geçmek isteyince sistem donuyor
* Klavye RGB ışıkları kesinlikle çalışmıyor (Çok önemli değil ama en azından tek renk yansa gece görmek için)
* SSD kısmına değil de ikinci diske kurunca Ubuntu'yu, windows chainloader bazen hata verip çalışmıyor
* Sistem içerisinde gezinirken belli belirsiz bir yere tıklayınca sistem tamamen donuyor (rastgele, bazen ses açma bazen wifi bazen ekran parlaklığı)
* Şuan aklıma gelmeyen ufak tefek takılma donma ve işlev sorununa yol açan problemler.

Yukarıda yazdığım sorunların çoğu ayarları kurcalayıp bazı betikler çalıştırıp sürücü paketleri yapılandırarak aşılabilecek sorunlar belki, bunun yanında bir sürü para verip üst düzey bir dizüstü bilgisayar alıp sonra Linux çalışsın diye olmadık taklalar atmak insanı üzüyor.
İşin açığı Monster markası genel olarak Linux için uyumsuz bir sistem, ben bunu düşünmeden arkadaşın gazına gelip aldım, şuan olsa kesinlikle almazdım. Bunu markayı karalamak kötülemek için söylemiyorum Monster servis ve destek olarak harika bir firma, her aşamada her konuda destek olmaya çalışıyorlar, fakat benim ilgi alanım olan Linux konusunda destekleri yok maalesef. Windows tarafında da sorunsuz çalışmıyor orası ayrı konu, burası Ubuntu forumu olduğu için o konulara girmeyeceğim.

.py

[mention=647772]@krwlng[/mention]çevremde monster kullanan arkadaşlarım var bir arkadaşım ubuntu kullanıyor bazı sorunlar yaşıyor ama senin anlattığın kadar kritik bir durum yok 19.04 güncel sürümü kurun. sorunlarınızı sırayla çözmeye çalışalım. bu sorunları yaşayan arkadaşlar için rehber olabilir.

krwlng

@.py Gerçekten çok çok iyi olur çünkü güzel bir bilgisayar alıp ubuntu kullanamamak beni gerçekten çok üzüyor. En son 18.10 sürümünü deneyip bu sorunları yaşamıştım, en müsait zamanda tekrar ubuntu kurup ilgili hataları buradan veya yeni bir başlıktan paylaşacağım umarım birlikte çözer güzel bir rehber oluştururuz. Çünkü ciddi ciddi monster satıp başka bir dizüstü almayı düşünmeye başlamıştım.