İzvestiya: Savunma Bakanlığı, Microsoft Windows'tan Rus Astra Linux'a geçmeye...

Başlatan OnLive, 15 Ocak 2018 - 03:07:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

İzvestiya: Savunma Bakanlığı, Microsoft Windows'tan Rus Astra Linux'a geçmeye hazırlanıyor

Rusya Savunma Bakanlığı'nın bünyesindeki tüm bilgisayarlarda Microsoft Windows işletim sistemi yerine Rus üretimi Astra Linux işletim sistemine geçebileceği belirtildi.

İzvestiya gazetesinin bakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Savunma Bakanlığı, tüm bilgisayarlarda windows yerine Astra Linux işletim sistemi kullanmaya başlayabilir.
"Savunma Bakanlığı, tüm bilgisayarları Astra Linux işletim sistemine geçirme kararı aldı. Moskova merkezli RusBİTex şirket tarafından geliştirilen sistem, tamamen yerli üretimi. Bakanlık, bilgisayarlar için ofis paketi yüklü Astra Linux Special Edition sürümünü seçti" denen haberde, bir sonraki aşamada yeni işletim sisteminin akıllı telefonlara ve tabletlere yükleneceği kaydedildi.

RUSBİTEX BİLGİYİ DOĞRULADI

zvestiya'ya konuşan RusBİTex Genel Müdür Yardımcısı Dmitriy Donskoy, bilgiyi doğruladı.

Astra Linux Special Edition'ın bilgi güvenliği konusunda eşsiz bir sistem olduğunu belirten Donskoy, sistemin Rusya'da üretilen modern bilgisayarla tamamen uyumlu olduğunun altını çizdi.

(Kaynak)
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

meda

Anlamadığım tamamen yerli nasıl oluyor. Donanım açıklarını nasıl kapayacaklar hiçte akla yatkın söylemler değil.  Popülerliği koruma amaçlı söylem gözüyle bakıyorum. Kuklacı gibi karmaşaya müsait ülkeleri oynatarak o ülkelerden nemalanmaktan daha iyi ne yapıyor. Çin ve Hindistan ülkelerinden bu tarz haberleri duysam tamam derim. Ülkemeiz hakkında o kadar söylenecek söz var ama o konulara girmesek daha iyi olacağı kanaatindeyim.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

eronis

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

lnxdev

Hiç kimseyi alakadar etmeyen bir durum, biz kendi ülkemizin sorunlarına ve işleyişine göre bir şey yapmadığımız sürece hangi ülke olursa olsun yada ne olursa olsun Türkiyeyi bağlamayacaktır. Hayırlı olsun diyelim umarım LiMux gibi bir sonla bitmez.

illedelinux

ABD Kaspersky yazılımını kaldırınca bunlar da böyle bir kıssas bulmuşlar ama GNU/Linux adına iyi bir gelişme...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...