[Çözüldü] sudo komutunu kullanamıyorum

Başlatan burkclik, 14 Ocak 2018 - 01:10:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burkclik

Resimde uçbirimi açtığım zaman karşılaştığım hatayı görüyorsunuz. Amacım swift kurmaktı, youtube üzerinde izlediğim bir video yardımıyla talimatları izleyerek aynılarını yaptım. Swift çalışıyor fakat sudo komutunu kullanamıyorum. gedit te son iki satırı videodan görerek yazdım, onları kaldırırsam düzelir diye düşündüm fakat sistem düzenleme yapmama izin vermiyor.
Sorunumun çözümünü araştır fakat bulamadım  :( . Yardımcı olursanız çok sevinirim.

bash: /home/burak/swift-4.0.3-RELEASE-ubuntu16.04/usr/bin:: Böyle bir dosya ya da dizin yok
'lesspipe' komutu aşağıdaki yerlerde uygulanabilir
* /bin/lesspipe
* /usr/bin/lesspipe
Komut konumlandırılamıyor çünkü '/usr/bin:/bin' PATH ortam değişkenlerine dahil edilmemiş.
lesspipe: komut bulunamadı
'dircolors' komutu '/usr/bin/dircolors' içinde uygun
Komut konumlandırılamıyor çünkü '/usr/bin' PATH ortam değişkenlerine dahil edilmemiş.
dircolors: komut bulunamadı
'ls' komutu '/bin/ls' i\xe7inde uygun
Komut konumland\u0131r\u0131lam\u0131yor \xe7\xfcnk\xfc '/bin' PATH ortam de\u011fi\u015fkenlerine dahil edilmemi\u015f.
ls: komut bulunamad\u0131

sudo
'sudo' komutu '/usr/bin/sudo' içinde uygun
Komut konumlandırılamıyor çünkü '/usr/bin' PATH ortam değişkenlerine dahil edilmemiş.
sudo: komut bulunamadı

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bugra9

Merhaba,

Resimde görülen
PATH=/home/burak/swift-...
kısmını (devamını yazmaya üşendim :) ) PATH=$PATH:/home/burak/swift-... şeklinde değiştirebilir misin?

burkclik

[mention=635587]@bugra9[/mention] Dosyada oynama yapmama izin vermiyor maalesef. Dosya içine yazıp silebiliyorum ama kaydetmek istediğimde gerekli izinlere sahip değilsiniz diye hata veriyor.

bugra9

/usr/bin/sudo -H gedit /etc/bash.bashrc
komutuyla açarsanız düzenleme yapabilirsiniz. Oradan path için eklediğiniz o satırı silip kaydedin. Mümkünse bu dosyada değişiklik yapmamaya çalışın.

Belirttiğim şekilde path tanımlamasını da
gedit ~/.bashrc
içerisine yaparsanız daha sağlıklı olur. Yetkilerle uğraşmamış olursunuz ve değişiklikler sadece sizin oturumunuzu etkiler.

Not: Değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

burkclik

[mention=635595]@bugra9[/mention]Dediklerinizi yaptım ve sorunum çözüldü, çok teşekkür ederim  :)

bugra9

Rica ederim. Çözülen başlıklar için şöyle bir uygulamamız var.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0