[Çözüldü]Windows Server2003 Kurulu Server'a Samba İle Bağlantıda Sorun

Başlatan nahit67, 26 Aralık 2008 - 10:28:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nahit67

Merhaba Arkadaşlar,

Samba kurulumu ile ilgili ayrıntılı bilgileri çoğu konu başlığını okudum ancak ufak olmasına rağmen can sıkan bir sorunumu bir türlü aşamadım ve yardımınızı rica ediyorum; İşyerimdeki bilgisayarıma Ubuntu kurdum ve Samba ile sorunsuz olarak ağa bağlandım. Ağdaki bilgisayarları, bunların paylaştırdıkları klasörleri ve içlerindeki dosyaları da görebiliyorum. Ancak Server üzerindeki paylaştırılan klasörleri göremiyorum ama direkt yolu yazınca içine girebiliyorum. Klasör isimlerini aklımda tutup iznimin olduğu her klasör için bir kısayol oluşturdum ama klasörlerin isimleri vs. değiştirilince tekrar kısa yol oluşturmak zorunda kalıyorum ve bu da sıkıntı veriyor açıkçası. Bu konuda bana yardım edebilir misiniz lütfen?

nahit67

heartsmagic

Ben şöylece bir araştırma yaptım fakat net bir şey elde edemedim. Bir hata girişine rastladım Intrepid için fakat seninkiyle tamamen örtüşmüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nahit67

peki konsoldan samba komutları vermek mümkün mü? ben bununla ilgili de bir araştırma yaptım ama sağlıklı bilgi elde edemedim. konsoldan start samba dediğim vakit [failed] hata iletisi aldım zaten. hani belki konsoldan komut vererek görebilirim klasörleri en azından ve direkt yolunu yazarak kendime kısa yol oluşturabilirim.

heartsmagic

smbclient ve smbmount komutlarına bir göz gezdirmen yararlı olabilir.

nahit67

keşke daha bilgili olsaydım ama bu komutların örnek kullanımlarını gösteren bir yer var mı oradan kopya çeksem

heartsmagic

http://tldp.org/HOWTO/SMB-HOWTO-8.html

Umarım İngilizcen vardır. Bu oldukça güzel bir belge.

http://www.belgeler.org/howto/windows-ve-linux_samba.html
Bu daha sade ancak Türkçedir.

Pek Samba ile içli dışlı olmadığımdan daha fazla yardımcı olamıyorum ne yazık ki.

nahit67

Saolasın. Bu belgeleri biraz inceleyeyim, işime yarar zannediyorum. Sonucu buraya tekrar yazarım.

nahit67

Ben hala bu derdime çare bulamadım. konsoldan server'a şifremle bağanmayı denediğimde NT_STATUS_LOGON_FAILURE hatası verdi. smbclient -L (servermakineağadı) komutu ağdaki diğer bilgisayarların durumunu gösteriyor ama server'ı değil. Valla bilemedim ben ne yapacağımı.

nahit67

nahit67

Kendi yolumu kendim göstereyim;

her ne kadar tam manasıyla bir çözüm olmasa da samba client kullanarak windows 2003 server makinasındaki paylaşılan klasörleri KDE4.1 ile sorunsuz görüntüleyebildim. Bu arada da KDE üzerinde de inceleme yapma imkanı bulmuş oldum. Umarım aynı sorunla karşılaşan diğer arkadaşlara da bir çözüm olur...

heartsmagic

O zaman sorun Gnome üzerinde ve bilhassa Nautilus ile demektir. Bunun üzerine bir araştırma yapılabilir.

nahit67

Birkaç şey daha eklemek istiyorum bu konuda;

Evet klasörler görünüyor ancak dosya açma konusunda biraz sıkıntı var. Open Office dosyaları açamıyor. Yani dosya açılmaya çalışıldığında duraksama oluyor (ram 1gb ve bundan dolayı da olabilir) ve durmadan açmaya çalıştığım belgeyi kurtarmaya çalışıyor. Resim (jpg) dosyalarını açmada bir problem yok ancak psd, gif, tiff vs. formatlarda sıkıntı var. Gimp, Blender, Fspot... gibi programlar da etkili olmuyor. Sorunu bir be kde3 yükleyerek deneyeceğim.

nahit67

nahit67

Biraz saflık yaptım heyecandan sanırım konqueroru gnome'da tekrar yükleme gereği yok ki :) neyse... Mesele çözüme kavuştu; Gnome Masaüstümde Konqueror kullanarak Samba ağına bağlanıp tüm klasörlerimi görüp rahatlıkla da Open Office ile açabiliyorum... Resim dosyaları için ise sanırım eklenti yüklemek gerekecek. Konuyu Çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz...

heartsmagic

Kirli bir yoldan olsa da çözüldü :)
Geriye döndüğün için teşekkürler. Ben hâlâ merak içindeyim acaba neden Nautilus ile bu olmadı? Eğer meseleyi bir şekilde çözersen başlığı tekrar açabiliriz.