Ubuntu ve Pardus'un avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Başlatan #UguR, 08 Ocak 2018 - 17:56:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

#UguR

Sitenizde Ubuntu'nun avantajlarını buldum ama dezavantajlarını bulamadım bana ubuntunun dezavantajını yazarsanız sevinirim. Ek olarak Pardus'un avantajları ve dezavantajlarını da yazın.

Elessar

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

#UguR

lnxdev

Avantaj ve dezavantaj insanlara göre değişir çünkü milyon tane kullanıcı tipi var kimine göre çok iyi olurken kimine göre inanılmaz sıkıntı bir dağıtım olabilir. Bundan sonraki deniyeceğiniz dağıtımlara bu gözle bakmanız lazım. Ubuntunun en net belirleyici birkaç özelliği var. 

- Uzun desteklenen sürüm LTS, her 2 yılda bir çıkıyordu sanırsam tamamen kararlılık üzerine kurulmuş bir sürüm. Daha az güncel uygulama daha çok güvenlik ve iyileştirme çalışmaları güncellemeri veriyor. Her iki yılda bir çıkmasına rağmen her sürümü için 5 yıl destek vermiyordu galiba

- Normal sürüm, klasik sürekli güncellenen gelenelde yeni özelliklerini bu sürümlerde vermeye çalışır. 6 aylık destek süreci vardır çıkma tarihinden itibaren sonra yeni sürüm gelir. Yeni sürüme geçmez iseniz depoları kullanamazsınız. 

- DEB paket yöneticisine sahip 

#UguR

Alıntı yapılan: lnxdev - 08 Ocak 2018 - 20:13:09
Avantaj ve dezavantaj insanlara göre değişir çünkü milyon tane kullanıcı tipi var kimine göre çok iyi olurken kimine göre inanılmaz sıkıntı bir dağıtım olabilir. Bundan sonraki deniyeceğiniz dağıtımlara bu gözle bakmanız lazım. Ubuntunun en net belirleyici birkaç özelliği var.

- Uzun desteklenen sürüm LTS, her 2 yılda bir çıkıyordu sanırsam tamamen kararlılık üzerine kurulmuş bir sürüm. Daha az güncel uygulama daha çok güvenlik ve iyileştirme çalışmaları güncellemeri veriyor. Her iki yılda bir çıkmasına rağmen her sürümü için 5 yıl destek vermiyordu galiba

- Normal sürüm, klasik sürekli güncellenen gelenelde yeni özelliklerini bu sürümlerde vermeye çalışır. 6 aylık destek süreci vardır çıkma tarihinden itibaren sonra yeni sürüm gelir. Yeni sürüme geçmez iseniz depoları kullanamazsınız.

- DEB paket yöneticisine sahip

Bu yazdıklarınız dezavantajı oluyor sanırım. Şimdi Pardus veya debian'ın avantajları ve dezavantajlarını yazabilirseniz memnun olurum.

lnxdev

Dezavantaj demedim sanırım dikkatli okumuyorsunuz belirleyici bir özellikler dedim. Pardus kullanmadım ama bir yükleyip baktım ne var yok diye açıkcası diğer dağıtımlara nazaran hiçbir kendini ayırt edici özelliği göremedim duvar kağıtları farklıydı sadece. Debian ne kurdum ne kullandım o yüzden birşey diyemem debianı deneyimleyen arkadaşlar yazacaktır zaten

#UguR

Alıntı yapılan: lnxdev - 08 Ocak 2018 - 20:40:18
Dezavantaj demedim sanırım dikkatli okumuyorsunuz belirleyici bir özellikler dedim. Pardus kullanmadım ama bir yükleyip baktım ne var yok diye açıkcası diğer dağıtımlara nazaran hiçbir kendini ayırt edici özelliği göremedim duvar kağıtları farklıydı sadece. Debian ne kurdum ne kullandım o yüzden * bir şey diyemem debianı deneyimleyen arkadaşlar yazacaktır zaten

Peki size göre ubuntu'nun dezavantajları nelerdir?

illedelinux

@#Ugur, tercih konusunda genel değerlendirme yapmak çok da doğru olmaz, zira adı üstünde TERCİH deniyor.
Bir dağıtımı değerlendiren kişi kendine göre değerlendirir, bu durum belki çoğunda tutar belki de kendinden başkasında tutmaz.
Örneğin ben Openbox oturumunu çok beğeniyorum, oysa GNU/linux kullanıcılarının belki de yüzde onu dahi Openbox kullanmaz.

Bahsettiğiniz dağıtımlar hakkında ve bu anlamda kendi görüşümü izah edeyim.
Herhangi bir masa üstü kullanacaksam Stable Debian'ı tercih ederim, Openbox kullanacaksam önce Ubuntu Openbox sonra Arch Openbox tercih ederim.
Pardus henüz gelişim aşamasında olan bir Debian testing tabanlı dağıtımdır, bu tür dağıtımlar biraz macera yaşamak ve öğrenmek için iyidir.
Ayrıca bu işin bir de sevgi tarafı vardır, örneğin kullanmasam da Debian için ayrı bir sevgim var, kendisiyle arkadaş gibiyizdir, bazen kavga ederiz ama çoğu zamanda dostuz :)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...