KDE 4.2 >>> Compiz' e gerek kalmadı

Başlatan OKAN, 03 Ocak 2009 - 19:48:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Ne güzel, biri PPA oluşturmuş bunun için )
@xwes haberdar ettiğin için teşekkürler, eksik bildiğimiz bir şeyi daha öğrenmiş olduk. Ayrı bir başlık olarak da geçebilirsin bunu KDE bölümüne.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

@Eren, dedigim gibi hatiriniz için bir kez daha kde'yi denedim. Şu an 8.10 uzerinde kde 3.5.10 kullaniyorum. Yaklaşik bir hafta oldu ve bu sure zarfinda neredeyse gnome'u hiç açmadim. Kde'yi çok sevdim ve artik istedigim çogu şeyi gnome'dayken yaptigimdan daha hizli yapabiliyorum. Sevdigim bazi programlar da kde de daha verimli kullaniliyor (K3b, kdenlive, amarok, ktorrent vb.) Yani kisacasi size bir teşekkur borcum var sanirim.
Bundan sonra yola kde ile devam edecem sanirim, teşekkur ederim :)

eren

KDE ile işlemler daha hızlı ancak Gnome kullananları kızdırmayalım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasansahin

KDE4.x hakkında 1 ay öncesine kadar bende pek iyi şeyler düşünmüyordum ama özellikle opensuse 11.1 ile gelen KDE 4.1.3 sürümünü test edince çok memnun kaldım. 4.2 çıkıncada direkt olarak depolara girecekmiş. Mandriva ve Fedora üstünde kde4.x denedim. Hızlı ama kararsız çalışıyordu. Heleki kubuntu 8.10'daki Kde4 inanılmaz kararsız. Lütfen bunları ölçü alarak kde4.x hakkında yanlış fikirlere kapılmayın. Birde opensuse 11.1 ile deneyin derim.
Bende uzun zamandır gnome fanatiğiyim fakat kde 4.x böyle giderse(%99 böyle gidecek) beni kesinlikle gnome'dan vazgeçirir.  Hız,görsellik, işlevsellik, saydam ikonlar,saydam paneller, sisteme tam entegrasyon,oxygen, solid vs vs. bunların hepsini toplayınca KDE4 serisi Linux dünyasında yepyeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Belkide olmuştur :)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

matafleur

Alıntı yapılan: matafleur - 10 Ocak 2009 - 17:44:12
Yalnız konuyla ilgili kısma (ne yazıkki gnome vs. kde yarışına dönmeden önceki haline-başlıkta yazan haline-her kde ile ilgili başlık açıldığında illa bir tarafına gnome sokup konunun  canına okunmadan önceki haline :) vs. vs. vs) dönecek olursak compizsiz bu yeni yapı kastırıyor biraz bilgisayarımı.Gerçi görselliği kapatsam da zaman zaman sakil bir yavaşlık ve tıkanma  sözkonusu oluyor plasmoidlerde.Çözünürlüğün yüksek olmasından şüphelenmekteyim.Bakalım yeni kde geldiğinde de çözülmezse bakacağız bir çaresine :)

Düzeltiyorum.Benden kaynaklı bir sorun.Mükemmel hızlı çalışıyor şu anda. (:

xwes

KDE 4 serisi guzel ancak dediginiz gibi intrepid ibex'te çok kararsiz, ozellikle benim bilgisayarda. O nedenle şu ana kde3.5.10 kullaniyorum. 4.2 surumunu bekliyorum. Eger ubuntu 8.10 ile kararli bir yapi oluşturursa duşunmeden geçecegim.

heartsmagic

Gnome'cular kızamz zira onlar hâlâ işlerini Gnome ile daha rahat hallediyorlar. Çünkü Gnome'a alışıklar :)

Çağlar

Gnome hiç değişmese de razıyım :) Ben değiştiririm onu :)
We got a badass over here!

matafleur

KDE başlığı döndü dolaştı yine gnome oldu.Tüm gnome'culara ölümmmmmmsssf!!!!!!!!!!

Nihohahahahahaha

((:

Gimp Uzmanı

Gnome alışkanlıkmı bilmiyorum ama Gnome'a hayranım seviyorum Gnome'u KDE bana çok itici geliyor. Nedenini bende bilmiyorum.

OKAN

Ben XFCE kullanmama rağmen bu konuyu açtım. Çünkü KDE gerçekten çok iyi iş çıkarıyor. Ve alkışı ve takdiri hak ediyor. KDE, Gnome, XFCE ve diğerleri farklı kitlelere hitap ediyorlar. Bu yüzden insanların "Benim şu hoşuma gidiyor. Benim de şu hoşuma gidiyor." demelerini normal karşılamak gerek.

Bir yorum daha: KDE, daha az sistem tüketir hale geldiğinde, kesinlikle bütün alışkanlıklarımı terkeder. Kullanmaya başlarım. ;D

bytan

@OKAN, son cümlesi ile asıl vurguyu yapmış. Bu sorun sebebiyle birçok kişi kde kullanmamayı tercih etmek zorunda kalıyor. Bende dahilim. Ümitle bekliyoruz o günleri  ;)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: matafleur - 18 Ocak 2009 - 20:42:58
KDE başlığı döndü dolaştı yine gnome oldu.Tüm gnome'culara ölümmmmmmsssf!!!!!!!!!!

Nihohahahahahaha

((:

Her KDE başlığında kesin birisi Gnome lafını ortaya atıyor. Bizim bulaşma sebebimiz bu :P

xwes

KDE programlarini Gnome uzerinde kullanmak gerçekten sistemde farkedilir zorlanmaya neden oluyor fakat kde'nin kendisinin sistemi zorladigini sanmiyorum. Kisa bir zaman kadar sizinle benzer duşuncelere ve yer yer tecrubelere sahiptim ancak son denemelerimde kde beni gerçekten etkiledi. Zaten kdenin bir çok programini gnome'dayken de kullaniyordum, kdeye geçince bu programlar da daha bir verimli oldu. Şu an ne kadar objektif oldugu tartişilir elbette ama ben kde'nin bilgisayarimda daha hizli çaliştigini iddia ediyorum.
Kisa zamana oncesine kadar ben de gerçek bir gnome hayraniydim (şimdi de seviyorum tabii) ancak şu anki goruşum bir gun herkesin KDE'ye geçecegidir :) Cidden kde sanki daha hizli uretiyor ve daha yenilikçi.

eren

Bende 4 makine var. Eskiden çalıştığım sektör bilgisayar olduğu için hala arkadaşlar bilgisayarlarını sorun olunca bana yolluyor. Baya bir makineye Ubuntu kurdum. Gnome ile 4 GB RAM olan yeni bir sistemde bile kasma mevcutken KDE ile bu kasma yok. Dizüstü bilgisayarlarda yavaşlama yok ama masaüstü bilgisayarlarda Gnome çok kasıyor. Özellikle KDE programı kullanıyorsanız bu kasmayı bariz bir şekilde hissediyorsunuz. Kendimce amatör testler yapmaya çalıştım ve Gnome'un hep kastığını gördüm.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Eren - 18 Ocak 2009 - 22:18:04
Bende 4 makine var. Eskiden çalıştığım sektör bilgisayar olduğu için hala arkadaşlar bilgisayarlarını sorun olunca bana yolluyor. Baya bir makineye Ubuntu kurdum. Gnome ile 4 GB RAM olan yeni bir sistemde bile kasma mevcutken KDE ile bu kasma yok. Dizüstü bilgisayarlarda yavaşlama yok ama masaüstü bilgisayarlarda Gnome çok kasıyor. Özellikle KDE programı kullanıyorsanız bu kasmayı bariz bir şekilde hissediyorsunuz. Kendimce amatör testler yapmaya çalıştım ve Gnome'un hep kastığını gördüm.

KDE programları kullanmazsanız GNOME makineyi kasmaz. :D

hasansahin

Aslında masaüstünü adam eden birazda dağıtımın kendisidir. En nihayetinde dağıtımların geliştiricileri, KDE (veya her neyse)kaynak kodlarını alıp temizlik,kontrol,eklenti vs yapıyorlar. KDE paketleri, kaynak kodlarındaki haliyle mi pardus depolarına giriyor? veya Opensuse depolarına? hiç sanmıyorum. Üzerinde ciddi mesailer harcanıyor ve dağıtıma veya güncellemelere dahil ediliyor.
KDE çok sistem harcıyor diyorsunuz, o zaman bende şunu söylerim : ubuntu 8.10'da compiz açıkken sistemi ilk açtığınızda ne kadar bellek harcıyorsunuz? veya sistemi bir süre kullandıktan sonra bu rakam ne oluyor? bana yaklaşık bir rakam verebilirmisiniz?
Ben size şöyle birkaç rakam verebilirim.
Slackware 12.2 KDE 3.5.10 : ortalama 250 MB
                    KDE 4.1.3   : ortalama 350 MB

Opensuse 11.1 : KDE 4.1.3 : ortalama 390 MB
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

xwes

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 18 Ocak 2009 - 22:19:35

Guzel yakalamişsin.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: xwes - 18 Ocak 2009 - 22:21:52
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 18 Ocak 2009 - 22:19:35

Guzel yakalamişsin.

:D

fcengiz

Ubuntu'da KDE gerçekten banada çok sorun çıkardı ve hiçde stabil değil! Fakat bu sadece Ubuntu'da! Bence ARCH 'ta KDE 4 hızlı ve gayet stabil :)

zulfikar

Arkadaslar gine kde basligi gorunce gaza geldim belki adam olmusdur kde4 diye ama yok kurmamla kaldirmam bir oldu. Birturlu icime sinmedi masaustunun plasma olmasi, tamam plasma kullanisli ama ben masaustunu kullanamadikdan sonra bir anlami yok. Birde kurmamla gocme raporu almam bir oldu nede olsa kde gocmesse olmaz :) Son olarak kde sanki bir dagitimmis gibi birsuru programla geliyor, ben sahsen pek memnun degilim, tercihim kendimin belirlemesi kuracagim programlarin. Ama kde4 un gelecegi parlak cunki adamlar yenilikci ve devamli yeni seyler gelistiriyorlar, bizim gnomede ufukta pek bir radikal degisim yok gibi, isterdim ki gnomede biraz masaustu temasini daha goze hos ve modern yapsa kde4 gibi iyi olurdu.

fcengiz

İlginçtir arkadaşımın düşük donanımlı bilgisayarındaki en hızlı çalışan dağıtım PARDUS 2007.2 (!) oldu nedense. (!)(PARDUS 2008 malesef bir türlü kurulmadı) En hantalıda Ubuntu oldu  ;D

Ayrıca @zulfikar ARCH'ta Kde4 'ü Kdemod kurarak sadece istediğin programları kurabiliyorsun, ve bende hiç çökmedi, Kubuntu'da nedense çöküyor! Ubuntu kullanacaksan en iyisi Gnome kullanmak sanırım. (Ben Kde kullanmama rağmen Ubuntu'da Gnome kullanıyorum)

Saygılar.....

xwes

@zulfikar KDE4.1 için dedikleriniz dogrudur. Ozellikle ubuntu uzerinde kararsiz davraniyor. Benim yorumlarim KDE 3.5 serisi içindi. Ubuntu 8.10 uzerinde (3.5.10) çaliştiriyorum, çok kararli. (en az genome kadar) KDE 4.2'nin kararli olmasini bekliyorum.

lecha

kde 4.2 kubuntu 9.04 ile kde altında çalışan linux türevlerinin en iyileriden olcağına inanıyorum işte kde 4.2 1(beta) bazı özellikler http://www.aranelsurion.org/linux-dunyasindan/28/kde-42-yenilikleri-beta-1-itibariyle
not: kde 4.2 27 ocak ta tam sürümü ile çıkacak
KDE 4.2 BİR KAÇ ÖZELLİK
Büyütülmüş pencereleri monitörler arasında dolaştırabilme
Görev çubuğu önizlemeleri Plasma ile çalışıyor
KWin çekirdeğinde iyileştirme: Daha az CPU kullanımı
Tam ekran oyunlarda efektler oyunu etkilememek için iptal ediliyor
KWin efekt arayüzünde iyileştirmeler
Tüm efektlerin hızlarını tek seferde değiştirebilme
Sallanan Pencereler efekti için gelişmiş ayarlar
Sallanan Pencereler'in çalışma şekli biraz değiştirildi. Artık efekt daha güzel görünüyor ve ekran genişletildiğinde sallanmıyor.

ali nail

Bir şey aklıma geldi. Hani compiz açıkken google earth sorunlu çalışıyor ya Kde'nin son sürümlerinde compiz açıkken sorun var mı? Compiz'e gerek kalmadı derken ciddi değiller değil mi? :)