KDE 4.2 >>> Compiz' e gerek kalmadı

Başlatan OKAN, 03 Ocak 2009 - 19:48:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

Burada KDE 4.2' yle ilgili bir tanıtım yazısı var. Videoları da görünce gerçekten compize gerek kalmadığını, bazı efektleri eklendiğini gördüm.

İlginizi çeker belki.

Bu arada KDE 4.2 kararlı sürüm 27 Ocak' ta yayınlanacakmış.

heartsmagic

KDE için güzel gelişmeler bunlar. Her ne kadar Compiz Fusion'ın yeri ayrı olsa da bir masaüstünün bunları bize sağlması çok güzel.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Çağlar

Compiz Fusion'a devam diyorum. Bu tarz projeler arasında Enlightenment'a güveniyorum. Ama Gnome'de beni çeken bir şey var.
We got a badass over here!

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Çağlar - 03 Ocak 2009 - 23:18:23
Compiz Fusion'a devam diyorum. Bu tarz projeler arasında Enlightenment'a güveniyorum. Ama Gnome'de beni çeken bir şey var.

Enlightenment, gönüllü bir proje olarak biliyorum. Yani sürekliliği olmayabilir. Bir kez kurdum ve biraz kullandım. Oldukça hoşuma gitti ama biraz abartı olarak bile düşündüm nedense. Sonra güncellemede hata oldu, hepten kaldırdım.

Gnome tercih ediyorum, yanında compiz. Çünkü ben yönetiyorum. İstediğim zaman compizi açıyorum, şenlendiriyorum ortalığı. İstediğim zaman kapatıp sade bir şekilde kullanıyorum.

fadike

Malzeme Mühendisi'nin de dediği gibi KDE: Kendini Deli Etme umarım 4.2 ile bizi cezbedebilir; yoksa masaüstünde apayrı çaleşan plasmoid olayına hala alışamadım ve ben halan normanl K menüsünü istiyorum: kick-dock menüyü değil.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

eren

KDE eski serisi daha uzun süre hizmet vermeye devam edecek. Bende KDE 4 karşıtları arasında yerimi aldım. Allak bullak ediyor sistemi KDE 4. Bir sürü sistemde denedim daha adam akıllı çalışanını görmedim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

fadike

Alıntı yapılan: Eren - 03 Ocak 2009 - 23:55:59
KDE eski serisi daha uzun süre hizmet vermeye devam edecek. Bende KDE 4 karşıtları arasında yerimi aldım. Allak bullak ediyor sistemi KDE 4. Bir sürü sistemde denedim daha adam akıllı çalışanını görmedim.

Debian'da ve Mepis 8'de hala neden KDE 4 seçenek olarak dahi yer almıyor? Adamlar akıllıca davranarak daha tam oturmamış, kararsız bir masaüstü yöneticisinin köklü dağıtımlarının adını lekelemesini istemiyorlar tabi bu davranışlarıyla.

Birde Mandriva var, o biraz farklı. Şu anki misyonu KDE 4'ü sevdirmek ve sorunlarıyla biz GNU/Linux kullanıcılarına bu şekilde KDE 4'ü kabul ettirmek.

pisican

Arkadaşlar malesef yorumlara katımıyorum. kde 4'ü uzun süredir test ediyorum. ve gördüğüm üzere hem kullanım açısından hemde görsellik açısından doyurucu seviyede. şuanda kde 4.2'yi pardus üzerinde test ediyorum. diyebilirimki kde 4.2 önceki sürümlerden dahada gelişmiş durumda ve son kullanıcı için kullanılabir seviyeye gelmiş. ayrıca ben daha önceden compiz kullanmaya çalıştım ama başarılı olamadım. ilk defa kde 4.2 ile compiz'in tadına vardım. KDE ekibine teşekkürü bir borç bilirim.  özellikle kde 4'ü kullanmamı sağlayan türkçe çeviri ekibine minnet borçluyum. Allah hepsinden razı olsun. Youmlarım umarum faydalı olmuştur.

Not: (eğer kde olmasaydı belki de ben şuanda LİNUX kullanmıyordum)

Contempt

Bir kde sever olarak kde ekibine sonsuz teşekkürü bende bir borç bilirim.Ama ben hele daha kararlı sürümünü beklemekteyim.
Hemen parantez açayım Şuan gnome kullanmaktayım ama buna sebeb gnome değil ubuntudur :)
Herşeye Rağmen...

xwes

Defelarca KDE'ye geçmeyi denedim ama bir turlu yapamadim. Her defasinda hem seviyorum KDEyi hem de nedense bana oturmamiş gibi geliyor. Sonra aklima gnome'un bana ait oluşu, uzerindeki hakimiyetim ve alabildigine kişiselleştirebilmem gelince donuyorum gnome'a.

eren

Alıntı yapılan: xwes - 07 Ocak 2009 - 02:58:06
Defelarca KDE'ye geçmeyi denedim ama bir turlu yapamadim. Her defasinda hem seviyorum KDEyi hem de nedense bana oturmamiş gibi geliyor. Sonra aklima gnome'un bana ait oluşu, uzerindeki hakimiyetim ve alabildigine kişiselleştirebilmem gelince donuyorum gnome'a.

Benim içinde tam tersi geçerli. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

eren

Alıntı yapılan: xwes - 07 Ocak 2009 - 03:00:26
Ilginç...

Bana göre Gnome hiç rahat değil, neyin nerede olduğu belirsiz. Dosya izni bile değiştirmek için kılı kırk yarıyorsunuz. KDE 3.5.X serisi oldukça oturmuş bir masaüstü ortamı. 4.X serisi ise çok kararsız.

xwes

Donduk dolaştik yine bunun bir alişkanlik sorunu oldugu noktasina geldik. KDEnin gorunumu çok hoşuma gidiyor ancak bir turlu içime sinmeyen bişeyi var. Onyargili olduguma inanmiyorum bu konuda çunku gerçekten KDEye isinmak istiyorum ama olmuyor işte. En son bugun KDE4u yeniden kurdum, yine isinamadim pek. Hem dediginiz gibi çok kararli da degil. Sizin hatiriniz için KDE 3.5 serisini de tekrar kuracagim hadi bakalim... :)

eren

:)

Gerçekten alışkanlıklar önemli ve hayatımızı belirliyor. Ben 1998 yılında Suse ile Linux dünyasına ilk giriş yaptığımda KDE vardı ve o zamandan bu zamana hep KDE kullandım. Ufak da olsa gelişimine katkı verdiğim yerlerde olunca artık KDE'yi çok iyi tanıdım. Ubuntu Türkiye projesine kadar (Kubuntu Türkiye projesinde buraya gelmeden önce proje sorumlusu olarak görev alıyordum) Gnome ile doğru düzgün tanışıklığım yok.

Malum buraya gelince artık Gnome da olsun sistemde diye kurdum Gnome'u ama aradan 1.5 sene geçmesine rağmen alıştığım söylenemez. Zaten Gnome bende çok kararsız çalışıyor.

Benim hatırım için deneyeceğiniz için teşekkür ederim ama içinize sinmeyen bir şeyi kullanmanızı istemem.

xwes

E ben de sindirmeye çalişiyorum, daha gencim sindiririm yavaş yavaş...

hasansahin

Alıntı yapılan: Eren - 07 Ocak 2009 - 03:43:06
:)

Gerçekten alışkanlıklar önemli ve hayatımızı belirliyor. Ben 1998 yılında Suse ile Linux dünyasına ilk giriş yaptığımda KDE vardı ve o zamandan bu zamana hep KDE kullandım. Ufak da olsa gelişimine katkı verdiğim yerlerde olunca artık KDE'yi çok iyi tanıdım. Ubuntu Türkiye projesine kadar (Kubuntu Türkiye projesinde buraya gelmeden önce proje sorumlusu olarak görev alıyordum) Gnome ile doğru düzgün tanışıklığım yok.

Malum buraya gelince artık Gnome da olsun sistemde diye kurdum Gnome'u ama aradan 1.5 sene geçmesine rağmen alıştığım söylenemez. Zaten Gnome bende çok kararsız çalışıyor.

Benim hatırım için deneyeceğiniz için teşekkür ederim ama içinize sinmeyen bir şeyi kullanmanızı istemem.
Aynı fikirdeyiz :)
Gnome'un bir sihiri olduğuna inanıyorum ama şimdilik KDE 3.5.x serisi (özellikle 3.5.5 ve sonrası) ile kararlılık konusunda yarışamayacağını düşünenlerdenim.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

xwes

Alıntı yapılan: Eren - 07 Ocak 2009 - 03:06:12
KDE 3.5.X serisi oldukça oturmuş bir masaüstü ortamı. 4.X serisi ise çok kararsız.
Once KDE 4'u kurdum denedim pek kararli gelmedi bana. Sonra ubuntu 7.10 olan deneme tahtasi ubuntuma KDE3 serisini kurdum hoşuma gitti, kararli da buldum ve fakat asil sistemime yani ubuntu 8.10'a kurmak istedigimde başarili olamadim. Paket yoneticisinden kde diye artip kde'yi kurdum fakat işlem tamamlandiktan sonra baktim kde 4.1 kurmuş, halbuki ben 3 serisi istemiştim. Ozellikle de bakmiştim hiç kde4 filan demiyordu. Neyse, benim şimdi ubuntu 8.10 uzerine kde3 kurmam mumkun degil mi?

heartsmagic

Zor, zira depolarda artık öntanımlı olarak 4.x serisi var.
Belki KDE'nin kendi yansılarında eski seriye ait .deb paketleri varsa olabilir.

Not: Baktım da Kubuntu'ya yönlendiriyorlar :) Haliyle sanırım imkân yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sdk

kde için hayırlısı olsun ama kendi açımdan baktığımda gnome diorum yaşasın compiz diorum :)

xwes

Halbuki pek sevmiştim 3 serisini, neyse artik ubuntu 7.10 uzerine kurar devam ederiz :)

ihtiyar said

KDE 4 serisini denemek istedim. Bir şeyler kurdum, sistemim Kubuntu oldu. Aslında moralim bozuldu ama gördüğüm KDE beni çok şaşırttı. Çok hoşuma gitti. 27 Ocak'ı merakla bekliyorum. :) Alternatif olarak GDM de var sistemimde. Yaşasın özgürlük. ;) :P

matafleur

KDE4 bende çok fazla bir kararsızlık göstermedi bu güne kadar.Sadece bu güne kadar benim için çok eksikleri vardı.Ama 1.5 hafta öncesinde tam istediğim şeylerin geliştirilmiş ve eklenmiş olduğunu farkettim ve direk geçiş yaptım.Oldukça da memnunum.Sorunsuz tıkır tıkır çalışıyor.

Nihayet kurtuldum bende gnome un her açılışında patlayan firefox ve geditini geri getirme derdinden :)

Yalnız konuyla ilgili kısma (ne yazıkki gnome vs. kde yarışına dönmeden önceki haline-başlıkta yazan haline-her kde ile ilgili başlık açıldığında illa bir tarafına gnome sokup konunun  canına okunmadan önceki haline :) vs. vs. vs) dönecek olursak compizsiz bu yeni yapı kastırıyor biraz bilgisayarımı.Gerçi görselliği kapatsam da zaman zaman sakil bir yavaşlık ve tıkanma  sözkonusu oluyor plasmoidlerde.Çözünürlüğün yüksek olmasından şüphelenmekteyim.Bakalım yeni kde geldiğinde de çözülmezse bakacağız bir çaresine :)

fadike

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ocak 2009 - 22:08:34
Zor, zira depolarda artık öntanımlı olarak 4.x serisi var.
Belki KDE'nin kendi yansılarında eski seriye ait .deb paketleri varsa olabilir.

Not: Baktım da Kubuntu'ya yönlendiriyorlar :) Haliyle sanırım imkân yok.
Debian Lenny KDE 3.X iso derdinize derman olabilir.

xwes

Ubuntu 8.1'a da kde3 kolayca yuklenebiliyormuş. Ben şurada yazilani takip edip kurdum;
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=963695
Şu an intrepid uzerinde KDE3 kullaniyorum henuz bir problem yok, hadi hayirlisi.