Cairo Dock ve Conky Sorunu

Başlatan zuL4, 04 Ocak 2018 - 19:39:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zuL4

Öncelikle belirtmek isterim ki Lenovo marka bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Evet Nvidia ekran kartım var ve Optimus teknolojisini kullanıyor, yani daha önceden de edindiğim biraz tecrübe sayesinde anladım ki muhteşem üçlü Linux'ta her daim sorun çıkarmaya aday teknoloji ve markalar.

Aslında her sorun için ayrı başlık açacaktım fakat bu sorunların birbiriyle ilişkili olduğunu ve yine ekran kartı ile ilgili bir ana problemin olduğunu düşüşünüyorum.

Dün bilgisayara Conky, Tweak Tool ve Cairo Dock yükledim.

1. Cairo Dock'da birkaç değişiklik yapıp, bilgisayarı kapatıp açtım. Cairo Dock açılışta gözükmüyor. Ancak ben Cairo Dock'ı tekrar çalıştırırsam o zaman görebiliyorum.

2. Conky için bir tema veya widgetler içeren bir dosya indirdim. (Tamamen acemiyim, yaptığımı biraz detaylı anlatmak istiyorum) İndirdiğim dosya'yı zip halinden çıkarttım ve içinde sadece conky adında bir dosya çıktı. conky adındaki dosyanın ismini değiştirdim ve .conky klasörünün içine ayrı bir klasör/dosya olarak attım. Sonra conky-manager'ı açıp Widget kısmında oluşturduğum dosyanın içinde 4 tane widget olduğunu gördüm. Bunları seçince masaüstünde sorunsuz olarak gözüküyor ama yine bilgisayarı yeniden başlattığımda kayboluyor.

Not: Conky-Manager'da açılıştı başlaması için gerekli kutucuğu işaretledim.

ata1

1 caio dock açılışa eklenmiş olabilir fakat bir hata olma olasılığı var açılıştan silin ve sonra manuel ekleyip deneyin
2 cnky dosya adı değişirse muhtemelen içerik içindeki ismimleri göremediğinden  kısaca conky klasördeki deoyas yollarını düzenlemelisin yeni isime göree yanı conky yazanları yeni isimle değişmelisin

zuL4

Alıntı yapılan: ata1 - 05 Ocak 2018 - 00:59:29
1 caio dock açılışa eklenmiş olabilir fakat bir hata olma olasılığı var açılıştan silin ve sonra manuel ekleyip deneyin
2 cnky dosya adı değişirse muhtemelen içerik içindeki ismimleri göremediğinden  kısaca conky klasördeki deoyas yollarını düzenlemelisin yeni isime göree yanı conky yazanları yeni isimle değişmelisin

Cairo Dock açılışa eklenmiş gözükmüyordu. Startup Applications kısmında Cairo Dock'ı kendim ekledim. (command kısmına cairo-dock) yazdım. Fakat sorunun bu olduğunu düşünmüyorum açılışa eklesem de eklemesem de masaüstünde biraz bekleyip birkaç yere tıklayınca(dosya ya da uygulama farketmez) cairo dock ortaya çıkıyor. Ama eğer bir dosya veya uygulama çalıştırmazsam 10 dakika da beklesem gözükmüyor.

Conky için dediğiniz şeyleri deneyip tekrar bu cevabımı düzenleyeceğim.

Not: Yazarken İngilizce terimler kullanıyorum çünkü Ubuntu'yu İngilizce kullanıyorum, bir yanlış anlaşılma olmasın diye belirtmek istedim.

mhmtkrktr

Başlangıca alınmışsa ~/.config/autostart içerisinde .desktop uzantılı dosyaları olması gerekir. Öncelikle bunların oluştuğundan emin olmalısın.
ls ~/.config/autostart
Eğer yukarda ki komutla bunları görebiliyorsan, dosya yöneticisi ile bulundukları bölüme gidip çift tıklayarak başlatmayı dene. Yine de çalışmıyorsa, içeriklerini paylaşırsın.