Telefon Kulaklığını Mikrofon Olarak Kullanma

Başlatan ysfemr, 02 Ocak 2018 - 20:44:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ysfemr

Merhaba arkadaşlar,

Telefon kulaklığımı mikrofon olarak da kullanamıyormuyuz. Windows da bunu yapabiliyorum ama linux te böle bi ayar var mı yardımcı olurmusunuz ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2018 - 13:35:46

yok mu bi çözümü arkadaşlar  ?

plazma

Dizüstü tek jack girişli bir bilgisayar mı kulandığınız cihaz ?

çıktılarıda kodetiketi içerisinde geçermisinz. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39008.0

ysfemr

istemiş olduğunuz bilgiler aşağıdadır. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: LinuxMint
Description: Linux Mint 18.1 Serena
Release: 18.1
Codename: serena

lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF108 High Definition Audio Controller (rev a1)

grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
/proc/asound/card0/codec#0:Codec: Realtek ALC662 rev1
/proc/asound/card1/codec#0:Codec: Nvidia GPU 14 HDMI/DP
/proc/asound/card1/codec#1:Codec: Nvidia GPU 14 HDMI/DP
/proc/asound/card1/codec#2:Codec: Nvidia GPU 14 HDMI/DP
/proc/asound/card1/codec#3:Codec: Nvidia GPU 14 HDMI/DP

lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     53248  4
snd_hda_codec_realtek    86016  1
snd_hda_codec_generic    77824  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_intel          40960  7
snd_hda_codec         135168  4 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel
snd_hda_core           73728  5 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_hwdep              16384  1 snd_hda_codec
snd_pcm               106496  5 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_core
snd_seq_midi           16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_seq                69632  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              32768  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    81920  24 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
soundcore              16384  1 snd

aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Altaygıtlar: 0/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 1: ALC662 rev1 Digital [ALC662 rev1 Digital]
  Altaygıtlar: 1/1
kart 1: NVidia [HDA NVidia], aygıt 3: HDMI 0 [HDMI 0]
kart 1: NVidia [HDA NVidia], aygıt 7: HDMI 0 [HDMI 0]
kart 1: NVidia [HDA NVidia], aygıt 8: HDMI 0 [HDMI 0]
kart 1: NVidia [HDA NVidia], aygıt 9: HDMI 0 [HDMI 0]

tufisson

[mention=635248]@ysfemr[/mention]Windows'ta oluyorsa Linux'ta da olur. Altı üstü 3.5 mm jack. Bende çalışıyor, yaklaşık 10 yıldır farklı bilgisayarlarımda da çalıştı. Herhangi bir ayar gerekmiyor yani.

ysfemr

yani mikrofon olarak kullanamıyorum acaba bi ayarı varmı diye sormak istedim telefonda ve windows pc de çalışıyor ama linux a taktığımda kulaklık girişine sadece ses geliyor karşıya gitmiyor mikrofon için bi yerden bi ayarı vs mi var diye düşünüyorum ama

mhmtkrktr

[mention=635295]@ysfemr[/mention]; sorunun donanım ve yazılım olarak bakılması gereken iki farklı tarafı var.
Alıntı Yaptelefonda ve windows pc de çalışıyor ama linux a taktığımda kulaklık girişine sadece ses geliyor
Bahsettiğin Windows PC ile Gnu\Linux kurulu bilgisayar aynı bilgisayar mı?
Şu sebeple soruyorum, Standart kulaklık çıkışı, Left-Right-GND olarak 3 pinden oluşur. Mikrofonlu telefon kulaklığı ise Left-Right-In-GND olmak üzere 4 pinden oluşur. 4 pin uyumlu bilgisayarlar, @Plazma'nın da sorduğu üzere tek girişli bilgisayarlarda bulunuyor. (hepsinde olduğuna emin değilim)
Öncelikle donanımın buna uygun olup olmadığını anlamamız gerekir ki, bu senin bilip söyleyeceğin bir konu.  :)

Eğer bilgisayar buna uyumlu ise ve daha derin bir yazılım sorunu yoksa, ayarlar uygulamasını açıp, Ses > Giriş menüsünde mikrofonun açık\kapalı olması, ses seviyesi gibi temel ayarları bulabilirsin.
Bu bölüm çözüm olmazsa belirtirsin.

ysfemr

şuanda kullandığım masaüstü bir pc ikiside aynı marka model birinde windows diğerinde linux kurulu dediğiniz gibi kulaklığı diğer pc ye taktım görmedi muhtemelen ses donanımlarında bi sorun var aynı kulaklığı laptop a taktığımda windows10 oda bu ara ama orada çalıştı ama ilginç olan durum bu yani laptop ta çalıştı masaüstünde yok ses kartlarında mı bi sorun var acaba kulaklık girişine takıyorum ve mikrofon olarak da kullanabiliyorum.

mhmtkrktr

Alıntı Yapkulaklığı laptop a taktığımda windows10 oda bu ara ama orada çalıştı
4 pinli tek jak girişi laptoplar için hazırlanmış bir tasarım. Şuan yapmak istediğin işlemi yapabilesin diye  :) Bu bilgisayara ( yani laptop a ) Ubuntu kurarsan onda da aynı şekilde çalışacaktır.
Öte yandan masaüstü bilgisayarlar için bu şekilde bir tasarım şu ana kadar ben görmedim ki, ihtiyaç olacağını da sanmıyorum. Belki şu helva paketine benzeyen mini PC lerde olabilir. Yerden kazanmak için.
Bu durumda sorunun yazılım tarafında değil, kullanılan donanımla ilgili olduğu anlaşılıyor. Microfon girişi ayrı olan bilgisayarlarda bunu, işletim sistemine bağlı olarak yapmak mümkün görünmüyor.

ysfemr

teşekkür ediyorum masaüstü pc lerin donanmından kaynaklanan bi sorun ama aklıma takılan bişey oldu laptoplarda da mikrofon girişi ayrı olarak var soket yani ilginç bi durum ama masaüstlerinde olmayacağı aşikar sanırım

mhmtkrktr

Ses çalışması yapanlar için çift kanallı (stereo) giriş ayrıca ilave edilmiş olabilir. Söylediğim gibi özellikle video konferans gibi ihtiyaçlar yaygın kullanılmaya başlandığı için, kulaklık çıkışları buna uygun olarak SP\Mic olarak karma çalışacak şekilde düzenlenmeye başladı. Masaüstü bilgisayarlarda ise aksesuar sıkıntısı pek olmayacağı için bu özellik çok cazip görünmüyor. Yinede, belkide birilerine ihtiyaç olur mantığıyla buna göre tasarım yapan ses veya anakartlar olabilir.
Sahip olduğun Ses\Anakart 'ın özelliklerini araştırabilirsin.