Devlet kurumlarını Açık kaynak konusunda yardım etmek

Başlatan Gesko, 29 Aralık 2017 - 20:43:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gesko

Merhaba arkadaşlar. Kamu kurumunda çalışıyorum.

Öncelikle neden halen kurum windows üzerinden devam ediyor gerçekten anlam veremiyorum .

Kurumda çalışan genel memur kitlesi , ofis uygulamaları , ebys ve mail dışında bir işlem yapılmamaktadır. Bazı mühendislerin kullandıkları netcad ve diğer uygulamaları bunların dışında tutuyorum .

Şimdi düşünüyorum da windows resmen devleti sömürüyor arkadaşlar . Bunu dur demek lazım. En azından ofis için -  Libreoffice , owa mail için - zimbra zaten bunlar dışında yapılan bir ek bir program yok. Ama nedense halen windows üzerinden neden devam edilir. Gerçekten beynim almıyor. Halen sunucular windows'a sırtını dayamış. Kur kardeşim redhat yada open suse taş gibi işte.

Zaten kullanıcı ne olacak windows bu bunu kullanamam mı diyecek. Beni üzen nokta ise halen pasdus'u aktif olarak kullanılmaması. Devletin bu konuda bir şeyler yapması lazım arkadaşlar. Bu kadar para sırf windows 'un ofis ve işletim sistemi için verilmemelidir.

Neler yapılabilir arkadaşlar bu konuda ?
"Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.''

M.Kemal ATATÜRK

lnxdev

Bizlerin bu konuda bir şeyler yapması zor. Bizler bir şey yapacak bile olsak devletin bunları görmesi lazım her halükarda konu politikaya giriyor. Emin ol buradaki herkes senin kadar istiyor aynı dilekleri fakat konuştuğumuz mesele devlet tabanlı bir olay. Yani yapılacak ve çıkarımda bulunabilecek her yorum da kendi kişisel politik düşüncelerimizi katmış olacağız. En iyi yapılabilecek şey Türkçe olarak doküman yaratmak veya çevirmek böylece geniş bir kitlenin anlamasına ve farkındalığın artmasına yardımcı olmuş oluruz.

Altaylardan_Gelen_Atlı

İstense yapılabilir ama istenmeli....

Her kamu kurumunun veya özel sektörün bünyesinde bilgi işlem diye bir kurumu bulunmaktadır

Bu kurumda çalışanların büyük çoğunluğu konuya vakıf kişiler ( açık kaynakla hasbel kader karşılaşmış pırkalamış bir kesim )

Olmadı bir intibak ile bu arkadaşları bir eğitime tabii tutarsınız mutlaka tutulmalı :).

Diğer kullanıcı kesim zaten belirli bir şablon içinde hizmet amaçlı kullanmakta hep aynı rutin işler.

Her kamu kurumuna gittiğimde windows kaynaklı sistem çöküyor yada algı gecikmesi yaşıyorum bu sebepten ve her yaşadığım olayda bunları ben düşünüyorum yada ben yanılıyorum.

harcanan emek ve paraya acıyorum milyon $'lar kanatlanıp dışarı uçuyor.

Gıybet olmasın ama birileri deveyi hamudla yutuyor gibi :)
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

illedelinux

Bir kaç yıl önce Bill Gates ülkemize teşrif etmişti, ertesi gün Pardus yok edildi.
Birilerinin çıkarı ön planda olunca halkın-devletin çıkarı unutulur, bu işler böyle yürüyor.
Bu yüzden bir tepki sonucu GNU/Linux ve özgür yazılım çıktı.
Devlet gölge etmesin başka ihsan eylemem...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ekremsenturk

Eski bilgisayarlara (sistemi artık desteklenmeyen) Pardus kuruyorlar.

freeman

Alıntı yapılan: illedelinuxDevlet gölge etmesin başka ihsan eylemem...
Aynen. Üzülerek söylüyorum ki gelişmiş ülke olamayacağız hiçbir zaman...
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

.py

Dağıtımların kronik çözülememiş sorunları var önce bu sorunları çözmek gerekir bu sorunları çözmek içinde deneyimli arkadaşların bir el atması lazım oturduğumuz yerden bu iş olmaz.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Dağitımlar takip ettiğiklerim : Pardus hariç amatör ruhla yani ceplerinden harcayarak, kısıtlı kendi imkanları çabalıyorlar sorun olması gayet doğal sponsor yada bir destek yok diye biliyorum.

Öncelikle özgür yazılım kulananları emir vaki ile yönetmek zordur.

Başlarında ki sorumlu işi tam kavramış organize edebilecek birikim ve Liderlik vasıflarında olmalı ( bunu lütfen diğer dağıtımları yöneten veya emek veren arkadaşları küçümsemek olarak görmeyin onların yoktan var etme çabası takdire şayan )

Şu anda Pardus dışında Pisi, Fuxproject, Milis linux vs...  işlerinden artan zamanda imkan ve fırsat oldukça birikimlerini sunmaya çalışıyorlar sorarım size kaçınız destek oldunuz, indiripte denediniz!

İmkan verilirse yukarıda vasıflarını yazdığım bir Lider ekseninde maddi ve manevi kaygılar olmadan harika bir iş çıkaracaklarına inanıyorum. Yazılımcının gelecek korkusu olmamalı.

Kısaca  Ali Taran'ın piyasa yaptırdığı homeofis tarzı ile ( yazılımcı özgürlüğüne düşkündür ) evlerinden hatta tatıildeyken bile hünerlerini sergileyeceklerinden şüphem yok.

Şu an Ubuntu sitesine süper destek veren bir ekip var site güvenliği lisans ve serveri cebinden ödüyor onlarada teşekkürlerimi ileteyim.

Saygılar.
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

ekremsenturk

Alıntı yapılan: freeman - 01 Ocak 2018 - 17:15:02
Alıntı yapılan: illedelinuxDevlet gölge etmesin başka ihsan eylemem...
Aynen. Üzülerek söylüyorum ki gelişmiş ülke olamayacağız hiçbir zaman...
Ülke gelişmez. İnsanlar gelişir. Ülke dediğin herhangi bir toprak parçası. Burası da toprak, ötüken de toprak.