AMD, Linux İçin Vulkan Sürücülerini Yayınladı

Başlatan OnLive, 27 Aralık 2017 - 19:05:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Yeni sürücü, Radeon HD 7000 serisine kadar tüm AMD ekran kartlarını destekliyor.

AMD, Linux için AMDVLK sürücüsünü yayınladı. Vulkan 1.0 grafik API'sini %100 destekleyen ilk açık kaynaklı AMD sürücüsü olan AMDVLK, Vulkan için 30 farklı eklentiyi destekliyor.

AMD'nin Platform Abstraction Library desteğini getiren sürücü, bu sayede sürücülerin ve özelliklerin farklı platformlarda kullanılabilir hale gelmesini sağlıyor. Sürücü, AMD'nin CoreNext mimarisine sahip tüm GPU'ları destekliyor. Bu da Radeon HD 7000 serisine kadarki tüm ekran kartlarını desteklemesi anlamına geliyor.

Sürücü, AMD'nin GPUOpen GitHub sayfasında yayınlandı. Sürücüyü indirmek için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

AMD Linux AMDVLK sürücüsünü indirmek için tıklayın

(Kaynak)
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

Barlow

Haber güzel, elinize sağlık..

Lakin bir sorum olacak, ben HD 5430 kullanıyorum iletinizde 7000 sürümüne kadar desteklediğini söylemişsiniz ancak Github'da Readme belgesi 7000 sürümünden sonrası kartları destekliyor görünüyor. Yoksa benim kart için demi geçerlidir?
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

OnLive

Alıntı yapılan: Barlow - 27 Aralık 2017 - 20:07:57
Haber güzel, elinize sağlık..

Lakin bir sorum olacak, ben HD 5430 kullanıyorum iletinizde 7000 sürümüne kadar desteklediğini söylemişsiniz ancak Github'da Readme belgesi 7000 sürümünden sonrası kartları destekliyor görünüyor. Yoksa benim kart için demi geçerlidir?

7000'den eski kartlarda Vulkan desteği yok...
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

FireSwords

Eskiden AMD'ye Linux konusunda oldukça söverdim, adamlar kendilerini baya geliştirmiş. AMD dışında hiçbir şirket, -buna Android tarafının en büyük çip üreticisi Qualcomm da dahil- Linux için açık kaynak GPU sürücüsü üretmiyor sanırım.