Firefox kendiliğinden kapanıyor

Başlatan esrama, 03 Ocak 2009 - 10:06:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Ubuntu 8.1 kullanıyorum. Firefoxta gezinti yaptığım zaman bazen kendiliğinden kapanıyor. Tekrar açtığımda bana eski oturum veya yeni oturum açmak isteyip istemediğimi soruyor. Genellikle vtunnel,ktunnel gibi proxy sitelerinde gezinirken veya çok kasan sayfalar açıldığı zaman kapanıyor. Fakat bilgisayarımın Ubuntu için çok yeterli performansa sahip olduğunu düşünüyorum: 2gb ram, Intel Core2 quad cpu q6600, swap alanım 1 gb(zaten şimdiye kadar hiç devreye bile girme ihtiyacı olmadı)...
Firefoxun son sürümünü kullanıyorum, ubuntu güncelemelerini de her zaman yapıyorum.. Firefox eklentilerini disable yapsamda aynı şey oluyor :( Bunun sebebi ne olabilir ?
Firefoxu yeniden yüklemeyi denemeyeceğim, çünkü formattan öncede aynı sorunum vardı :(

lütfen yeni tarayıcı önermeyin ! :) ...

FUBU

Alıntı YapGenellikle vtunnel,ktunnel gibi proxy sitelerinde gezinirken veya çok kasan sayfalar açıldığı zaman kapanıyor.
evet bu sorun bende de var. flash dolu sitelerde dolaşırken kapanıveriyor.. benim ram 512 olduğundan ses çıkarmıyordum ama sorun bende değilmiş  :D

bytan

Firefox u terminal ile açın ve o şekilde kullanmayı deneyin. Böylece kapandığı anı ve o andaki hata mesajlarını görebiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

FUBU

Alıntı YapFirefox u terminal ile açın ve o şekilde kullanmayı deneyin. Böylece kapandığı anı ve o andaki hata mesajlarını görebiliriz.

Alıntı Yapfubu@fubu-laptop:~$ firefox
Segmentation fault
fubu@fubu-laptop:~$
buyrun..

esrama

FUBU firefox kapandıda mı bu yazı çıktı, yoksa komutu yazaryazmazmı oldu ? (sanki çözecekmişim havası yarattım :) )

FUBU

@esrama
yok, firefox açıldı.
sonra dedim, şu siteye girersem kesin firefox göçer.
girdim ve birkaç sekme açtım..  :D

bytan

Alıntı yapılan: FUBU - 03 Ocak 2009 - 17:11:41
.....
fubu@fubu-laptop:~$ firefox
Segmentation fault

Pek açık bir hata mesajı vermemiş. 8.04 ten beri bu hata ile ilgili bir çok bug rapor edilmiş. Kiminde suçlu flash kiminde dom inspector kiminde renkli tab yapma eklentisi. Örneğin burada 64 bitlik sistemler için çözüme ulaşmış örnek var. Sizin 32 mi 64 mü bilemiyorum. Daha fazla bilgi edinebilmek için hata ile ilgili Dmesg çıktısına da bakabiliriz:

dmesg | grep segfault
dmesg | grep sigsegv

Bunlardan başka olarak, varsa eklentilerinizin tamamını kapatmanızı ve bu şekilde terminalden çalıştırarak kullanmanızı önerebilirim.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

FUBU

32 bit benimki.
eklenti ile ilgili olarak da bu bilgisayarda sadece 2 eklenti kurulu. onlardan kaynaklandığını sanmam. eğer eklentilerden kaynaklanıyorsa da onlardan vazgeçemem. (foxmarks ve abp) :)

fubu@fubu-laptop:~$ dmesg | grep segfault
fubu@fubu-laptop:~$ dmesg | grep sigsegv

teşekkürler..

esrama

ben eklentileri disable ettiğim zamanda bu oluyordu.
FUBU firefoxun error konsoluna bakabilirsin. Belki orda hata ile ilgili bir bilgi vardır. (tools-->error console)

FUBU

hata mesajı is null
firefox konsoldaki.

bytan

Aşağıdaki ile çalıştırıp hata mesajını  yakalamaya çalışalım:

firefox -d gdb

Bu işlemden ayrı olarak aşağıdaki gibi de çalıştırıp bize son satırları buraya eklerseniz veya paste.ubuntu.com a eklerseniz görebiliriz:

strace firefox

Eklentileri kapatıp denemişsiniz, bir de flash etkisizleştirilerek denediğinizde ne oluyor? Hangi sitelere girerken bu hatayı alıyorsunuz? Sisteminiz nedir? Kullandığınız FF, flash versiyonları nelerdir? Synaptic ile libflashsupport aratın ve kurulu ise kaldırıp deneyebilirsiniz.

Toplu olarak tek bir mesajda yazdım bunları ki zamanınız oldukça her bir ihtimali birbirinden bağımsız olarak deneyebilesiniz. Benim aklıma daha başka bir şey şu an gelmiyor. Konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlar bir şeyler yazacaklardır elbet.

PF @ ST

FUBU

http://paste.ubuntu.com/99133/
2. kodun çıktısı.
ilk kod bir şey yapmıyor sadece firefoxu açıyor bende.

flash dolu sitelerde dolaşırken oluyor bu sorun. orkut falan sıkıntılı, bazı profiller flash animasyon dolu, 2-3 tab açınca çakılıyor. flash kapatıp açmayı da bir ara denerim. büyük ihitmalle flash kapatınca bir sorun olmaz ama..
8.10 kullanıyorum. ff ve flash sürümleri için, heralde son stabil sürümleri kullanıyorumdur. güncellemeleri yaptım extra bir şey yüklemedim.
sistemimde 512 mb ram var. aslında yukarıda da dediğim gibi, ben bu sorunu ramden kaynaklanıyor sanıyordum. çünkü kendi makinamda 4gb ram var ve firefoxun çakıldığını hiç görmedim. fakat esrama da 2gb ramle aynı sorunu yaşadığını görünce yazıyım demiştim. 

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Thiras

Sanırım linkteki bug. Intrepid'te fixlenmiş.

Launchpad

esrama

FUBU orkutta flashlı profillerde bu sorunu yaşadığını söyledi. Ben de denemek için orkuttan bir üyelik açtım, hiçbir sorun yaşamıyorum ....

Thiras fixlenmiş olması çok saçma ... Hala bu sorunu yaşayanlar var :(

bytan

İki ayrı kişinin sorunlarının farklı olabileceği de akla gelmeli. Üst mesajlarda yazdığım gibi, bu soruna birden fazla etken sebep olabilir. Nasıl FUBU denedi ise olası çözüm yollarını sende deneyebilirsin @esrama. Ve şu libflashsupport pakedi kurulu ise kaldırabilirsiniz rahatlıkla. Kendisi flash desteğini kesmez. Sen hangi sitelere girdiğinde sorun yaşıyorsun mesela? FUBU için önerdiklerimi sende denedin mi? Sendeki hata mesajı da aynı şekilde kısa ve açıklamasız mı?

PF @ ST

Çağlar

Tarayıcı önermeyin demişsin ama @esrama Firefox'un beta sürümü olan Minefield üzerinde bu sorunlar çözülmüş durumda. İnan memnun kalırsın kaldı ki aynı firefox zaten.
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/
Buradan indirip kurulum gerekmeksizin deneyebilirsin. Bana güven. ;)
We got a badass over here!

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Çağlar - 03 Ocak 2009 - 22:57:28
Tarayıcı önermeyin demişsin ama @esrama Firefox'un beta sürümü olan Minefield üzerinde bu sorunlar çözülmüş durumda. İnan memnun kalırsın kaldı ki aynı firefox zaten.
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/
Buradan indirip kurulum gerekmeksizin deneyebilirsin. Bana güven. ;)

Minefield'i bir süre önce kullandım lakin olumsuzlukları beni kendinden uzaklaştırdı. En büyük sorun olarak, örnek olarak buraya giriş yapamıyordum. Giriş butonuna/linkine tıkladığımda direk kapanıyordu. Ben de firefox açıkken giriş yapıp, firefox penceresini kapatıyordum. Sonra minefield'i açtığımda giriş yapılmış oluyordu. Bu da bir hayli uğraştırıyordu. En azından bu hatası giderilene kadar tavsiye etmem. Şu anda giderilmiş midir, bilmiyorum.

Çağlar

İhtiyarım bu son sürümü denedim ben giriş, çıkış, flash her şey sağlam.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Çağlar - 03 Ocak 2009 - 23:05:19
İhtiyarım bu son sürümü denedim ben giriş, çıkış, flash her şey sağlam.

:):):) İyi o zaman, kendi bilgisayarımdan girdiğimde minefield'e geçerim ben de. :)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Çağlar

Geç tabii @İhtiyar hayat çekilmez düz Firefox ile. :) @heartmagic vtunnel, ktunnel söz konusu olduğundan Youtube, Dailymotion falandır heralde. Ama bunu bende yaşadım oluyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Çağlar - 03 Ocak 2009 - 23:07:25
Geç tabii @İhtiyar hayat çekilmez düz Firefox ile. :)

Dur şimdi, muhabbeti bırakalım da sorunu çözmeye bakalım. ;)

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ocak 2009 - 23:07:04
Bir örnek site alsak :)

Bak, heartsmagic'te örnek site bekliyor, soruna çözüm üretebilmek adına. ;)

Thiras

Alıntı yapılan: esrama - 03 Ocak 2009 - 22:41:24
FUBU orkutta flashlı profillerde bu sorunu yaşadığını söyledi. Ben de denemek için orkuttan bir üyelik açtım, hiçbir sorun yaşamıyorum ....

Thiras fixlenmiş olması çok saçma ... Hala bu sorunu yaşayanlar var :(

Garip. Intrepid'e geçince sorun bende fixlendi. Depolardaki flash plug-ini checksum hatası verdiği için resmi siteden çekip kurdum. Hiç bir problem yok şu anda.

esrama

Ben örnek site veremiyorum. Çünkü bu olay bende nadiren oluyor. FUBU nun sorun yaşadığı sitelere girdim fakat bende bir sorun olmadı.

bytan şimdiye kadar bir çözüm sunulmadı maalesef. Senin mesajına kadar hep hata mesajını bulmaya çaıştık. Bana da rastgelirse bende hemen hatayı yazacağım.