Terminal Başlık Metni

Başlatan mhmtkrktr, 14 Aralık 2017 - 00:12:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

tput bold;echo;. /etc/os-release;K=$(tr a-z A-Z <<<"$NAME $USER");K="$K $(timedatectl|awk '/Local/{print $4,$5}')";OC=$((($(tput cols)-$((${#K}+3)))/2));while :; do i=$(od -A n -t d -N 1 /dev/urandom); [[ $i -le 231 && $i -ge 4 ]] && break;done;C1=$(tput setaf $i);C2=$(tput setaf $(($i-3)));echo -ne "\r${C1}$(yes .|head -$OC|tr -d '\n') ${C2}$K ${C1}$(yes .|head -$OC|tr -d '\n')";echo;tput sgr0

~/.bashrc dosyasına eklenerek aşağıdaki gibi kullanılabilir.

hitokiri

@mhmtkrktr çok güzel, eline sağlık. Ama sana nacizane bir öneride bulunmama müsaade et, eğer zorunlu değilse, böye ardı ardına uzun devam eden komutlar silsilesi şeklinde yazma, ne yazmak istiyorsan.
Çünkü bu şekilde devam edersen, bundan belki 4-5 ay ya da hafta sonra yüksek olasılıkla ne amaçla neyi yazdığını sen dahi hatırlamıyor olacaksın.
Hatta, üşenmezsen neden kullandığına dair komutların açıklama bile yazmaktan erinme # ile.
Eğer aklına yatarda uygularsan faydasını uzun vadede mutlaka göreceksin. Ben bazı yazdığım erken dönemli kodlarda kullanmadağım için pişman değilim dersem yalan olur.
Derler ki, en iyi kod çok sade yazılmış, yorumlar olmadan da okunabilendir. Ama açıklama/yorum yazmadan oraya gelinir mi, ondan pek emin değilim açıkçası. :)

hwpplayer1

Alıntı yapılan: hitokiri - 16 Aralık 2017 - 22:20:54
@mhmtkrktr çok güzel, eline sağlık. Ama sana nacizane bir öneride bulunmama müsaade et, eğer zorunlu değilse, böye ardı ardına uzun devam eden komutlar silsilesi şeklinde yazma, ne yazmak istiyorsan.
Çünkü bu şekilde devam edersen, bundan belki 4-5 ay ya da hafta sonra yüksek olasılıkla ne amaçla neyi yazdığını sen dahi hatırlamıyor olacaksın.
Hatta, üşenmezsen neden kullandığına dair komutların açıklama bile yazmaktan erinme # ile.
Eğer aklına yatarda uygularsan faydasını uzun vadede mutlaka göreceksin. Ben bazı yazdığım erken dönemli kodlarda kullanmadağım için pişman değilim dersem yalan olur.
Derler ki, en iyi kod çok sade yazılmış, yorumlar olmadan da okunabilendir. Ama açıklama/yorum yazmadan oraya gelinir mi, ondan pek emin değilim açıkçası. :)

Katılıyorum ben de converge etmekten yanayım deneyimleri hem kod yazalım hem ders verelim gibi
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

mhmtkrktr

[mention=634647]@hitokiri[/mention] ; Öneri, eleştiri velinimetimiz ;-)
Ancak seninde bileceğin üzere, bu düzenlemeyi ayrı bir dosyada çalışması için değil, tek satırda komut gibi çalışması için yaptım.
Dönüp tekrar bakmadığım için, yazdıklarımı hatırlamak gibi bir ihtiyacım ise şimdilik yok gibi. Yinede, tavsiye için teşekkür ederim. Bir kenara yazdım bunu.

hitokiri

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 23 Aralık 2017 - 17:13:41
[mention=634647]@hitokiri[/mention] ; Öneri, eleştiri velinimetimiz ;-)
Ancak seninde bileceğin üzere, bu düzenlemeyi ayrı bir dosyada çalışması için değil, tek satırda komut gibi çalışması için yaptım.
Dönüp tekrar bakmadığım için, yazdıklarımı hatırlamak gibi bir ihtiyacım ise şimdilik yok gibi. Yinede, tavsiye için teşekkür ederim. Bir kenara yazdım bunu.
Yok-Yok, yarın bi gün, bi şey paylaşırsın; uçurursun deneyen herkesin bilgisayarı.  ;D ;D  ;D ;D
Biz kodu tek satırda okuyasıya kadar, iş işten geçer. :P
Şaka bir yana, .bashrc dosyası aynı zamanda fonksiyonda eklenebilen yapılandırmaya müsaade ediyor. Fark etmişsindir, muhtemelen. Eleştirecek değil de övünecek şeyler, gelebilir senden. Bir gnome-shell eklentisi falan vb.
Bunlar heeep güdüleme çalışmaları, hehey.  :D

mhmtkrktr

Bu söylediğin olursa, insanlar benim sayemde temiz bir sistem kurarlar, fena mı olur? Hemde bilgilerini pekiştirmiş olurlar.  :D
Kıymetini bilenin hayır duası etmesi lazım o durumda  :D

Fonksiyon konusunu biliyorum. Hatta benim bashrc ye eklediğim kadar fonksiyonla adamlar linux kernelini yazmışlar diyebilirim.  :)

Ben bu paylaşımı bu şekilde yaptım çünkü kopyala yapıştır şeklinde sonucu görebilsinler. Belki kimilerinin aklına "manyak mı bu adam bununla uğraşmış" gibi düşünceler gelebilir. "Terminal Başlık Metni"  gibi bir başlıkla ilk etapta haksızda sayılmaz. Ama konuyla ilgilenen için üç güzel örnek içeriyor.
a) değişken içeren dosyaları içeri alma ve kullanabilme
b) rasgele renk oluşturma
c) hangi çözünürlük ve ölçekte olursa olsun metni terminalin ortasına alma.

Konuyla ilgilenen ve farklı bir amaç için kullanmak isteyen zaten noktalı virgülün ne anlama geldiğini biliyordur. Bilmeyende manyak tezine devam edebilir, ona yapacak bir şey yok.  :)
Düzenli yazmak konusunda muhtemelen haklısındır. Fakat ben özellikle daha uzun çalışmalarda düzenli yazmaya çalışırsam yazacaklarımı karıştırıyorum. Paylaşacağım zaman elimden geldiğince düzenli şekle almaya çalışsam da, aslında bir çok komutu tek satıra yazarak daha rahat çalışıyorum. İlham öyle geliyor.  :)
Öğrenmeye çalışsam da Python 'u sırf bu sebeple sevemedim. "Yok bir tık içerde yazdın yok bir tık dışarda kaldı". "Sana ne kardeşim" dediğim oluyor bazen.  :)

Eklenti vb şeklinde beklentin olmasın derim. Daha önce 3 tane eklenti yazdım. Hepsinin işlevinin mevcut farklı eklentiler içinden sağlandığını görünce bıraktım. Şuan ihtiyaç duyupta karşılığını bulamadığım eklenti yok gibi. Python ile anlaşabilirsek belki oralardan bir şeyler çıkar. Bakalım, zaman gösterecek.

hitokiri

Python, pratiğine bir kez alışınca, gerisi bir daha gerçekten çok zor unutuluyor. Bisiklete binmek gibi, derler ya, ha ta kendi. Ancak, bazı konularda yapılabilecekler sınırlı. Şöyle ki, nesne yönelimli olduğu için mantık silsilesini kaybetmemek gerekiyor. Bir uygulama bu silsile içinde binlerce satır koddan oluşabilir. Demek istediğim, böyle durumlarda da ipin ucu kaçınca, ulen yazıcağım kodunda, diye; geliyor gerisi. Sen isteklisin karşlığınıda alabiliyorsun..., hoşuna gidiyorsa; uğraşır bakarsın. Ama benim gibi, hobi olarak ilgilenenler için bir yerden sonra dediğin gibi, boşveriliyor. Herkesin amacı kendine. :)
Dur hatta şöyle bir kod; sevimli görünmüyor mu gözüne :D
        [x.add_pattern("*%s" %(i) )  for i in ["png","tiff","svg","jpeg","bmp"] ]
Veya bunun gibi bir şeyler:
            [artist_files.append(y) for y in filter(lambda i: name == self.get_value(i,"artist"),self.sozluk) ]

mhmtkrktr

Oldukça şirin bence  :D
Daha önce senin düzenli dediğin şekilde yazılmış bir kaç uygulamanın içeriğini, anlayabilmek için kendim tutup birleştirmişliğim dahi oldu benim.  :D Bu konuda tersliğin bende olabileceğini inkar etmiyorum zaten.
Belkide benim dna yanlış kodlanmıştır  :) Yaşlandıkça daha genç ve diri göründüğüm gibi kendi gerçeklerimi ele alırsam, normal olmadığım gibi genel bir sonuç çıkıyor ortaya.  :) :D