Bu komuttan sonra terminal bile açılmaz oldu

Başlatan bcalbatros, 11 Aralık 2017 - 20:57:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bcalbatros

Merhaba arkadaşlar. Terminalde çalıştırdığım python kodları 2.x sürümünde çalışıyordu. Py dosyalarını 3.x te çalıştırmak için şu komutu uyguladım;

$ sudo update-alternatives --install /usr/bin/python python /usr/bin/python3 10

ve istediğim şey gerçekleşti. Fakat bu işlemi tersine çevirmek için bu sefer bu komutu şu şekilde uyguladım

$ sudo update-alternatives --install /usr/bin/python3 python /usr/bin/python 10

ama bu sefer terminal bile açılmaz oldu. Kısayoldan dahi açılmıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim, yada direkt ubuntuyu mu onarayım?

GÜNCELLEME
---------------

Xterm kullanarak gnome-terminal başlatmaya çalıştığımda şu hatayı aldım;

bash: /usr/bin/gnome-terminal: /usr/bin/pythın3: hatalı yorumlayıcı: Sembolik bağların seviyeleri çok fazla

.py

bu konuyu biryerlerde bir ara konuşmuştuk sistemin kullandığı python ile yazılmış ugulamların default ayarlarınıda değiştirmiş oldun dolasıyla sistem hata vermeye başladı. Ben test etmek için kodu denemeyi düşünüyorum

aşağıdaki kodu çalıştırarak düzeltebilrisin diye düşünüyorum önce aşağıdaki kodu dene olmassa çözüm üretmeye çalışalım.

sudo update-alternatives --install /usr/bin/python python /usr/bin/python 10

bcalbatros

[mention=634420]@.py[/mention]

update-alternatives: <bağ> ve <yol> aynı olamaz
programın kullanım bilgileri için 'update-alternatives --help' komutunu kullanın

şeklinde bir sonuç aldım

ata1

gnome-terminal &
which gnome-terminal
komutların çıktısını görebilirmiyiz

.py

sudo update-alternatives --install /usr/bin/python python  /usr/bin/python2.7.2

python --version

versiyon(2.7.2) kısmını çıkan çıktıyla değiş.

bcalbatros

[mention=634424]@.py[/mention]
[mention=634423]@ata1[/mention]

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. Artık xterm de sapıtınca ubuntuyu baştan kurdum. Tekrar aynı Hataya düşmemek için terminaldeki çalışan Python sürümünü nasıl değiştireceğimi biliyorsanız ve söylerseniz sevinirim. (Py dosylarını python3 ile çalıştırmak istiyorum)

ata1

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
sudo apt install python2.7 python-pip
sudo apt install python3-pip

.py

Alıntı yapılan: bcalbatros - 11 Aralık 2017 - 22:00:45
(Py dosylarını python3 ile çalıştırmak istiyorum)

terminalde py3 de çalıştırmak için python3 ornek.py yazman yeterli Bir editör yada ide ile yazıyorsan kodlarını ayarlar kısmından ideyi python3 ile çalıştırmaya uygun hale getirmen yeterli. Sistem ayarlarını değiştirsen sıkıntı çıkar çünkü sistemin kullandığı python (python2=python) ile yazılmış scriptler olabilir b yüzden ben sistemin default değerleri değiştirmeni tafsiye etmiyorum. Bu arada python ve python3 farkını internetten öğrenmeni tafsiye ediyorum.

mhmtkrktr

Yanlışım varsa tecrübeli arkadaşlar düzeltsin. ;-)
Etkileşimli kabukta Python sürümünü değiştirmek için kabuğu şu şekilde başlatmak yeterli
python   # varsayılan python sürümünü
python2   # varsayılan sürüm 3 ise, python2 yi
python3   # varsayılan sürüm 2 ise, python3 ü

Çalıştırılmak istenen bir Python betiğiyse de, yorumlayıcı bilgisini buna göre düzenlemek gerekiyordu.
#!/usr/bin/python2 # veya python3
Tabii bunun için içeriğinde o sürüme uygun yazılmış olması gerekiyor.