Masaüstü paylaşımı

Başlatan tein, 09 Aralık 2017 - 20:49:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tein

Merhaba,

iş yerinde windows çalıştırdığım bilgisayarda büyük bir ekran ve rahat bir klavyem var.
ek olarak yaşlı bir laptopda ise Linux kurulu durumda.
açıkçası o büyük ekran ve klavyeden sonra dizüstü bilgisayara geçmek istemiyor insan.

hedefim windows içinden çalıştıracağım "remote desktop" benzeri bir program ile ihtiyaç duyduğumda Linux makineye erişmek ve çalışmak.
lokal network içinde çalışacağım için veri aktarım hızı ile ilgili bir sorun yaşamayacağım tahminindeyim.

bu konuyu en pratik hangi program ile çözerim?

lnxdev

tein

öncelikle teşekkürler  @lnxdev
bazen gözümüzün önündeki şeyler aklımıza gelmiyor.

kurdum çalışıyor ama beni iki sebeple tatmin etmedi.

1- performans sorunu;
veriyi düşündüğüm şekilde local network üzerinden değilde internet üzerinden taşıyor olsa gerek.
(laptop -> teamv. server -> windows makine)
zaman zaman gecikme ve piksellenme oluyor.
ha yan masadaki bilgisayara bağlanmışım ha internetteki rasgele başka bilgisayara bağlanmışım gibi.

2- çözünürlük farklılığı
laptop 1280x800 pikseli destekliyor.
oysa win makinedeki monitör 1920x1080.
görüntü ekranın ortasına kalıyor yanlarda siyah boşluk oluyor.
ölçekli ayarını kullandığımda ise görüntüyü gerdiriyor aslında çözünürlük yine 1280 kalıyor.

çözünürlük sorunu bir şekilde kabul edilebilir ama gecikmeler sebebi ile bu çözüm benim işimi görmüyor.

veriyi localden döndüren farklı çözüm önerilerine açığım.

lnxdev

[mention=634336]@tein[/mention], tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorum fakat illa kullanıcı ara birimi(namı değer GUI) ihtiyaç olmayacağını düşünüyorsanız ssh ile bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz çünkü ssh ile de tam anlamıyla kontrol sahibi olacaksınız. Bunu deneme ve merak amaçlı yapıyorsanız internet üzerinden biraz baktım xrdp paketi saysinde direk windows üzerinden kendi remote desktop kullanmak mümkün performansın iyi olduğunu yazıyorlar. Fakat böyle bir istasyona sahip olmadığım için deneme fırsatım olmadı. Paylaşacağım yazı tarihi eski fakat gördüğüm kadarıyla çok genel paketler kullanılmış güncel sistemde fazla bir fark yaratacağını sanmıyorum.

https://www.tweaking4all.com/software/linux-software/use-xrdp-remote-access-ubuntu-14-04/

http://www.makeuseof.com/tag/how-to-establish-simple-remote-desktop-access-between-ubuntu-and-windows/

İkisi de farklı bağıntılar fakat içerik olarak benzerlikleri var bir inceleyin olmadı tekrar bir bakalım.

ata1