Arch Ekran Kartı Kurulumu

Başlatan HuaN, 07 Aralık 2017 - 03:39:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HuaN

Merhaba,

Şu ana kadar en az abartısız olarak yüzden fazla arch kurdum 3 yıldır debian-ubuntu arasında mekik dokuyorum, bir kaç ay arch tecrübe ettim, fakat anlamadığım bir şey var ve sırf bu yüzden arch kuramıyorum sadece bu yüzden, ekran kartı sürücüsü kurulum olayı. Kurulum bitiyor ya siyah ekran ya login sonrası ekranın donması ya bir masaüstü ortamının açılması diğerinin hiç açılmaması. Ekran kartı sürücüsünü kuramıyorum ya da bir şeyleri yanlış yapıyorum nvidia geforce gtx 1060 kullanıyorum sistemde iki kart var, bumblebee kurunca sorun çıkartıyor. Nasıl kuracağım ekran kartını sürücüsünü nasıl bulacağım netteki tüm Türkçe kurulum kaynaklarından deneme yaptım sonuç hep hüsran hatta https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55947.msg625915#msg625915 şuradaki gibi önce bilerek yanlış kurulum yapıyorum sonra ata hocanın dediklerini yapıyorum eskiden olan şey şimdi olmuyor açık kaynak sürücüler de işe yaramadı. Bu sürücü listesini nereden bulurum, doğru olanı nasıl anlarım? Şimdiden teşekkürler

meda

Yazılım donanım uyumluğu söz konusu olduğundan güncel sistem kullanmanız yararınıza. Belki Manjaro ile tecrübe kazandıktan sonra geçilebilirdi.
sudo pacman -S bumblebee bbswitch nvidia mesa-demos
sudo systemctl enable bumblebeed

İntel için herhangi bir sürücü kurmaya gerek yok. Yeni nesil işlemcilerde sürücü çekirdeğe dahili geliyor. Yüksek ihtimalle sistem açılışında kalmasının 2. etmeni parametre eksikliği:

Grub girdilerine acpi_osi='!Windows 2015' eklemeniz gerekebilir.

Bence donanım üreticilerine istediğiniz kadar verip veriştirebilirsiniz. Sürücü olayını çözersek yeni nesilllerde güç tasarrufu adına ufak tavsiyelerim olacak; şayet doğru ayarlanırsa sistem adeta MacOS sessizliğinde çalışıyor.   :)

Ayrıca başlarda bilmediğiniz mahallede kaybolmak normal alışırsınız.  :)

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

lnxdev

ArchWiki gayet açık net yazmış.
Bumblebee
Nvidia
Xorg

HuaN

[mention=634241]@meda[/mention]
Linuxu daha derin öğrenmek için Arch kurmak istiyorum ama kurulum adımları gece rüyama girebilecek kadar öğrendim bu ekran kartı sorunundan çıkamadım, bir de manjaro ile devam edeyim hocam haklısınız galiba

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2017 - 15:02:06

[mention=634259]@lnxdev[/mention]
Uzun uzun inceledim fakat sorun geniş çaplı olduğu ve ingilizcemin yetersiz kaldığı için buraya açtım Arch demenin neredeyse Arch wiki demek olduğunu biliyorum google kullanmayı da biliyorum onun linki eksik olmuş gerci

lnxdev

bağlantı türün nedir? HDMI yada dvi? 

meda

[mention=634239]@HuaN[/mention]
Mesela benim bilgisayar 6. Nesil İ7 GTX 960M makine aşağıdaki çekirdek parametresini eklemeden açılmıyor.
acpi_osi='!Windows 2015'
Senin makinede 2015 değilde 2012  2009 bile olabilir. Yine söylüyorum Debian, Arch, Ubuntu ... intel sürücü dahili geliyor en azından yeni nesillerde bu böyle.

Arch'ı bilmeyen birisi kafasında çok büyütüyor sonra hırs yapıyor. Esasen buna hiç ama hiç gerek yok. Arch kurması 30 dakika ise 1 saatte yapılandırması sağı solu eksik unutulan paketler derken 1 saat zamanınızı alıyor. İyi kötü öğrendiniz yolunuzu da bulmaya başldınız sonra ne mi devingen yapı içerisinde ufak ufak *bir şeyler öğrenmeli üstüne koymalısınız ki geride kalmayasınız. Güncel sistem demek güncel bilgi demek Arch'ın en sevdiğim yonü Wiki yazarları olabildiğince basit olabildiğince anlaşılır şekilde bilgiler aktarılıp dış bağlantıları güncel tutuyor. Neyse sözün özü Linux her dağıtımda Linux sadece gidilen yol farklı bir caddeye bir kaç ara sokaktan gitmek gibi. Zaten bir süre zaman sizi yenmeye başlıyor suya sabuna dokunmadan güncellemeye bile üşendiğiniz oluyor. Naçizane düşüncelerimi belirtmek istedim.

https://arch-anywhere.org/    bir göz atın isterseniz belki faydası olur.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mhmtkrktr

Alıntı YapKod: [Seç]
sudo pacman -S bumblebee bbswitch nvidia mesa-demos
sudo systemctl enable bumblebeed

İntel için herhangi bir sürücü kurmaya gerek yok. Yeni nesil işlemcilerde sürücü çekirdeğe dahili geliyor.

@meda bunların yeterli olacağına emin misin? Kullanıcıyı bumblebee grubuna eklemek falan gerekmiyormuydu? Birde yazdığından yola çıkarsak, xf86-video-intel paketinin kullanım amacı nedir?

@Huan; kuramadığın zaman, kurulum için kullandığın anlatımı paylaşırsan daha kolay olur. Karma olarak mı kullanmak istiyorsun, anlatım bumblebee için mi, yoksa prime için mi yapılmış bilsek daha iyi olurdu.