dual boot sorunu (ssd&hdd)

Başlatan épervier, 05 Aralık 2017 - 12:55:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

épervier

öncelikle herkese merhaba.
bilgisayarımın özellikleri
dell inspiron 7567
i7 7700hq
16 gb ddr4 ram
gtx 1050ti 4gb ekran kartı
intel hd graphic 630
128gb ssd ve 1tb hdd
hdd'e 3 bölünmüş durumda bir bölümde oyunlarım, bir bölüm yedekleme için, diğer bölüm ise ubuntu için
ssd ye windows 10 kuruyorum
hhd'ye ise ubuntu
ancak hangi sistemi başlatmak istersem bilgisayar açılırken boot menusunden ssd ya da hdd seçmem lazım
yani windows 10u grub ekranına ekleyemiyorum
yabancı bir forumda ssdye windowsu kurduktan sonra onu bilgisayardan söküp hddye ubuntu gurup geri takınca, bilgisayarı ubuntu ile başlattıktan sonra sudo update-grub  komutunu girersem olacağı yazıyordu ama onu da başaramadım.çünkü ubuntu grub ekranından sonra takılıp açılmıyor.

onun haricinde secure boot kapatıp denedim, windowsun hızlı başlatmasını kapatıp denedim ama hiçbiri işe yaramadı.

kısacası ssd'ye windows 10, hdd'ye ubuntu kurmak ve her açılışta boot menüsünden seçmek yerine grub ekranından istediğim sistemi seçerek kullanmak istiyorum.yardım edermisiniz

mendirec

Merhaba [mention=634144]@épervier[/mention], şu an Ubuntu kurulu mu? SSD takılı olmadığı zaman Ubuntu açılıyor mu?

épervier

Alıntı yapılan: mendirec - 05 Aralık 2017 - 13:17:45
Merhaba [mention=634144]@épervier[/mention], şu an Ubuntu kurulu mu? SSD takılı olmadığı zaman Ubuntu açılıyor mu?
Su an ubuntu kurulu.ssd takili olmadigi zaman ya aciliyor ya da grub ekranindan sonra siyah ekranda takilip kaliyor.
Bilgisayari aldigim zaman ubuntu ssd'de kurulu sekilde geldi.o zaman acilmama gibi bir sorun olmamisti

mendirec

[mention=634149]@épervier[/mention] HDD'de sıkıntı olup olmadığını biliyor musun? Son olarak Ubuntu'da hangi işlemi yapmıştın?

épervier

Alıntı yapılan: mendirec - 05 Aralık 2017 - 15:30:22
[mention=634149]@épervier[/mention] HDD'de sıkıntı olup olmadığını biliyor musun? Son olarak Ubuntu'da hangi işlemi yapmıştın?
Bildigim kadariyla hdd'de bir sıkıntı yok cunku aktif olarak kullaniyorum ve dell supportassist ile tarattigim zaman bir sorun tespit etmemisti.
Ubuntu kurulumu bittikten sonra yeniden baslamam gerektigi soyleyen pencere gelince takiliyor.eger takilmaz ise acilista grub ekranindan sonra siyah ekranda takili kaliyor

Altaylardan_Gelen_Atlı

bunu bir deneyelim ;

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

aklıma gelen şu ubuntu ve windows biosta AHCI ve UEFI olarak farklı kurulum olmasın.
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

ata1

kurulumlar efi ise boot ile seçmen doğaldır. efi grub kurmalısın

épervier

Alıntı yapılan: ata1 - 05 Aralık 2017 - 22:15:13
kurulumlar efi ise boot ile seçmen doğaldır. efi grub kurmalısın
Her iki sistem de uefi olarak kurulu.ubuntuyu hic acamama gibi bir sorunda var.17.10 kuruyorum.bir de 16.04 kurarak da deneyecegim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2017 - 02:19:10

Alıntı yapılan: Altaylardan_Gelen_Atlı - 05 Aralık 2017 - 21:51:55
bunu bir deneyelim ;

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

aklıma gelen şu ubuntu ve windows biosta AHCI ve UEFI olarak farklı kurulum olmasın.
Her iki sistem de uefi olarak kurulu.su an da ubuntuyu acamadigim icin 16.04 ile deneyecegim bir de