Pythondan anlayanlar bi bakabilir mi

Başlatan artiksevmeyecegimmm, 04 Aralık 2017 - 00:20:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

artiksevmeyecegimmm

Arkadaşlar hem ubuntu da yeniyim hem de pythonda  bende 2.7 , 3.5 , 3.6 yüklü şimdi aşşağıdaki yazı https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/ kitaptan alıntı, rica etsem burda tam olarak ne demek istiyor bana yardımcı olur musunuz?
Çok Önemli Bir Uyarı
Bir önceki adımda anlattığımız gibi Python3'ü resmi sitesinden indirip kendiniz derlediniz.
Gayet güzel. Ancak bu noktada çok önemli bir konuya dikkatinizi çekmek isterim. En baştan
beri söylediğimiz gibi, Python programlama dili GNU/Linux işletim sistemlerinde çok önemli
bir yere sahiptir. Öyle ki bu programlama dili, kullandığınız dağıtımın belkemiği durumunda
olabilir.
Örneğin Ubuntu GNU/Linux dağıtımında pek çok sistem aracı Python ile yazılmıştır. Bu
yüzden, sistemdeki öntanımlı Python sürümünün ne olduğu ve dolayısıyla python komutunun
hangi Python sürümünü çalıştırdığı çok önemlidir. Çünkü sisteminizdeki hayati bazı araçlar,
python komutunun çalıştırdığı Python sürümüne bel bağlamış durumdadır. Dolayısıyla sizin
bu python komutunun çalıştırdığı Python sürümüne dokunmamanız gerekir.
Mesela eğer kullandığınız işletim sisteminde python komutu Python'ın 2.x sürümlerinden
birini çalıştırıyorsa sembolik bağlar veya başka araçlar vasıtasıyla python komutunu Python'ın
başka bir sürümüne bağlamayın. Bu şekilde bütün sistemi kullanılmaz hale getirirsiniz.
Elbette eğer kurulum aşamasında tarif ettiğimiz gibi, Python3'ü make install yerine make
altinstall komutu ile kurmaya özen gösterdiyseniz, sonradan oluşturduğunuz bağ dosyasını
silip python komutunu yine sistemdeki öntanımlı sürüme bağlayabilirsiniz. Bu şekilde her
şey yine eski haline döner. Ama eğer Python'ı make install komutuyla kurmanızdan ötürü
sistemdeki öntanımlı Python sürümüne ait dosyaları kaybettiyseniz sizin için yapılacak fazla
bir şey yok... Sistemi tekrar eski kararlı haline getirmek için kan, ter ve gözyaşı dökeceksiniz...
Aynı şekilde, kullandığınız dağıtımda python3 komutunun öntanımlı olarak belirli bir
Python sürümünü başlatıp başlatmadığı da önemlidir. Yukarıda python komutu ile ilgili
söylediklerimiz python3 ve buna benzer başka komutlar için de aynen geçerli.
Örneğin, Ubuntu GNU/Linux dağıtımında python komutu sistemde kurulu olan Python 2.x
sürümünü; python3 komutu ise sistemde kurulu olan Python 3.x sürümünü çalıştırdığından,
biz kendi kurduğumuz Python sürümleri için, sistemdeki sürümlerle çakışmayacak isimler
seçtik. Mesela kendi kurduğumuz Python3 sürümünü çalıştırmak için py3 gibi bir komut tercih
ettik.

.py

Alıntı yapılan: artiksevmeyecegimmm - 04 Aralık 2017 - 00:20:04
Arkadaşlar hem ubuntu da yeniyim hem de pythonda  bende 2.7 , 3.5 , 3.6 yüklü şimdi aşşağıdaki yazı https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/ kitaptan alıntı, rica etsem burda tam olarak ne demek istiyor bana yardımcı olur musunuz?

Windows10 gibi işletim sistemlerine Python3 ün kurulumundan bahsediyor. Linux gibi GNU sistemler için pythonun belkemiği olduğundan felan bahsetmiş Özetle Aman ha:) python2 python3 gibi klasörlerin içeriklerini değiştirmeye silmeye kalkmayın isim vs değiştirmeyin sisteminiz allah muhafaza çöker:) demek istemiş. Biraz mizahi oldu kusura bakma:)

artiksevmeyecegimmm

Alıntı yapılan: .py - 04 Aralık 2017 - 00:59:52

Windows10 gibi işletim sistemlerine Python3 ün kurulumundan bahsediyor. Linux gibi GNU sistemler için pythonun belkemiği olduğundan felan bahsetmiş Özetle Aman ha:) python2 python3 gibi klasörlerin içeriklerini değiştirmeye silmeye kalkmayın isim vs değiştirmeyin sisteminiz allah muhafaza çöker:) demek istemiş. Biraz mizahi oldu kusura bakma:)
anladım ben yalnız phyton 2.7 den bahsediyor sandım ama anladığım kadarıyla hiç birine müdehale etmeyeceğiz tamamdır teşekkür ederim est. :))

.py

bende 2.7 , 3.5 , 3.6 yüklü

sudo apt search python

Depoda 3.6 yok nerden yüklediniz.