Ubuntu kurulum ekranında takılma

Başlatan xcp9, 03 Aralık 2017 - 01:50:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xcp9

Herkese merhabalar, forumu talan ettim ama sorunumu çözücek bir şey bulamadım. Kısaca anlatıcak olursak. Ubuntu iso dosyasına linux live usb creator ile flash a yazdırdım. İlk ekranda try ubuntu seçeneğini seçtiğim zaman mor ekran karşıma geliyor. Sıkıntı bundan sonra başlıyor. O mor ekranda ubuntu yazısının altındaki baloncuklar çok kısa süre sonra donuyor daha doğrusu rengi değişmiyor. Yaklaşık 1 saat bekledim ama değişen bir şey olmadı. Bilgisayarımda Windows 10 yüklü şuanda. Şimdiden yardım edicek arkadaşlara çok teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar.

.py

Alıntı yapılan: xcp9 - 03 Aralık 2017 - 01:50:57
İlk ekranda try ubuntu seçeneğini seçtiğim zaman mor ekran karşıma geliyor.

try ubuntu kısmını anlayamadım açarmısınız?

xcp9

try ubuntu without installing seçeneği

.py

Alıntı yapılan: xcp9 - 03 Aralık 2017 - 02:04:55
try ubuntu without installing seçeneği

bu kısıma gelmeden önce bir sayaç çıkıyormu karşınıza

xcp9

Sayaçtan kastın tam olarak ne bilmiyorum ama 2 satır yazı çıkıyor sol üstte yazıların sonunda :FFFFFFFFFFF yazıyor ve ondan sonra kurulum ekranında seçenek seçme kısmına geliyor.

.py

Alıntı yapılan: xcp9 - 03 Aralık 2017 - 02:09:21
Sayaçtan kastın tam olarak ne bilmiyorum

kurulum esnasında trydan önce bir sayaç çıkar bir tuşa basmanı bekler sana 10 saniye gibi bir zaman verir sende bir tuşa basrsın o kısmı geçersin böyle bir durum yaşıyorsan tuşa basma sistem kendi geçsin o kısmı

xcp9

Hiçbir şekilde geçmek için bir tuşa basmıyorum bekliyorum kurulum ekranına gelmesini

.py

md5 testi yapın iso kalıbını eksik indirilmiş olabilir iso kalıbının olduğu dizinde

Terminalde:

md5sum ubuntu1710.iso

çıkan kodu iso dosyanızın kodu ile karşılaştırın.
ubuntu1710.iso kısmına sizdeki kalıbın adını yazın

MD5: http://releases.ubuntu.com hangi kalıbı indirdiyseniz o kısma tıklayın md5 kodunu listede göreceksinizdir.

xcp9

yaptım sıkıntı çıkmadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2017 - 15:28:46

Hala çözüm bulamadım. Lütfen yardım edin

mendirec

[mention=634014]@xcp9[/mention] Kurulum yaptığınız bilgisayar hakkında bilgi verir misiniz? Çift ekran kartı var mı mesela?

xcp9

Bilgisayarım ASUS GL552VL tek ekran kartlı o da 965m.

ata1

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri
nomodeset ekleyerek bir deneyin sonucu görelim
Alıntı Yapnomodeset : Ekran kartı sürücülerini kullanma (ekan kartından kaynaklanan problemleri kurulum sırasında atlatmak için kullanılır)

xcp9

dediğiniz gibi yapmaya çalıştım ama beceremedim. Attığınız makelede kurulu sistemi bazı çekirdek komutlarıyla başlatma var onun dışında f6 ya bastığım bir aksiyon alamıyorum.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Konuya göz atın " Windows 10 yüklü Asus GL552VL model bilgisayarıma Ubuntu 16.04.1 yüklemeye çalışırken " çözümlenmiş konu :

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=53639.0

sona doğru okursanız @ nacartunahan önerisi " Sorunu çözmüş bulunmaktayım usbyi takıp pc yi çalıştır hocam ardından usb yi seç karşına gelen ekrandan ardından try ubuntu without installing install ubuntu gibi seçenekler gelince e tuşuna basıyosun ardından çıkan yazılarda quiet splash bölümünü arıyosun bu iki kelimenin arasını hiç bişey kalmıyacak şekilde siliyosun ardından arasına  ''nomodeset'' kelimesini quiet nomodeset splash *olacak şekilde yazıyorsun ardından esc ile çıkıp kurulunmu başlatırsan düzeliyor .... " denmiş.
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

xcp9

Evet arkadaşlar, son arkadaşın dediği gibi yaptım ve kurulum gerekçekleşti amma velakin ben ubuntuyu seçtikten sonra siyah bir ekran geliyor ve orda firmware bug yazıyor ilk satırda daha sonrasında ise günlük restore ediliyor tarzı bir şey yazıyor. 10 snye bekleyip ubuntu ekranına geçiyor arkaplan mor ortada beyaz ubuntu altında 4 tane baloncuk olan. Şimdide o ekranda takılıp kalıyır :(

mendirec

[mention=634280]@xcp9[/mention] Bilgisayarda Secure Boot açık mı? Açıksa kapatıp dener misin?

xcp9

secure boot kapalıyıd zaten

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2017 - 02:04:00

Hala yardım bekliyorummmmm

ata1

Alıntı yapılan: xcp9 - 06 Aralık 2017 - 02:14:26
dediğiniz gibi yapmaya çalıştım ama beceremedim. Attığınız makelede kurulu sistemi bazı çekirdek komutlarıyla başlatma var onun dışında f6 ya bastığım bir aksiyon alamıyorum.
Açılış ekranında iken (E) tuşuna basarak eklenebilir.

xcp9

hallettim o kısmı zaten ama üsttede yazdığım gibi bu seferde linux açılmıyor takılı kalıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2017 - 20:37:52

Arkadaşlar karşılaştığım ekranları tek tek aşağıya koydum lütfen yardım edin.

https://hizliresim.com/3p43Pr

https://hizliresim.com/4GJ3qJ
https://hizliresim.com/pGQaBq

ata1

Altaylardan_Gelen_Atlı

@xcp9 Verdiğim linkin tamamını okumamışınız sanırım!

şayet son bölümde geçen ;

"...........Kurulumdan sonrada ''Sistem Ayarları > Yazılım & Güncellemeler > Ek Sürücüler'' yolunu izleyerek = ekrankartı seçimini yapınca sorun tamamen çözüldü.

Başlatırken sadece ubuntu seçeneği geliyordu onuda hangi işletim sistemini kullancaksam onu bios boot ayarlarında 1. sıraya çekerek giriyorum." demiş

denemediysek bir deneyelim derim.
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

xcp9

Okudum merak etme :D Olay şu ben daha ubuntuyu açamıyorum o yüzden o aşamaları yapamıyorum. Fotoğraflara bakarsan anlarsın.

ata1

[mention=634341]@xcp9[/mention]

verdiğim ilk bağlantı ile kernele parametreyi eklediğinden eminmisin ?
Alıntı Yapnomodeset : Ekran kartı sürücülerini kullanma (ekan kartından kaynaklanan problemleri kurulum sırasında atlatmak için kullanılır)

xcp9

@ata1 zaten o sayede ilk başta kurulumu yapabildim.

ata1

açmak içinde geçerlidir bu adım kurulu sistemde de uygulayabilirsin bağlantıyı detaylı okuyun daha sonra açtığınızda arlkadaşın önerisi ile ekrankartı kurulumu yapabilirsiniz.
Alıntı yapılan: Altaylardan_Gelen_Atlı - 09 Aralık 2017 - 23:13:25
@xcp9 Verdiğim linkin tamamını okumamışınız sanırım!

şayet son bölümde geçen ;

"...........Kurulumdan sonrada ''Sistem Ayarları > Yazılım & Güncellemeler > Ek Sürücüler'' yolunu izleyerek = ekrankartı seçimini yapınca sorun tamamen çözüldü.

Başlatırken sadece ubuntu seçeneği geliyordu onuda hangi işletim sistemini kullancaksam onu bios boot ayarlarında 1. sıraya çekerek giriyorum." demiş

denemediysek bir deneyelim derim.