17.10 türkiye sitesinde henüz neden yayınlanmadı ?

Başlatan noedit, 02 Aralık 2017 - 16:05:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noedit

İyi forumlar geçenlerde de bu konu ile alakalı yazmıştım neden ilgilenilmiyor artık ubuntu türkiye yöneticileri takmıyormu bu siteyi ne yapıyor bir sorun mu var yoksa gerçekten sallıyorlarmı işi  ana sayfada  16.04 LTS  ve 17.04 ara sürüm mevcut ama 17.10 neden henüz yayınlanmadı  kasıtlımı yayınlanmıyor ?
Diğer kişilerin özel hayatına saygı gösterin.
Büyük gücün büyük bir sorumluluk getirdiğini unutmayın.

exit

kararlı sürüm olarak kabul edilmediği için muhtemelen.
96657409f4586c7d5a711195c09fb9db

lnxdev

Kusura bakmayın ama buradaki tüm insanlar gönüllü olarak yapıyorlar bu işi zaman buldukça herkes elinden geleni yapıyor ayrıca bu platform ubuntu tarafından bu insanlara verilmedi. İnsanlara ulaşım kolay olsun Türkçe olsun herkes faydalansın diye kurulmuş olan bir topluluk. Kalkıp bu insanlardan niye koymadın diye ahkam kesemezsiniz. Çok istiyorsan 17.10 ubuntu gidersin sitesine indirirsin arkadaşım. 

FireSwords

[mention=633987]@lnxdev[/mention] Bu neyin öfkesi? Arkadaş gayet haklı bir soru sormuş, gayet normal bir dille şikayetini dile getirmiş.  Kimsenin kimseye ahkam kestiği de yok.

noedit

Alıntı yapılan: lnxdev - 02 Aralık 2017 - 19:14:11
Kusura bakmayın ama buradaki tüm insanlar gönüllü olarak yapıyorlar bu işi zaman buldukça herkes elinden geleni yapıyor ayrıca bu platform ubuntu tarafından bu insanlara verilmedi. İnsanlara ulaşım kolay olsun Türkçe olsun herkes faydalansın diye kurulmuş olan bir topluluk. Kalkıp bu insanlardan niye koymadın diye ahkam kesemezsiniz. Çok istiyorsan 17.10 ubuntu gidersin sitesine indirirsin arkadaşım.

Bildiğim kadarıyla ubuntu türkiye sayfası yan sanayi bir kuruluş değil yoksa yanlış mı biliyorum demem o ki global ubuntu sayfasında kaydadeğer bir değişiklik olduğunda eş zamanlı olarak olmasa bile en kısa sürede o haberin yeniliğin türkiye sayfasındada yayınlanılması gerekmez mi doğrudan ubuntuyu ilgilendirdiği için  doğru ve en sağlıklı olanıda bu değilmidir?
Böyle bir şeyi dile getirmek bununla alakalı bir konu açmak suçmu ? ben uygun bir şekilde bunu belirttim ahkamda kesmedim ve ahkam kesmek zorla bir şeyi yapacaksın edeceksin demektir ki ben böyle bir cümle kullanmadım  ayriyetten çok istiyorsan normal sitesinden indir kur demişsin zaten 17.10 yayınlandığı gün oradan indirdim kurdum mecburiyetten ve bunuda kurduktan sonra dile getirdim ve uzun zaman gecmesinden dolayı tekrar bir konu açtım ve aşırı gereksiz çok kaba bir cevap aldım şahsından yinede teşekkür ederim zahmet edip yorum atmışsın :)

WaylandIZMIR

Burası 17.10 koysa ne olur koymasa ne olur. Ben hiç bir zaman buradan tıklayarak bir ISO indirmedim. Ubuntu indirmek isteyen, ubuntu.com a girer ve indirir. ubuntu.com 17.10 u eklemeye mecbur fakat bu forum eklemeye mecbur değil. Sonuçta burası resmi bir site değil.
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

noedit

Alıntı yapılan: WaylandIZMIR - 02 Aralık 2017 - 20:18:20
Burası 17.10 koysa ne olur koymasa ne olur. Ben hiç bir zaman buradan tıklayarak bir ISO indirmedim. Ubuntu indirmek isteyen, ubuntu.com a girer ve indirir. ubuntu.com 17.10 u eklemeye mecbur fakat bu forum eklemeye mecbur değil. Sonuçta burası resmi bir site değil.
foruma demek istememiştim https://ubuntu-tr.net/ adresinden bahsediyordum.

.py

Alıntı yapılan: noedit - 02 Aralık 2017 - 20:33:10
foruma demek istememiştim https://ubuntu-tr.net/ adresinden bahsediyordum.

sen 17.10 neden yok demişssiniz farkındaysanız 16.10 içinde bir içerik indirme linki vs yok bu konuyla ilgili bir yerlerde bir metin okumuştum şuan hatırlamıyorum bir bildikleri vardır sanırım bence kimse sorumsuz vs değil. ve kasıtda yok. .

sayz

Alıntı yapılan: noedit - 02 Aralık 2017 - 16:05:33
İyi forumlar geçenlerde de bu konu ile alakalı yazmıştım neden ilgilenilmiyor artık ubuntu türkiye yöneticileri takmıyormu bu siteyi ne yapıyor bir sorun mu var yoksa gerçekten sallıyorlarmı işi  ana sayfada  16.04 LTS  ve 17.04 ara sürüm mevcut ama 17.10 neden henüz yayınlanmadı  kasıtlımı yayınlanmıyor ?

selamlar;

öncelikle diliniz çok rahatsız edici. insanları yargılayıcı bir dil. burada insanlar tamamen gönüllü olarak bir şeyler ortaya koymaya çalışıyorlar. "kasıtlı mı yayınlanmıyor",  "takmıyorlar mı" gibi sözylemler hiç hoş bir değil. bunu değiştirmenizi öneriyorum. memnun değilseniz siz de pekala bu topluluğa katkı verebilirsiniz. bu yayınları siz bile yapabilirsiniz. şikayet etmek yerine elinizi taşın altına koymanız daha çözüm odaklı bir yaklaşım olabilir. kimse burada katkı vermek zorunda değil. zamanları oldukça katkıda bulunan insanlardan oluşan bir topluluk burası da. ubuntu'nun resmi sitesi muamelesi yapamazsınız.

alquirel

Öncelikle, burası herhangi bir yere bağlı değildir, herhangi bir yerin resmi Türkiye şubesi değildir. İçerik olarak da herhangi bir yerin Türkçe izdüşümü olmak gibi bir görevi yoktur. İsminde Ubuntu geçiyor olması bir aidiyet değil yol gösterme amaçlıdır. Yani kısaca "burası Ubuntu ile ilgili bir sitedir" manasını taşır. İlgilendiği en öncelikli (ve şu sıralar malesef tek) husus da Türkiye'deki Ubuntu kullanıcılarının yaşadığı sorunlara çözüm arayabilecekleri bir ortam olmaktır. İlk kurulduğu günden beri de bu böyledir.

Sadece, sorun iletme/çözme işlemlerine ek olarak sık karşılaşılan sorunlar ve rehberler için Wiki, bazı güncel haberlerin paylaşılması için Anasayfa, diğer Linux ilintili ortamları tek noktada takip edebilme amaçlı Gezegen ve hayattayken aylık yayınlanan e-dergi SUDO bileşenleri oluşturulmuştur.

Cevap veren arkadaşların da bahsettiği gibi burası tamamen gönüllülük üzerine devam eden ve katkı sağlamak için de "biri" olmayı gerektirmeyen, "herhangi biri" olmanın yeterli olduğu bir ortam. Bilenler hatırlayanlar vardır, bahsettiğim bileşenlerin hepsinin şaha kalktığı, anasayfamıza yazıların dergimize makalelerin wikimize katkıların yağdığı (ve hatta çevirilerde ilk beşi kaptırmadığımız) günler yaşadık. Zamanla da ekip olarak devamlılık sağlanamadığı için birer birer enerji düşüşü yaşadık.

Eğer "onlar", "yöneticiler", "Ubuntu Türkiye sorumluları" olarak tanımladığınız birileri varsa aklınızda, onların enerjisi sadece forumu ayakta tutmaya yetiyor. Enerjimizin ilk tükendiği yer olan e-dergimiz ve anasayfamız için isteyen herkesin yazı yazabileceği bir portal oluşturup bir nevi iki bileşenimizi birleştirmiş olduk ve yazılarınızı makalelerinizi gönderebileceğiniz yeni bir ortam sunduk.
Duyurusunu da yaptık: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54856.0
Makale yazabileceğiniz sayfanın bağlantısını verdik: https://sudo.ubuntu-tr.net/sendeyaz/
Sonuç: @siberoloji adlı arkadaşımızdan başka yazı gönderen olmadı. Kendisi "yöneticiler" olarak tanımladığınız grupla alakası olmayan bir arkadaşımız. Tamamen kendi inisiyatifiyle bu projemize destek verdi.

Bir başka örnek de Wiki katkıcımız @hatas. O da "yöneticiler" tanımındaki grupla alakası olmayan, bir gün tamamen kendi kendine verdiği kararla "ben wikinize katkıda bulunmak istiyorum" isteğine seve seve "hay hay" dediğimiz bir arkadaşımız. Onun tek başına wikimize yaptığı katkıyı biz toplamda yapmamışızdır bile.

Yani hani "siz niye bu haberleri yayınlamıyorsunuz arkadaş, bizim de elimizde yetki yok ki biz yapalım" diyen eden varsa diye yazdım bunları aslında. Mesela wikide 17.10 haberi mevcut. SUDO Portalımızda ve anasayfamızda yok. Anasayfa dediğimiz zaten sadece bir girizgâh sayfası artık. Çok bir fonksiyonu kalmadı SUDO'nun yanında. SUDO'ya da isteyen herkesin yazı yazabildiğini bir kez daha söylemiş olalım böylece.

Gerçekten katkı sağlamak isteyip de ona imkan sunmadığımızı düşünen yoktur gerçi. Eğer o tür kişilere birkez bile öyle düşündürdüysek özür dileriz. Katkı sağlamakla alakası olmayıp da "niye yok, niye takmıyorsunuz, niye sallıyorsunuz" şeklinde ortalığa sallayıp duran kişiler varsa da onlardan da tüm kullanıcılar adına özür bekleriz. Eğer gerçekten amacı Ubuntu Türkiye isminin kalitesinin devamlılığını sağlamaksa ondan bekleyeceğim davranış şu olur: ya başlık açar ya da bize özel ileti yollar, iletisinde de katkı sağlamak istediğini ama nasıl yapacağını bilmediğini söyler ya da katkı sağlayacak bir seviyem yok ama bak şurası gözden kaçmış bence dışardan hoş görünmez böyle olması isterseniz bu noktaya öncelikli olarak dikkat edin der. Açtığı başlıkta kelle alarak ucuz kahramanlığa soyunması hiç de hoş görünmez.

hasanyılmaz

[mention=634075]@alquirel[/mention] arkadaşımın yazdığı her cümleye katılıyorum. Ubuntu Türkiye olarak bir gönüllüler topluluğuyuz. Çoğumuzun işi gücü ailesi var. Tüm hayat şartları içinde gönüllülük kapsamında doğrularına inandığımız bir ortama katkı sağlıyoruz. İsteyen herkes de katkı sağlayabilir.

Ubuntu'nun kelime anlamı olarak da güzel bir hikayesi var:
Alıntı Yap
'Günlerden bir gün,  Afrika'da çalışan bir antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir. Oyun basittir. Çocukları belirli bir yerde yan yana sıraya dizer ve açıklar. 'Herkes karşıdaki ağaca kadar tüm gücüyle koşacak ve ağaca ilk ulaşan birinciliği kapacak. Ödülü ise yine o ağacın altındaki güzel meyveleri yemek olacak.'

Çocuklar oyuna hazır olunca, antropolog oyunu başlatır. İşte o ANda  bütün çocuklar el ele tutuşur ve beraberce koşarlar. Hedef gösterilen ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar. Antropolog şaşırır ve çocuklara neden böyle yaptıklarını sorar. Aldığı cevap hayli manidardır; "Biz "UBUNTU" yaptık: Yarışsaydık, aramızdan sadece bir kişi yarışı kazanacak ve birinci olacaktı. Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir? Oysa biz ubuntu yaparak hepimiz yedik." UBUNTU; bizim dilimizde "BEN, BİZ OLDUĞUMUZ ZAMAN 'BEN'İM" demek. '

Ubuntu'nun Güney Afrika'da resmi evrakta ne anlama geldiği de aşağıdaki şekilde yazar:
Alıntı Yap
"Her bireyin insanlığı ideal olarak, onun diğerleriyle ilişkisinde ifade bulur. Ubuntu, insan ancak başka insanlar aracılığıyla insan olur, demektir. Aynı zamanda her yurttaşın bireysel ve toplumsal refahın arttırılması için Ubuntu, insanların birbirlerine bağlılıklarına odaklanan insancıl bir felsefedir."

Bu felsefede kaldığımızda forumumuz daha güzel bir bilgi kaynağı haline gelecektir.

.py

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 04 Aralık 2017 - 21:19:47
bütün çocuklar el ele tutuşur ve beraberce koşarlar. Hedef gösterilen ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar.

.. başka bir şey bu insanın özü bu aslında kaybettiğimiz duygumuz çok etkilendim bu alıntıyı paylaştığınız için çok teşekkürler

siberoloji

[mention=634075]@alquirel[/mention]
Benden bahsetmenizi iltifat kabul ediyorum.
Ubuntu 17.10 ile ilgili blog yazı çalışması sistemde onayınızı bekliyor....

noedit

Alıntı yapılan: alquirel - 04 Aralık 2017 - 14:27:50
Öncelikle, burası herhangi bir yere bağlı değildir, herhangi bir yerin resmi Türkiye şubesi değildir. İçerik olarak da herhangi bir yerin Türkçe izdüşümü olmak gibi bir görevi yoktur. İsminde Ubuntu geçiyor olması bir aidiyet değil yol gösterme amaçlıdır. Yani kısaca "burası Ubuntu ile ilgili bir sitedir" manasını taşır. İlgilendiği en öncelikli (ve şu sıralar malesef tek) husus da Türkiye'deki Ubuntu kullanıcılarının yaşadığı sorunlara çözüm arayabilecekleri bir ortam olmaktır. İlk kurulduğu günden beri de bu böyledir.

Sadece, sorun iletme/çözme işlemlerine ek olarak sık karşılaşılan sorunlar ve rehberler için Wiki, bazı güncel haberlerin paylaşılması için Anasayfa, diğer Linux ilintili ortamları tek noktada takip edebilme amaçlı Gezegen ve hayattayken aylık yayınlanan e-dergi SUDO bileşenleri oluşturulmuştur.

Cevap veren arkadaşların da bahsettiği gibi burası tamamen gönüllülük üzerine devam eden ve katkı sağlamak için de "biri" olmayı gerektirmeyen, "herhangi biri" olmanın yeterli olduğu bir ortam. Bilenler hatırlayanlar vardır, bahsettiğim bileşenlerin hepsinin şaha kalktığı, anasayfamıza yazıların dergimize makalelerin wikimize katkıların yağdığı (ve hatta çevirilerde ilk beşi kaptırmadığımız) günler yaşadık. Zamanla da ekip olarak devamlılık sağlanamadığı için birer birer enerji düşüşü yaşadık.

Eğer "onlar", "yöneticiler", "Ubuntu Türkiye sorumluları" olarak tanımladığınız birileri varsa aklınızda, onların enerjisi sadece forumu ayakta tutmaya yetiyor. Enerjimizin ilk tükendiği yer olan e-dergimiz ve anasayfamız için isteyen herkesin yazı yazabileceği bir portal oluşturup bir nevi iki bileşenimizi birleştirmiş olduk ve yazılarınızı makalelerinizi gönderebileceğiniz yeni bir ortam sunduk.
Duyurusunu da yaptık: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54856.0
Makale yazabileceğiniz sayfanın bağlantısını verdik: https://sudo.ubuntu-tr.net/sendeyaz/
Sonuç: @siberoloji adlı arkadaşımızdan başka yazı gönderen olmadı. Kendisi "yöneticiler" olarak tanımladığınız grupla alakası olmayan bir arkadaşımız. Tamamen kendi inisiyatifiyle bu projemize destek verdi.

Bir başka örnek de Wiki katkıcımız @hatas. O da "yöneticiler" tanımındaki grupla alakası olmayan, bir gün tamamen kendi kendine verdiği kararla "ben wikinize katkıda bulunmak istiyorum" isteğine seve seve "hay hay" dediğimiz bir arkadaşımız. Onun tek başına wikimize yaptığı katkıyı biz toplamda yapmamışızdır bile.

Yani hani "siz niye bu haberleri yayınlamıyorsunuz arkadaş, bizim de elimizde yetki yok ki biz yapalım" diyen eden varsa diye yazdım bunları aslında. Mesela wikide 17.10 haberi mevcut. SUDO Portalımızda ve anasayfamızda yok. Anasayfa dediğimiz zaten sadece bir girizgâh sayfası artık. Çok bir fonksiyonu kalmadı SUDO'nun yanında. SUDO'ya da isteyen herkesin yazı yazabildiğini bir kez daha söylemiş olalım böylece.

Gerçekten katkı sağlamak isteyip de ona imkan sunmadığımızı düşünen yoktur gerçi. Eğer o tür kişilere birkez bile öyle düşündürdüysek özür dileriz. Katkı sağlamakla alakası olmayıp da "niye yok, niye takmıyorsunuz, niye sallıyorsunuz" şeklinde ortalığa sallayıp duran kişiler varsa da onlardan da tüm kullanıcılar adına özür bekleriz. Eğer gerçekten amacı Ubuntu Türkiye isminin kalitesinin devamlılığını sağlamaksa ondan bekleyeceğim davranış şu olur: ya başlık açar ya da bize özel ileti yollar, iletisinde de katkı sağlamak istediğini ama nasıl yapacağını bilmediğini söyler ya da katkı sağlayacak bir seviyem yok ama bak şurası gözden kaçmış bence dışardan hoş görünmez böyle olması isterseniz bu noktaya öncelikli olarak dikkat edin der. Açtığı başlıkta kelle alarak ucuz kahramanlığa soyunması hiç de hoş görünmez.

Öncelikle zahmet edip bu açıklayıcı ve gayette net anlaşılabilir bilgileri paylaştığınız için gerçekten teşekkür ediyorum baştan sona okudum ve istemedende olsa biraz küstahça tavırla yönelttiğim soru için bu güzel topluluktan özür diliyorum tamamen benim kendi yetersiz araştırmamdan kaynaklanan ve bunu kendimce büyük bir sorun haline getirmemden kaynaklı bir rahatsızlık verdim ve bu aydınlatıcı açıklamalarınızdan sonra keşke yapmasaymışım dedim kendime umarım kalp kırmamışımdır tekrardan çok teşekkür ediyorum ilgi ve alakanız için.

tufisson

Kullanılan dil hatalı;fakat bu sitenin iyiliğini düşünerek, bu sorunun sorulduğunu düşünüyorum.