Linux Mint 17 açılış 350 mb ram - Linux Mint 18.2 açılış 800 mb ram

Başlatan ramos11, 30 Kasım 2017 - 03:04:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ramos11

Merhaba arkadaşlar

Mint 17 cinnamon açılışta 350 mb ram kullanıyordu Linux Mint 18 ile birlikte ram kullanımı 2 katına çıktı bunun sebebi nedir ?

Aynı uygulamalar yüklü geliyor ve cinnamon masaüstünü kullanıyorum genelde.

meda

RAM kullanımı artması gayet normal zira gittikçe sisteme, uygulamalara eklenen özellikler arttıkça Hardisk'de  kaplanan alan ile birlikte RAM kullanımı da artıyor. 18.3 sürümünü sıfırdan kurulum yaparsanız çok az da olsa biraz azalakcaktır.

Bunu araba motorlarının hacmi arttıkça gücü ve yakıt tüketimi de artması örnek olabilir. İyimser olarak böyle fakat bazı uygulamalarda kötü kodlamadan ötürü RAM tüketimi aptalca kullanıldığı olur. Bahsettiğim genelde Windows ortamında yaşanır fakat Unix/Linux temelinde RAM kullanımı sistem kararlılığı performansı adına iyi bir şeydir. Zaten işletim sistemleri MacOS, Windows, Linux son zamanlarda 2-3 yıldır RAM kullanımını kendi optimize eder. İhtiyaç olduğunda RAM yükünü arttıp azaltacağını kendi ayarlar.   

Kısaca sistemda patlama çatlama kasıntı yoksa keyfinize bakın.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

zafer06

Linux Mint her yeni sürümle birlikte biz kullanıcılar için daha iyi bir kullanım deneyimi oluşturmak için arka planda daha fazla işlem yapmaya başlıyor. Bundan dolayı daha fazla işlem daha fazla bellek (RAM) ihtiyaçı doğuruyor.

Kısaca sisteminizde bir sorun oluşmuyorsa veya bellek kullanımı ile ilgili özel bir durumunuz yoksa, Linux Mint Cinnamon'un keyfini çıkarın :)

ramos11

Mint 17 den mint 18 e geçiş 2 katı fazla ram kullanımı var bu normal değil.

Mint 17 cinnamon 350 mb ram ile açılıyordu ve hafif bir sistemdi. Mint 18  800 mb ram ile açılıyor ubuntuya uymuş görünüyorlar. Bu iyi birşey değil bana göre sistem ağırlaşmış.

Zorin OS lite kurdum hızlı ve şık bir sistem şimdilik memnunum  :)

ata1

xfce kullanmama rağmen ramı senden fazla tüketiyorum.
RAM: 1083MiB / 3819MiB

Ram varsa ve yeterli ise ram tabi ki kullanılmalı boşta dursun diye konmuyor ram fakat çok aşırı ve sıkışmalar olursa çözüm aranır.

ramos11

Alıntı yapılan: ata1 - 30 Kasım 2017 - 23:24:15

Ram varsa ve yeterli ise ram tabi ki kullanılmalı boşta dursun diye konmuyor ram fakat çok aşırı ve sıkışmalar olursa çözüm aranır.

Bir sürüm yükseldiğinde 2 katı ram tüketimi normal gelmedi bana ve sistem ağırlaşmış. Zorin OS Core bile Mint Cinnamondan çok daha hızlı bir sistem olmuş Zorin OS lite uçuyor zaten  :)

ata1

Zorin OS lite anlamı nedir sence  :)) bence biraz demek. Yanı basit,azaltılmış, kısaca hafifletilmiş. Neyse hayırlısı olsun.

ramos11

Zorin OS Core de Mint Cinnamondan hızlı. Lite sürümü uçuyor zaten  :D

Benim için linux hız güvenlik ve özgürlük demek. Hız en önemli konu benim için  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Aralık 2017 - 00:16:35

Alıntı yapılan: ata1 - 30 Kasım 2017 - 23:24:15

Mint 18 cinnamon açılış boşta 800 mb kullanıyor. Tarayıcıyı açınca 1.2 - 1.3 gb kullanıyor. Bu windows ile neredeyse eşit.

mhmtkrktr

Olduğunu söylediğin yavaşlığın RAM kaynaklı olduğunu neye göre hesapladın? Kullanılan RAM , bilgisayarda takılı olan RAM belleğin yüzde kaçına karşılık geliyor?
free -h

Garip dünya ;-) İşi bilen RAM 'i nasıl daha çok kullanıp, sistemi daha verimli hale getirebilirim diye uğraşır, birileri de nasıl daha az kullanırım diye. Yukarda ki çıktıyı paylaşırsan senin sistemin garipliğine, birileri yorum yapabilir.

ata1

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 01 Aralık 2017 - 20:13:31
Olduğunu söylediğin yavaşlığın RAM kaynaklı olduğunu neye göre hesapladın? Kullanılan RAM , bilgisayarda takılı olan RAM belleğin yüzde kaçına karşılık geliyor?
free -h

Garip dünya ;-) İşi bilen RAM 'i nasıl daha çok kullanıp, sistemi daha verimli hale getirebilirim diye uğraşır, birileri de nasıl daha az kullanırım diye. Yukarda ki çıktıyı paylaşırsan senin sistemin garipliğine, birileri yorum yapabilir.
:)) evet çok garip bir ortam ben neden az kullanıyor derdindeyken arkadaş 800 e çok demiş oysaki xfce de 1083 diye ben hayıflanıyordum ?  demekki anlayışlarımız farklı diyecek ve yapacak pek bir şey yok  :)) :'( arkadaşlar var ise ramınız ve sistem kullanmıyorsa işte orada bir gariplik arayın sitem var olan ramın 3/1 ni kullanır ve bu normaldir. ve aslında 3/2 kullanıyorsa o sistem rahat ve verimlidir bence kişisel görüşüm.

ramos11

Peki mint 17 cinnamon 350 mb ram tüketirken mint 18 cinnamon neden 2 katı ram kullanıyor ?

Çok ram kullanılmasının donmalara takılmalara sebebiyet verdiğini biliyoruz. Ram 4 gb diye neden daha fazla kullanılsın ?

Ram in fazla kullanılmasını isteyen zaten xfce lxde kullanmaz.

Ubuntuda Unity neden hantal ? Unity de ram kullanımı compiz ile birlikte çok fazla.

Xfce ve lxde hafif masaüstleri ram kullanımları düşük.

Anlam veremediğim cinnamon un bir sürüm değiştiğinde 2 katı fazla ram kullanması ve ağırlaşması.

Unity hep hantaldı ve Ubuntu geliştiricileri gnome shell e geçmeye karar verdi doğru seçim.

Kde de daha sistemi kurmadan çöküyor.

Elementary Os yine kurmadan çöküyor.

Umarım problemler çözülür. Ne zaman kde li bir dağıtım yada elementary os yüklesem hep kurulum sırasında çöktü. Hataları düzeltmemişler malesef.

meda

[mention=634018]@ramos11[/mention]

-Özellikler arttıkça bu özellik ve özelliştirmeler sonucunda sistem yapılmak istenen işi daha hızlı yapmak adına RAM (Rasgele Erişilebilir Bellek) çağırım yapar. İnsandaki kısa ve uzun süreli hafızalar gibi. Düşün ki bebeklikten erişkin kişi olana kadar hafızan gelişir kimi bilgileri çabucak hatırlasın kimisini de 10-30 dakika gibi sürelerde unuttuğun olur. Çocuk ile Erişkin bir insanın iş yapma kabiliyetini baz alabilirsin.

-Yeteri kadar kullanımı ölçüt olabilir. Tükkettiği kadar iş yapmayıp özellikte barındırmıyorsa yazılımda sorunlar olup zırt pırt RAM çöp bilgilerle şişme yapar. Elyaf ile demir olarak düşünüp elyafın hafif olmasının içerdiği boşluk ve madde özelliklerinden ileri gelir.

-Aslında hantal olan bilgisayarının donanımları eski  olması kaynaklı.  Dodge Daemon  gibi arabanda çeşitli değişiklikler ile beygir arttırımı yapabilirken eski model arabalara aynı düzenlemeyi yapamazsın sebebi gayet basit o araba zaten limitlerinde sunulmuş.  ;D  Daemon arabanda yapttığın değişikliler sonucunda yakıtta olumsuz yaönde artacaktır.  :o

-Bir önceki satırda cevabı var. 2000 öncesi arabaların sunduğu ile Tesla elektirkli arabaları aynı özelliği sunuyor mu tabiii ki hayır.  ;D

-Göreceli bir durum. Gnome Shell geçişi bana göre de hatalıydı. Unity şahsına münasır bir duruşu vardı. 1 senedir Ubuntu kullanmıyorum. Sebebide Unity geliştirilmesi Ubuntu tarafından bırakıldı. Kullanmayı da düşünmüyorum.  :-*

-KDE ve Elementary Os çökme sorunları sürücü kaynaklı olduğu gibi masaüstü yapılandırmasıyla alakalı. Sistemeler son kullanıcıya ulaşmadan önce sınırlı sistem ve çok farklı donanımlarla yeteri kadar test edilemediğinden ve kimi hataların es geçilmesinden dolayı çökmeler olabilir. Windows ve MacOS sistemler onca zaman ve para harcanmasına çok çok farklı sistemelerde denenmesine rağmen hala hatalar meydana geliyor.  İnsan elinden çıkma olduğu hiçbir şey mükemmel değildir. Mükemmellikse ecnebilerin daha fazla satabilmek adına uydurduğu bir şey.   

Yanlış anlaşılmasın bazı satırları art niyet olmadan yazmadım.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

WaylandIZMIR

Ubuntu 17.10 başlangıç ram: 997 MB / 4GB
Fedora 27 GNOME başlangıç: 1.2GB / 4GB
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

Barlow

Eğer hız ve performans istiyorsanız Arch Linux gbi içi boş ve kendi özelleştirebileceğiniz dağıtımalra yönelmeniz sizin açınızdan faydalı oalcaktır. Çünkü hazırlanan Linux dağıtımları, kullanıcılara göre sorun çıkarmaması açısından arkaplanda pek çok servis, yazılım kullanarak çalışmaktadır. Bu da ister sitemez sistem performansına yansıyabiliyor. Örnek oalrak benim kullandığım Arch Linux'ta:

KDE Plasma -> RAM 410/2GB
XFCE Masaüstü -> RAM 360/2GB

Biraz da bu sizin çalıştırdığınız uygulamaya da bağlı kalabilir. Ayrıca;

free -h

çıktısına bakarak, buff/cache kısmını inceleyebilirsiniz:

total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           2.0G        1.5G         88M        106M        422M        261M
Swap:            0B          0B          0B

Bu benim sistemde Plasma masaüstü, LibreOffice, Google Chrome(youtube dahil), Terminal açıkken bu kadar tüketiyor :) GNOME masaüstü ortamı kullanıcıları incelediğinde burada buff/cache kısmı kullandıkça artmaktadır. :) Burada harcanan belleği geri getirmek için;

sudo sync && echo 3 | sudo tee /proc/sys/vm/drop_caches

Kullanım sonrası, free -h çıktım:

Mem:           2.0G        1.4G        253M        105M        302M        308M

Hız ve Performans için sistemi kendinize göre ayarlayın, Arch Linux, bu iş için biçilmiş kaftan oalcaktır.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ramos11

Linux Mint 16 cinnamon kurdum. Ram kullanımı düşük problem yok şuan  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2017 - 20:10:04

Alıntı yapılan: Barlow - 03 Aralık 2017 - 12:45:21
Eğer hız ve performans istiyorsanız Arch Linux gbi içi boş ve kendi özelleştirebileceğiniz dağıtımalra yönelmeniz sizin açınızdan faydalı oalcaktır. Çünkü hazırlanan Linux dağıtımları, kullanıcılara göre sorun çıkarmaması açısından arkaplanda pek çok servis, yazılım kullanarak çalışmaktadır. Bu da ister sitemez sistem performansına yansıyabiliyor. Örnek oalrak benim kullandığım Arch Linux'ta:

KDE Plasma -> RAM 410/2GB
XFCE Masaüstü -> RAM 360/2GB

Biraz da bu sizin çalıştırdığınız uygulamaya da bağlı kalabilir. Ayrıca;

free -h

çıktısına bakarak, buff/cache kısmını inceleyebilirsiniz:

Mem:           2.0G        1.5G         88M        106M        422M        261M

Bu benim sistemde Plasma masaüstü, LibreOffice, Google Chrome(youtube dahil), Terminal açıkken bu kadar tüketiyor :) GNOME masaüstü ortamı kullanıcıları incelediğinde burada buff/cache kısmı kullandıkça artmaktadır. :) Burada harcanan belleği geri getirmek için;

sudo sync && echo 3 | sudo tee /proc/sys/vm/drop_caches

Kullanım sonrası, free -h çıktım:

Mem:           2.0G        1.4G        253M        105M        302M        308M

Hız ve Performans için sistemi kendinize göre ayarlayın, Arch Linux, bu iş için biçilmiş kaftan oalcaktır.

Arch ın az ram kullandığını biliyorum hafif bir sistem ama arch tabanlı bir dağıtım kullanmadım. Nasıl ayarlanır fazla bilgi sahibi değilim.

Arch kolay bir dağıtım olsa 1 dk durmadan geçerdim.

Linux mint in eski sürümlerini deniyorum ram kullanımı düşük ama dediğin gibi bir arch değiller.

Arch için yardımıcı olursanız denemek isterim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2017 - 20:15:25

Arch gerçekten kurulumu zor. Linux mint yada ubuntu dışına çıkmasam daha iyi olacak gibi.

Hafif bir sistem için cinnamon yanına xfce kurmayı düşünüyorum.