Almanlar Linux İşletim Sisteminden Vazgeçiyor

Başlatan OnLive, 29 Kasım 2017 - 02:40:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Almanya'nın Münih Şеhri, 6 bindеn fazla kamu binasında kullandığı  Linux tabanlı LiMux işlеtim sistеminin yеrinе Windоws'u kullanmaya...

Almanya'nın Münih Şеhri, 6 bindеn fazla kamu binasında kullandığı  Linux tabanlı LiMux işlеtim sistеminin yеrinе Windоws'u kullanmaya karar vеrdi.

Minih'tе Kеnt Kоnsеyi tarafından Şubat ayında başlayan Ubuntu tabanlı LiMux GNU / Linux işlеtim sistеmi yеrinе Windоws kullanma tartışmaları sоn buldu. Alınan kararla, Münih'tе 29 bin bilgisayarın tamamında Windоws'a gеçilеcеk. 2004 yılından bu yana açık kaynak kоdlu  Linux kullanılan kеnttе tüm bilgisayarla Windоws'a gеçеcеkkеn bu işin maliyеtinin yaklaşık оlarak 50 milyоn Eurо'yu bulacağı bеlirtildi.

Windоws'a gеçişin nеdеni оlarak isе 14 yıldır kullanılan Linux'un çalışanlar tarafından tam оlarak bеnimsеnеmеmеsi göstеriliyоr. Münih bеlеdiyе başkanı Diеtеr Rеitеr kоnuya ilişkin оlarak gazеtеcilеrе yaptığı açıklamada 6 bin оfisin sеsini dinlеdiğini söylеdi. Bеlеdiyе Başkanı Diеtеr Rеitеr, karma işlеtim sistеmlеrinin hеp оlduğunu vurgulayarak "Burada sahip оlduğumuz şеy tеk bir sistеmе gеçmе imkânı." ifadеlеrini kullandı. İki işlеtim sistеminе sahip оlmanın еkоnоmik оlmadığını bеlirtеn Bеlеdiyе Başkanı, işlеtim sistеmi satın almada uzman оlmadığını ancak mеvcut sistеmin pеrfоrmansından mеmnun оlmayan çalışanlara dеstеk vеrdiğini kaydеtti.

Gеçişlеr 2020 Yılında Başlayacak

Linux'tan Windоws'a gеçiş hazırlıkları önümüzdеki yılın başlarında başlayacak. Ancak gеçişlеr kadеmеli оlarak dеğil 2020 yılında gеrçеklеşеcеk vе 29 bin bilgisayar Windоws 10 kullanacak. Bu gеçişin maliyеti Münih'е tam оlarak 49.3 milyоn avrо оlacak. Almanya'nın Münih kеnti bilgisayarlarını hеr zaman özgür оlan açık kaynak kоdlu bir işlеtim sistеminе taşımak için dünyanın birçоk diğеr kеntinе ilham vеrmişti.

(Kaynak)
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

illedelinux

Aslında haksız da sayılmazlar, GNU/Linux dağıtımları yeterli ilerlemeyi kaydetmedi veya kaydedemedi. GNU/Linux için yazılan yazılımların neredeyse yüzde doksanı hep bir yerlerinden eksik kaldı, üç-dört program özellikleri toplamı ancak bir tane tam program yapıyor. En önemli programlardan Libreoffice'nin daha yazım denetimi dahi yok, iki üç tane dosya yöneticisi ile ancak iş görülebiliyor, aynı şey metin editörleri, video oynatıcılar ve diğer programlar için de geçerli. Ekran sürücü sorunu ise neredeyse herkesin sorunu olmaya devam ediyor. Uçbirime bağımlılık bir türlü azaltılmadı veya azaltmak için yeterli duyarlılık gösterilmedi. Sunucu, kısmen eğitim ve hobi olmanın dışında işletmeler de dahil genel anlamda kullanıma uygun hale getirilmedi veya getirilemedi...
Kişisel olarak benim vazgeçilmezim ve baş tacım olsa da şahsen işletmelere, şirketlere öneremem.
Bunca eksisine rağmen Almanya'da belediye ve bazı şirketlerin şimdiye kadar kullanmış olmasını alkışlamak lazım, ilerde gelişim olduğu takdirde yine GNU/Linux'a döneceklerini tahmin ediyorum, zira özgür yazılım, işletim sistemi tacirleri dışında herkesin önceliğidir...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

if

Meseleye ilişkin doğru bilgi alınmak isteniyorsa bu[1] yazı okunabilir. Münih belediyesi Accenture şirketine - ki bu şirket Microsoft'un ortağıdır - yaşanan sorunlara dair bir çalıştırma yaptırmış. Çalışma raporunda sorunların teknik olmaktan çok organizasyondan kaynaklandığı belirtilmiş. Teknik sorunların çoğu da LiMux'dan değil iPhone ve Windows'tan kaynaklanmaktaymış. LiMux'dan vaz geçmelerinin ardından başka gerekçeceler var zaten. @illedelinux'un iddia ettiklerinden çok farklı!

[1] https://lwn.net/Articles/737818/

rutku

İmece usulü olan proje topluluğu en güzel halini son yıllarda almakta. Artık arayüz ve uygulama kalitesi çok daha arttı. Hobi amaçlı uygulama geliştirenlerden çok kurumlar daha fazla destek vermeye başladı. 2020 yılına kadar çok daha kaliteli uygulamalar oluşacaktır.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Mitsukuni

@illedelinux Yanlış anlamayın ama bu yazdıklarınızı Linux'u bilmeyen biri görse çağa ayak uyduramamış bir işletim sistemi olduğunu düşünebilir. Anlamadığım şey, Linux'un neredeyse tek eksiği sürücü destekleri iken -ki bu durum Linux'un kendisiyle alakalı bir durum değil- bu söylediklerinizi neye dayanarak söylüyorsunuz? 8 yıldır Linux kullanıyorum ve alışma dönemi hariç bahsettiğiniz konularda hiçbir zaman sıkıntı çekmedim.

LibreOffice'in yazım denetimi: https://tr.libreoffice.org/kesfet/eklentiler-ve-sablonlar/
@alorak uyardı, bağlantı çalışmıyormuş, şu bağlantıdan eklentiye erişebilirsiniz: https://extensions.libreoffice.org/extensions/zemberek-turkce-yazim-denetleyicisi

Hangi masaüstü yöneticisini kullanıyorsanız o masaüstü yöneticisinin dosya yöneticisi işinizi görecektir. Birden fazla dosya yöneticisi kullanmaktan kastınızı anlayamadım. Pek çok konuda uçbirim üzerinden çalışan Ranger bile iş görüyor. Metin düzenleyiciden bol şey yok Linux'ta, isteyen istediği özelliğe hitap edeni kullanır ki bunların bir kısmı IDE içerikli güçlü metin düzenleyicileri. Windows'ta bile pek çok insan VLC kullanıyor. Firefox hakeza öyle. Uçbirim bir bağımlılık değil kolaylıktır, bazı zorunlu durumlar hariç istemeyen kullanmaz. O zorunlu durumlar vuku bulduğunda Windows'ta da pekala uçbirim kullanılmakta. Anlatmaya çalıştığım şey, bir Openbox kullanıcısı olarak bunları aslında en çok sizin bilmeniz gerekmez mi?

Biraz eski bir yazı ama buna da bir göz atın derim, Linux tahmin ettiğinizden fazla yerde kullanılıyor: https://www.comparebusinessproducts.com/fyi/50-places-linux-running-you-might-not-expect

illedelinux

Birincisi artılarından değil eksilerinden bahsettim, ikincisi kişisel olarak değil genel anlamda görüş belirttim.
Bu bakımdan bu bir şikayet babında memnuniyetsizlik ifadesi olan eleştiri değil, özeleştiridir.
Hani burası öz eleştiri için belki uygun bir yer olmayabilir ama başlık için tam yerinde olduğunu düşünüyorum.
Malumunuz öz eleştiri gelişim için olmazsa olmaz koşullardan biridir, ben kendimi ne kadar eleştirebilirsem hata yapma oranım o kadar azalır.
Bu yüzden görüşümü yanlış anlama çıkacak şekilde ifade etmişsem özür dilerim :)

OnLive

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 29 Kasım 2017 - 15:33:51
@illedelinux Yanlış anlamayın ama bu yazdıklarınızı Linux'u bilmeyen biri görse çağa ayak uyduramamış bir işletim sistemi olduğunu düşünebilir. Anlamadığım şey, Linux'un neredeyse tek eksiği sürücü destekleri iken -ki bu durum Linux'un kendisiyle alakalı bir durum değil- bu söylediklerinizi neye dayanarak söylüyorsunuz? 8 yıldır Linux kullanıyorum ve alışma dönemi hariç bahsettiğiniz konularda hiçbir zaman sıkıntı çekmedim.

LibreOffice'in yazım denetimi: https://tr.libreoffice.org/kesfet/eklentiler-ve-sablonlar/

Hangi masaüstü yöneticisini kullanıyorsanız o masaüstü yöneticisinin dosya yöneticisi işinizi görecektir. Birden fazla dosya yöneticisi kullanmaktan kastınızı anlayamadım. Pek çok konuda uçbirim üzerinden çalışan Ranger bile iş görüyor. Metin düzenleyiciden bol şey yok Linux'ta, isteyen istediği özelliğe hitap edeni kullanır ki bunların bir kısmı IDE içerikli güçlü metin düzenleyicileri. Windows'ta bile pek çok insan VLC kullanıyor. Firefox hakeza öyle. Uçbirim bir bağımlılık değil kolaylıktır, bazı zorunlu durumlar hariç istemeyen kullanmaz. O zorunlu durumlar vuku bulduğunda Windows'ta da pekala uçbirim kullanılmakta. Anlatmaya çalıştığım şey, bir Openbox kullanıcısı olarak bunları aslında en çok sizin bilmeniz gerekmez mi?

Biraz eski bir yazı ama buna da bir göz atın derim, Linux tahmin ettiğinizden fazla yerde kullanılıyor: https://www.comparebusinessproducts.com/fyi/50-places-linux-running-you-might-not-expect

Windows'ta uçbirim (terminal) yok. Komut istemi (command prompt) var.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

lnxdev

Alıntı yapılan: OnLiveAlıntı yapılan: Mitsukuni - 29 Kasım 2017 - 15:33:51O zorunlu durumlar vuku bulduğunda Windows'ta da pekala uçbirim kullanılmakta. 
Windows'ta uçbirim (terminal) yok. Komut istemi (command prompt) var.
Sanırım sen yanlış anladın onlive, eğer uçbirim kullanılmak zorunda kalırsa bunu sağlayan üçüncü parti yazılımlarla kullanılabiliyor demeye çalışmış. Gene windows 10 sayesinde eğer kullanıcı isterse çalışan alt sistem olarak ubuntuyu kurup uçbirim çalıştırabilir yani windowsta uçbirim var.

Mitsukuni

@OnLive @lnxdev Aslında orada @illedelinux'un bahsettiği kullanım şeklinden yola çıkarak espri yollu bir benzetme yapmıştım ama sanırım yanlış anlaşılmaya yol açmış. İtalik yazma sebebim de oydu.

@illedelinux Özeleştiri tabii ki olmazsa olmazımız lakin ben daha çok bahsettiğiniz konuların çoğunlukla bireysel çapta olduğuna değinmiştim, yoksa herhangi bir kalp kırma amacı gütmeden yazdım (öyle bir şey olduysa şayet affola). Eğer bahsettiğiniz konulardaki sıkıntılar genelde olsaydı, emin olun pek çok insan Linux kullanmak için uğraşmazdı. Neticede işletim sistemleri birer amaç değil araçtır, insan kendisine ne yarıyorsa onu kullanmalı.

mhmtkrktr

Almanlar 14 sene önce ki, doğru düzgün desktop desteği olmayan haliyle Linux 'ı kullanmışlar da, bugünkü haliyle mi kullanamamışlar. ;-)
Daha önce farklı konularda da söz etmiştim, tüm işletim sistemleri arasında ofis standartı olmalı. Aksi durumda Linux, ticari ve kamusal alanlarda hiç bir zaman yer bulamayacaktır.
Linux da ofis alanında en bilinen ve yaygın kullanılan uygulama Libreoffice. Bu arkadaşlar Linux 'a tamamen beleş gözü ile bakıp, 50 milyon doları Windows 'a geçiş için harcayacağına Libreoffice 'e 1 milyon dolar bağış yapıp "şunu en azından görünüm olarak M.O e uyarlayın millet yabancılık çekmesin, temel uyum sorunlarını da giderin" niye dememiş. ;-)

Komplo teorilerini bir kenara bıraksak bile, insanın aklında ister istemez deli sorular oluşuyor ;-) Onların vergisini biz vermediğimize göre, Almanları sorgulamak bize düşmez tabii. Fakat hazır vazgeçmişken, şu "Limux" için yaptıkları geliştirmeleri paylaşsalar da bizde faydalansak ;-)

D@bbe

masal ms kandıramayınca parasını basıp almış... kullanamama meselesi değil...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

ata1

Almanlar linux kullanmıyor belki ama unutmayalım ki tüm rejim pehriz yapanlarda ekmeği bıraktı ama makarna yiyorlar. kısacası adamlar bir araştırıp bakın bakalım .hosting lerde ve   Debian için bir araştırma yapın ve göreceksiniz ki alman hoıstıng firmaları linux kullanıyor. Nasıl perhiz ne alaka lahana turşusu kısaca söyledikleri ile yaptıkları uyuşmuyor.

ali159

Alıntı yapılan: ata1 - 01 Aralık 2017 - 21:34:06
Almanlar linux kullanmıyor belki ama unutmayalım ki tüm rejim pehriz yapanlarda ekmeği bıraktı ama makarna yiyorlar. kısacası adamlar bir araştırıp bakın bakalım .hosting lerde ve   Debian için bir araştırma yapın ve göreceksiniz ki alman hoıstıng firmaları linux kullanıyor. Nasıl perhiz ne alaka lahana turşusu kısaca söyledikleri ile yaptıkları uyuşmuyor.
Linux'ü bırakan Almanya'nın tamamı değil sadece kamu kurumları. Hosting firmaları ile kamu kuruluşlarının ne alakası var? Adamlar kamu kuruluşlarında bırakıyoruz diyorlar ve dedikleri gibi bırakıyorlar. Hosting firmasını katan sizsiniz.

ata1

sonuçta tamamen bırakmadıklarını anlattım. ona bakarsanız bizde çok az kamu kuruluşunda kullanıyoruz unutmayalım ki.  :))

sayz

Alıntı yapılan: illedelinux - 29 Kasım 2017 - 06:57:04
Aslında haksız da sayılmazlar, GNU/Linux dağıtımları yeterli ilerlemeyi kaydetmedi veya kaydedemedi. GNU/Linux için yazılan yazılımların neredeyse yüzde doksanı hep bir yerlerinden eksik kaldı, üç-dört program özellikleri toplamı ancak bir tane tam program yapıyor. En önemli programlardan Libreoffice'nin daha yazım denetimi dahi yok, iki üç tane dosya yöneticisi ile ancak iş görülebiliyor, aynı şey metin editörleri, video oynatıcılar ve diğer programlar için de geçerli. Ekran sürücü sorunu ise neredeyse herkesin sorunu olmaya devam ediyor. Uçbirime bağımlılık bir türlü azaltılmadı veya azaltmak için yeterli duyarlılık gösterilmedi. Sunucu, kısmen eğitim ve hobi olmanın dışında işletmeler de dahil genel anlamda kullanıma uygun hale getirilmedi veya getirilemedi...
Kişisel olarak benim vazgeçilmezim ve baş tacım olsa da şahsen işletmelere, şirketlere öneremem.
Bunca eksisine rağmen Almanya'da belediye ve bazı şirketlerin şimdiye kadar kullanmış olmasını alkışlamak lazım, ilerde gelişim olduğu takdirde yine GNU/Linux'a döneceklerini tahmin ediyorum, zira özgür yazılım, işletim sistemi tacirleri dışında herkesin önceliğidir...

umarım yanlış anlaşılmam ancak bu kadar altı doldurulamayan, manasız savlarla GNU/Linux işletim sistemlerine çamur atıldığına sadece windows forumlarında rastlamıştım şimdiye dek. değişik bir duygu yaşattınız, teşekkürler.  en bomba kısmı da metin editörleri kısmı idi :-) kusura bakmayın metin editörleri kısmını okuyunca kahkaha atmaktan kendimi alamadım. Bram Moolenaar okusa muhtemelen tazminat dava açardı  ;D

illedelinux

Alıntı yapılan: sayz - 04 Aralık 2017 - 11:56:42
umarım yanlış anlaşılmam ancak bu kadar altı doldurulamayan, manasız savlarla GNU/Linux işletim sistemlerine çamur atıldığına sadece windows forumlarında rastlamıştım şimdiye dek. değişik bir duygu yaşattınız, teşekkürler.  en bomba kısmı da metin editörleri kısmı idi :-) kusura bakmayın metin editörleri kısmını okuyunca kahkaha atmaktan kendimi alamadım. Bram Moolenaar okusa muhtemelen tazminat dava açardı  ;D

Öz eleştirinin anlamını bilseydin bu yorumu herhalde yapmazdın, ikinci mesajımda bahsetmiştim, sadece artıları görme lüksümüz yok, kendine göre haklı olabilirsin, oysa  ben olaya genel anlamda bakıyorum.
Bir de bu çamur atmadan bahsetmişsin, işte ben de ona kahkahayla güldüm;D

rutku

@illedelinux Linux sandığın kadar geride kalmış bir proje değil. Daha dün hobi amaçlı olan araçların içi linuxtü bugünde linux (Arduino, raspberry, drone, akıllı saatler). Bugün bu araçların geldiği noktayı gördüğünüzde ne düşünüyorsunuz ? Masaüstü ortamı son kullanıcı için hala devamlılık sağlamamaktadır. Ben 2005 yıllarından beri kullandığım bu sistem için söylenenler hep şunlardı;

• Linux donanım desteği olsa,
  • Linux sa büyük oyun firmaları gelse,
pazar payının yarısını alır denilirdi. Beklenilen şartlar oluştu. Fakat teknolojinin kullanım alanı değişti çatallandı. Linux alt yapı olarak bir çok alana girdi ve ciddi bir şekilde geliştirilmekte. Sorun masaüstünde. Artık kalıplaşmış iş uygulamaları tutupta linux içinde bir uygulama çıkarmadıkça kimse masaüstüne linux kurmaz. Misal ben inşaat mühendisiyim. Benim kullandığım uygulamalar şunlar;

• Autocad -> Linuxte DraftSight kullanıyorum.
  • LibraOffice -> İki platformda kullanıyorum
  • Sta4Cad -> Sadece Windows
  • Yapden2000 -> Sadece Windows
  • İdeCad -> Sadece Windows
  • Sap2000 -> Sadece Windows

Artık çoğu kişi evinde bilgisayarla uğraşmak istemiyor. Telefon ve tabletler yeterli. İş yerinde kullanıyorlar bilgisayarlarını. Belediye ise kendi içerisinde linux uygulamaları yazdırarak kullanabilir ancak dışarıdan gelecek veri elbette windows veya ios tabanlı olacak. Bunu olduğu gibi işlemeleri çok sıkıntı.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

sayz

Alıntı yapılan: illedelinux - 04 Aralık 2017 - 18:02:45
Alıntı yapılan: sayz - 04 Aralık 2017 - 11:56:42

Öz eleştirinin anlamını bilseydin bu yorumu herhalde yapmazdın, ikinci mesajımda bahsetmiştim, sadece artıları görme lüksümüz yok, kendine göre haklı olabilirsin, oysa  ben olaya genel anlamda bakıyorum.
Bir de bu çamur atmadan bahsetmişsin, işte ben de ona kahkahayla güldüm;D

öz eleştirinin anlamını gayet iyi biliyorum ancak sizin yaptığınız şeyin de tam olarak karşılığının çamur atmak olduğundan da %100 eminim. insanları bir şeyleri bilmemekle itham edene kadar kullandığınız araçları daha iyi gözlemlemeye çalışsaydınız bu noktada olmazdık şu anda. windows diye bir işletim sistemi var çok güzel onu kullanın bence. hatta wordpad diye bir metin editörü yapmışlar. inanır mısınız o kadar kaliteli ki muadilini dünyada bulmak imkansız. hemen kullanmanızı tavsiye ederim.

illedelinux

Alıntı yapılan: sayz - 04 Aralık 2017 - 23:20:35
öz eleştirinin anlamını gayet iyi biliyorum ancak sizin yaptığınız şeyin de tam olarak karşılığının çamur atmak olduğundan da %100 eminim. insanları bir şeyleri bilmemekle itham edene kadar kullandığınız araçları daha iyi gözlemlemeye çalışsaydınız bu noktada olmazdık şu anda. windows diye bir işletim sistemi var çok güzel onu kullanın bence. hatta wordpad diye bir metin editörü yapmışlar. inanır mısınız o kadar kaliteli ki muadilini dünyada bulmak imkansız. hemen kullanmanızı tavsiye ederim.

Linux'u senden daha iyi savunacak kadarım, bir de öz eleştiriyi biliyorum diyorsun, daha sen eleştiri ile karalamayı ayırd edecek durumda bile değilsin, önce kendini bir yokla sonra başkalarına akıl vermeye kalk, burası ukalalık yeri değildir, konuya bir görüşün yoksa ortamı germeye çalışma.

sayz

Alıntı yapılan: illedelinux - 04 Aralık 2017 - 23:38:14
Alıntı yapılan: sayz - 04 Aralık 2017 - 23:20:35

Linux'u senden daha iyi savunacak kadarım, bir de öz eleştiriyi biliyorum diyorsun, daha sen eleştiri ile karalamayı ayırd edecek durumda bile değilsin, önce kendini bir yokla sonra başkalarına akıl vermeye kalk, burası ukalalık yeri değildir, konuya bir görüşün yoksa ortamı germeye çalışma.

muazzam bir ego! süpersiniz. harikasınız. efendimizsiniz. en iyi siz bilirsiniz! bu nasıl bir egodur. bu nasıl bir kendini beğenmişliktir ya hu! üslup desen muhatap olunacak seviyede bile değil ama neyse. sizin için yanlış forum burası söylemiştim. buraya insanlar kullandıkları işletim sistemine tamamen içi bomboş ve gereksiz karalama ve çamur atmalarla saldıran, her cümlesinden bu konudaki bilgisizliği akan insanları okumak için gelmiyor.

son bir söz söylüyorum ve bu konuyu kendi adıma kapatıyorum. daha fazla katlanamayacağım bu kadar içi boş cümlelere.

Alıntı YapKim ben bilginim derse, odur cahilin ta kendisi.

decent

Arkadaşlar, sizler gibi medeni insanlara seviye hatırlatması yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Şahıslardan ziyade fikirlerin tartışılabildiği şekliyle konuya dönebiliriz. Fakat kırıp dökmeden...

OnLive

Belki 2020'ye varmadan ne yapmaya çalıştıklarının farkına varıp vazgerçerler diye umuyorum...