Ubuntu terminal Kapanınca Programda Kapanıyor

Başlatan onurkurt, 27 Kasım 2017 - 18:24:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onurkurt

Merhaba android studioyu terminalden ./studio.sh komutu ile çalıştırmaktayım fakat terminali kapatınca android studio da kapanıyor terminalden bağımsız nasıl çalıştırabilirim?

.py

Alıntı yapılan: onurkurt - 27 Kasım 2017 - 18:24:54
Merhaba android studioyu terminalden ./studio.sh komutu ile çalıştırmaktayım fakat terminali kapatınca android studio da kapanıyor terminalden bağımsız nasıl çalıştırabilirim?

/usr/share/applications klasöründe studio un kısayol bağlantısı olmalı.
bağlantıya çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

mhmtkrktr

Alıntı Yap/usr/share/applications klasöründe studio un kısayol bağlantısı olmalı.
bağlantıya çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

Eğer yoksa da, aşağıda ki komutla başlangıç dosyası oluşturabilirsin. Bu şekilde başlatıcının oluşacağı yer Masaüstü dizini olacak.

source ~/.config/user-dirs.dirs;echo;read -p "script'in tam yolunu girin ; " F;if [[ -x $(sed "s/'//g" <<<$F) ]];then echo -e "[Desktop Entry]\nEncoding=UTF-8\nType=Application\nName=Android Studio\nIcon=emblem-favorite\nExec=$F" >$XDG_DESKTOP_DIR/android-studio.desktop;else echo -e '\nHATA : Bu dosya kullanılamaz';fi

Terminal destekliyorsa dosya yolunu, ilgili dosyayı terminale sürükleyip bırakarak doldurabilirsin. ( ./studio.sh şeklinde değil, dosyanın tam yolu olmalı.)
Güvenlik uyarısı alırsan "Güven ve başlat" seçeneği ile devam edersin.

.py

ikinici bir yol olarakta studio.sh dosyasına sağ tıkla yukarıdaki resimde gördüğün gibi çalıştırılabilir dosya olarak kaydet tamam'a bas

sonraki adımda ise studio.sh dosyasını çift tıkla ve çalıştır seçeneğini seç.

UNC

Android Studio açıldıgında  "Configure" menüsünden veya çalışma alanında tools menüsünde bulunan create desktop entry seçenegiyle uygulama menüsüne kısayol ekleyebilirsn.

edge35

[mention=633780]@UNC[/mention] teşekkür ederim, dediğin şekilde benim de işime yaradı.

Sorunlarımı çözerken her şeyiyle öğrenmeye çalışıyorum. Bana balık verenden Allah razı olsun, ama bana balık tutmayı öğretenden Allah daha çok razı olsun :)

Death Pro

Terminal kapandığında programın kapanmasını istemiyorsan bunu deneyebilirsin.

./program.sh &

"&" bu programın arka planda çalışmasını sağlar ve işlem numarasını da gösterir. Terminal kapansa dahi program çalışmaya devam eder. İstersen sonradan programı kapatabilirsin rahatça şu komutla.

kill -9 [process ID]
köşeli parantezsiz yazıyorsun ID yi.