Ubuntu kaldirma sonrasi format ve bios sorunu

Başlatan Buzzaly, 26 Kasım 2017 - 03:59:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Buzzaly

Bilgisayarımda hem win8 hemde ubuntu yuklu idi. Ubuntuyu swap alanini yeniden yapilandirmak icin win8 disk yonetimi uzerinden kaldirdim. Su anda bilgisayara hicbir turlu format atamıyorum. Boot ayarlari degismiyor. Bios ta saat ve tarih ayarlarini değiştirebiliyorum fakat boot ve diger secenekler degismiyor.f12 ile boot menusune girsemde sonuç degismiyor. No bootable device uyarisi alıyorum. bios default durumuna bile gelmiyor. Usb ve cd den defalarca denedim. Uefi gpt modundan yukleme yaptim ki defalarca kurmuslugum var. Bilgisayarim toshiba satellite L50B-27R. Farkli bir laptopta ubuntu kurup hdd yi kendi laptopuma taktim gene olmadi. Bir fikri olan varsa rica ediyorum paylasin. Kendim endustriyel elektronikci ve laptop tamircisiyim. Donanımsal olarak tavsiyelerinizim tamamini yapabilirim. Simdiden tesekkur ederim.

mhmtkrktr

Hardreset yapmayı dene. (batarya ve bios pilini sök ve 10-15 sn sonra bios pilini takarak tekrar dene)
Söylediğinden anladığım kadarıyla böyle bir durum yok, fakat diskin raw formatına geçmesi veya bad sektör oluşması bios'a hiç ulaşılamaması durumunu ortaya çıkarabiliyor. Bios yazılımının doğruluğunu anlamak adına hardreset sonrası, hiç bir disk (hdd\ssd\usb) takılı olmaksızın bios da işlem yapmayı deneyebilirsin. Bu şekilde sorunun kaynağınının çevresel aygıtlardan olmadığını netleştirebilirsin.

Buzzaly

Malesefki laptopumda fiziksel bir bios pili yok. Laptopun kendi pilini ve şarj baglantisini cikartarak guc tusuna basılı tutarak desarj ediyorum. Laptopa yeniden guc kablosunu takip calistirdigimda saat ve tarih bilgisi gidiyor. Yeniden ayarliyorum fakat saat ve tarih haricinde hic bir secenek değişmiyor. Sanki saat ve tarihi baska bir eeprom geri kalan secenekleri baska bir eeprom tutuyor. Yasadigim sey cok sacma gelmeye basladi :(

mhmtkrktr

Bios'un usb bellek üzerinden güncelleme özelliği var mı? Varsa yazılımı bu yolla yenilemeyi dene. Yok ise hdd ye dışarıdan windows yükle, laptop a taktığında sürücü hatası vermeden çalışacağını umarak, Windows üzerinden Bios güncellemesi yap. (güncel olması önemli değil, yazılımın olması yeterli.)
Bu şekilde işlemi tamamlayabilirsen, Bios u tekrar fabrika ayarlarına almadığın sürece kullanabilirsin.

Not: yaşadığın sorun büyük ihtimalle Ubuntu'yu silmenden değil, zaten sorunlu olan eeprom u resetlemenden kaynaklanıyor. Benzer durumu daha önce yaşamıştım. Aynı durum varsa, iki ihtimalin kalıyor. Ya servise gönderip eeprom u değiştirteceksin, yada yerse yukarıda ki yöntemi uygulayarak soruna alternatif çözüm üreteceksin. Ben ikinci yöntemle çözümü sağlamıştım. Ancak çok mecbur kalmadığın sürece Bios u tekrar fabrika ayarına alma.

Buzzaly

Laptopuma ait bios guncellemesi veya bios dosyasina internette ulaşamadım. Aksam baska bir laptopta ubuntu kurup hdd yi tekrardan laptopuma taktim. Sonuc degismedi. Bugun dukkana gecip birde win8 yukleyerek yeniden laptopuma takmayi deneyecegim. Isin enteresan tarafi ayni gun usb ustunden ubuntu kurdum sorunsuz ama swap alaninda fiziksel yerine mantiksal secenegini isaretlemisim kurulum bitince ubuntu kaldırınca bu sorunla karsilastim. Anlayamadigim olay şu tarih ve saat bilgisini normal bir sekilde tutuyor fakat diger secenekleri tutmuyor. Bu arada eepromu sokup verileri yedekledim polart6000 test cihazim var onunla eepromun datasheet ine bakarak kontrol yaptim. Gerci bir bozulma olsa eeprom  programlayicida mutlaka cikardi. Sanirim programda bir bozulma var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2017 - 15:13:10

Win8 ve win10 yüklü 2 laptop hdd si ile deneme yaptim. F12 de hdd uzerinden boot ettikten sonra acmayi deniyor. 2 kez 2 saniye araliklarla sol ustte fail yazisi beliriyor ardindan malesefki "No Bootable Device"  yazisi cikiyor

mhmtkrktr

Başka bilgisi önerisi olanlarda olabilir zamanla, ancak sorunun çözümü diğer seçeneğe kalabilir gibi geldi bana. ;-(

Buzzaly

Anakart üzerinde 2 adet eeprom var. birisi 24B64BSIG diğeride 24C08WF . 24c08w icerisinde laptop'a ait model numarası ve seri numarası var.24B64'te ise tahminimce bios verileri var.tahminimce epprom içindeki yazılım bozuldu.başka açıklaması olamaz.ayrıca bugün harici cd-rom üzerinden cd takarak boot etmeyi denedim sonradan harici bir hdd takarak denedim.değişen bişey olmadı birazdan bir video atıcam sanırım daha açıklayıcı olacaktır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2017 - 22:14:39

https://www.youtube.com/watch?v=ZgduFtPWAgI

Buzzaly

Bilgisayarımı servise yolladım ve  eeprom'a yeniden bios yüklendi ve sorun giderildi.