Bios'un usb belleği okumama sorunu

Başlatan zerenpy, 25 Kasım 2017 - 23:06:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zerenpy

Selamlar, linux dünyasına katılalı yaklaşık 1 sene oldu ama forumda yeniyim, eğer konuyu yanlış yere açtıysam ilgili yere taşımanızı rica ediyorum

Sorunum biosun usb belleğimi ya da belleklerimi hiçbir şekilde görmemesi

Secure-boot kapalı
Fast-boot kapalı
Legacy modda görmüyor
Uefi modda da denedim açılmıyor, usb de hiç bir sorun yok
En son dikkatimi çeken biosta yaptığım değişiklikler ne kadar kaydetsemde sistemi reboot ettiğimde ayarların eski haline dönmesiydi
Bu arada sistem açılırken usb çalışıyor, nereden mi biliyorum, toshiba marka  :) hani üstünde yeşil ışık yananlardan  :)
Tek bir şekilde usb okutabildim, o da harddiski söküp başka bir bilgisayarda formatlayıp dışarıdan usb ile bağladığımda oldu

17.10 kullanılıyordum, sıkılıp değişik dağıtımlar denemek istedim, isoyu usbye doğru yazdığıma eminim, dd ile yazıyorum, farklı şekillerde de yazdım, farklı usb bellekler denedim ama sonuç alamadım

React native kurmak için şu linkten https://facebook.github.io/react-native/releases/0.21/docs/getting-started-on-linux.html adımları takip ettim ve Watchman adımından sonra bu durum meydana geldi, açılışta watchmanle ilgili bir hata veriyor ama sistemde watchman yok, nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba?

Can sıkıcı bir durum cidden, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

UNC

Aleykümselam
nativeden kaynaklandıgını düşünüyorsan adımları takip edip kaldır herşey yolundamı kontrol et

cd watchman
sudo make uninstall
sudo apt remove --purge build-essential
sudo apt remove --purge nodejs
sudo reboot

Usbye yazdırma işlemini şu adımlarla dene birde: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=57027.msg629447#msg629447

Bios konusunda kimse birşey yapamaz başında olmak gerek  burdan ne desek yanlış olur

zerenpy

Verdiğiniz linkteki adımları denedim, yine sonuç yok

Nativeden değilde watchmanden kaynaklı mı acaba? diye soruyorum kendime

Ayrıca sistem 0 şuan, harddiski başka bir bilgisayara bağlayıp formatladığımı yukarıda belirtmiştim. Sistem 0 olduğu için watchman klasörüne girmem mümkün değil normal olarak :)

Bahsettiğim açılışta çıkan hata ekte

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mhmtkrktr

Usb ye iso yazdırma olayını eleyelim öncelikle. Usb bellek boş dahi olsa bios da görmen ve seçebiliyor olman gerekiyor. 
Yaşadığın sorun, USB-3.0 kaynaklı olabilir. (genellikle, Usb giriş yuvası mavi renktedir)
Durum bu ise, belleği USB-2.0 yuvasından bağlayarak deneyebilir misin?

zerenpy

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 26 Kasım 2017 - 11:56:23
Usb ye iso yazdırma olayını eleyelim öncelikle. Usb bellek boş dahi olsa bios da görmen ve seçebiliyor olman gerekiyor. 
Yaşadığın sorun, USB-3.0 kaynaklı olabilir. (genellikle, Usb giriş yuvası mavi renktedir)
Durum bu ise, belleği USB-2.0 yuvasından bağlayarak deneyebilir misin?
Usb 3.0 veya 2.0danda kaynaklı değil, yukarıda onu yazmayı unutmuşum, bilgisayarın bütün usb portlarını denedim

UNC

Alıntı yapılan: zerenpy - 26 Kasım 2017 - 02:26:01

Ayrıca sistem 0 şuan, harddiski başka bir bilgisayara bağlayıp formatladığımı yukarıda belirtmiştim. Sistem 0 olduğu için watchman klasörüne girmem mümkün değil normal olarak :)

Hard diski formatlayarak hata yapmışsın.
şu baglantıya bi gözat : https://askubuntu.com/questions/926738/cant-load-failed-to-claim-resource-1

Konuda çözüm olarak: Ekran kartıyla alakalı olabilecegi için "nomodeset" ile başlatmayı (gruba düşüyorsa) diski sildigin için biraz zor.  Biosu sıfırla  usb3 ü devredışı bırak, varsa ACPI destegini aç veya kapat.

zerenpy

Alıntı yapılan: UNC - 26 Kasım 2017 - 16:18:22
Alıntı yapılan: zerenpy - 26 Kasım 2017 - 02:26:01

Hard diski formatlayarak hata yapmışsın.
şu baglantıya bi gözat : https://askubuntu.com/questions/926738/cant-load-failed-to-claim-resource-1

Konuda çözüm olarak: Ekran kartıyla alakalı olabilecegi için "nomodeset" ile başlatmayı (gruba düşüyorsa) diski sildigin için biraz zor.  Biosu sıfırla  usb3 ü devredışı bırak, varsa ACPI destegini aç veya kapat.
Farklı dağıtımlar denemek istediğim için diski formatlarsam sorun gider diye düşünmüştüm. Formatladıktan sonra usb ile bağlayıp tekrar ubuntu kurdum. (Oysaki farklı dağıtım deneyecektim, niye tekrar ubuntu kurduysam :) )

Gruba erişebiliyorum, ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ama yinede denedim, ekran kartı modeli amd m5 330 idi sanırım, bu ayar nvidia ile alakalı anladığım kadarıyla

Nomodeset ile başlatabildim ama usbleri hala okumuyor, acpi desteği var mı bir fikrim yok, biraz araştırıp nomodeset yazdığım satırın sonuna pci=noacpi yazmayı denedim acpi ile ilgili olarak, sonuç yok maalesef

Tekrar belirteyim, bios ayarlarını default yapıyorum veya başka değişiklikler yapıyorum ancak tekrar açıp baktığımda ayarlar eski haline dönmüş bir şekilde karşıma çıkıyor, ancak ilginçtir ki legacy support ya da uefi seçeneklerini seçince seçtiğim şekilde başlıyor, acaba sorun biosta mı?

UNC

[mention=633739]@zerenpy[/mention] nomodeset parametresinden sonra --noapci şeklinde ekleme yaparak sonuca bakılabilir. bios ayarları sıfırlıyor diyorsun bunu saglayan bir seçenek yoksa sorun vardır. windows kurup usb girişlerini test edin sorun linuxdamı biosdamı ögrennmiş olurz.

zerenpy

--noacpi parametresini de deneyeyim, yine sonuç alamazsam win kurup sonucu buraya yazarım.

UNC

[mention=633744]@zerenpy[/mention] son olarak şunuda deneyelim nomodeset ile sistemi açabildigini söylemiştin.
öyleyse:
/etc/default/ altında bulunan Grub dosyasını metin editörüyie açıp

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

satırını aşagıdakiyle degiştirip

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset acpi_osi=\"Linux\""

grubu güncelleyin

sudo update-grub

sonuç alınmadıgı taktirde windows yükleyip usb girişlerini kontrol edebilirsin.

zerenpy

Sonuç alamadım ve baya uğraştırsa da win10 yükledim, usb portlarını tek tek test ettim, hiç birinde sorun yok ancak biosa girip usb ile başlatmak istediğimde usb yok liste de, hemde tüm portlara takıp tek tek denedim listede çıkıyor mu diye, bios modelini(B0CN75WW) aratıp bilgisayar markam(Lenovo) ve modelimle(G50-80) uyumlu bios güncellemesi yaptım, nafile

İlginç gerçekten ve sanırım konu linuxtan çıktığı için burayı aşıyor, nereden yardım alabilirim? Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.