GNOME eklentileri belgesi Viki'ye eklenmiştir

Başlatan hatas, 25 Kasım 2017 - 22:54:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatas

Viki'ye GNOME kabuk eklentileri maddesini ekledim.

GNOME eklentilerinin Ubuntu'da kullanılabilmesi için yapılması gerekenler, eklentilerin kurulması-yapılandırılması ve örnek bir kaç eklenti hakkında bu belgeden bilgi alabilirsiniz.

mhmtkrktr

[mention=633676]@hatas[/mention]; eline sağlık.
Birkaç ekleme daha yapılsa, acaba faydalımı olur yoksa sadece kafa karışıklığı mı.

Mesela, eklentiler wikide anlatılanın dışında, sürüme uyumlu eklentinin ilgili dosyasını indirip ~/.local/share/gnome-shell/extensions dizinine atılarak kurulabilir.

Firefox'un gnome-shell bağlantısı daha önce kullanılan gnome sürümünü tesbit edip, ilgili sürüm için uygun eklentileri listeliyordu. Fakat Firefox bu bağlantıyı bıraktı sanırım. (uzun zamandır denemedim). Chrome\Chromium\Opera 'da bu özellik yok. Bunlar şu ana kadar üretilmiş tüm eklentileri listeliyor. Haliyle mevcut sürüme uyumlu olmayanlar da listede var. Uyumlu olmayan eklenti kurulduğunda OFF anahtarı değiştirilemiyor.

Gnome sürümü değiştiğinde, ilk etapta bir çok eklenti uyumsuz listesine girer ve devredışı kalır. Geliştiricisi düzeltene kadar kullanılamaz gibi görünür. Bunu kendiniz değiştirmek isterseniz, eklentinin metedata.json dosyasına yeni sürümün bilgisini kendiniz yazabilirsiniz. Örn;
Alıntı Yap{
  "_generated": "Generated by SweetTooth, do not edit",
  "description": "Add a menu for quickly navigating places in the system.\nThis extension is part of Classic Mode and is officially supported by GNOME. Please do not report bugs using the form below, use GNOME Bugzilla instead.",
  "extension-id": "places-menu",
  "gettext-domain": "gnome-shell-extensions",
  "name": "Places Status Indicator",
  "settings-schema": "org.gnome.shell.extensions.places-menu",
"shell-version": [
    "3.26"
  ],

"url": "http://git.gnome.org/gnome-shell-extensions",
  "uuid": "places-menu@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com",
  "version": 38
}

Bu şekilde bir üst sürümde çalışmayan eklenti %90 ihtimalle çalışır duruma gelecektir. Diğer %10 luk ihtimal, yapısal bir değişiklik olmuşsa ihtimalidir.

Eklenti ayarlarına uçbirim üzerinden;
gnome-shell-extension-prefs
komutu ile de ulaşılabilir.

Ayrıca eklenti ayarlarını betik aracılığı ile komut satırından yapmak isteyenler (gsetting set), ilgili eklentinin schemas dosyasını /usr/share/glib-2.0/schemas dizinine taşıyıp, glib anahtarlarını güncelleyerek aktif hale getirebilirler.

hatas

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 26 Kasım 2017 - 12:28:36

Birkaç ekleme daha yapılsa, acaba faydalımı olur yoksa sadece kafa karışıklığı mı.

Mesela, eklentiler wikide anlatılanın dışında, sürüme uyumlu eklentinin ilgili dosyasını indirip ~/.local/share/gnome-shell/extensions dizinine atılarak kurulabilir.

İyi olur, bu konuda müsait olunca bir eklemede bulunayım. Gnome sürümü değiştiğinde eklentilerin uyumsuz hale gelebileceği konusuna da değinebiliriz ama metedata.json dosyasının elle düzenlenmesi konusu biraz deneyselliğe giriyor ve ileri düzey kullanıcılara hitap ediyor, detaylarına girmeyip konu hakkında bir bağlantı verebiliriz. Teşekkürler.

meda

[mention=633700]@hatas[/mention] Teşekkürler. 

Arkadaşlar belki yeri değil ama Wiki sayfamıza ve çevirilere katkıya ihtiyaç var.  Çeviri için forumda konusu var ayrıca da ilgilenenler için: https://translations.launchpad.net/ubuntu
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

hatas

Bu yötem sanırım Ubuntu 17.10 itibarıyla çalışmıyor. Bir kaç tane eklenti indirdim. İnen arşiv dosyalarını dışarıya çıkarttım (klasör içinde ikinci bir klasör olarak değil, orijinal klasör) ve bu klasörü  ~/.local/share/gnome-shell/extensions dizinine attım ancak İnce Ayarlar üzerinden ve web sitesi üzerinden kontrol ettiğimde herhangi biri yüklenmiş görünmüyor, bilgisayarı yeniden başlatmayı da denedim. GNOME masaüstü kullanan diğer dağıtımlarda işe yarıyordur muhtemelen. İnce Ayarlar - Eklentiler bölümünde de çeşitli hatalar var zaten, bu da ilişkili bir başka sorun olabilir.

alquirel

Alıntı yapılan: hatas - 29 Kasım 2017 - 19:40:53

Bu yötem sanırım Ubuntu 17.10 itibarıyla çalışmıyor. Bir kaç tane eklenti indirdim.

Bu yöntemin çalışmaması için bir sebep yok aslında. Şu an bilgisayar başında değilim o yüzden ekran görüntüsü ya da "ls" komut çıktısı gibi bir belge sunamayacağım ama şunu söyleyeyim. extensions.gnome.org sitesinin yaptığı iş zaten eklentinin dosyalarını o dizine eklemek. Başka hiçbir şey değil. Belki ~/.local ... dizini ile ilgili bir yanlışlık vardır ya da eksik bir eklenti dizini oluşturma işlemi olmuştur.

Ekleme: anlatım da mevcutmuş bu konuyla ilgili
http://www.ubuntubuzz.com/2017/11/how-to-install-manually-gnome-shell-extension.html

hatas

Alıntı yapılan: alquirel - 30 Kasım 2017 - 00:29:03
Bu yöntemin çalışmaması için bir sebep yok aslında...  extensions.gnome.org sitesinin yaptığı iş zaten eklentinin dosyalarını o dizine eklemek. Başka hiçbir şey değil. Belki ~/.local ... dizini ile ilgili bir yanlışlık vardır ya da eksik bir eklenti dizini oluşturma işlemi olmuştur.

Ekleme: anlatım da mevcutmuş bu konuyla ilgili
http://www.ubuntubuzz.com/2017/11/how-to-install-manually-gnome-shell-extension.html

alquirel, bağlantısını verdiğin sitedeki anlatımda, eklenti klasörünün adında .v28 gibi sürüm numarasını ifade eden kısmı ve sonrasını silin demişler. Bu işlemi yaptığımda (ve sonrasında Alt+F2'ye r yazıp Gnome kabuğunu yeniden başlattığımda) işe yaradı. Bu bilgileri Viki'deki sayfaya ekledim. Hatalı bir yer varsa düzelteyim ya da isteyen herkes düzeltebilir tabi  :)

mhmtkrktr

Eklenti dizininin ismi, büyük\küçük harf duyarlılığı ile birlikte metadata.json içinde ki "uuid" ismi ile aynı olmak zorunda. Aksi durumda eklenti çalışmayacaktır.
Örneğin user-theme eklentisinin dizin ismi şu şekilde;
$ ls ~/.local/share/gnome-shell/extensions | grep user-theme
user-theme@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com

Bu ismin doğruluğunu şu şekilde teyit edersek, sürüm uyumu vs etkenler dışında bunun çalışacağını (doğru isimlendirildiğini) görebiliriz.

$ grep uuid ~/.local/share/gnome-shell/extensions/user-theme@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com/metadata.json
"uuid": "user-theme@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com",

hatas

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 01 Aralık 2017 - 08:23:08
Eklenti dizininin ismi, büyük\küçük harf duyarlılığı ile birlikte metadata.json içinde ki "uuid" ismi ile aynı olmak zorunda. Aksi durumda eklenti çalışmayacaktır.

Belgeye bu hususu da ekledim  ;)

keremngy