Asus / Nvidia İçin Fn Tuşları İle Ekran Parlaklığı Ayarlama Çözümü

Başlatan erenemir, 25 Kasım 2017 - 19:28:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erenemir

Merhaba. Yaklaşık 2 yıldır başlıkta belirttiğim sorunla cebelleşiyordum. Bugün şans eseri uğraşırken sorunu tamamen çözdüm. Benim gibi problemi olanlara faydalı olması açısından bu konuyu açmak istedim. Öncelikle sorunu belirteyim;

Farklı kernel sürümleri, hatta farklı linux dağıtımları ve ekran kartı sürücüleri kullanmama rağmen bazen ekran parlaklığını hiç ayarlayamıyordum bazende güç seçeneklerinden ayarlayabilmeme rağmen FN tuşları yardımıyla ayarlayamıyordum. Forumlarda yayınlanan konularda da bir türlü çözüme ulaşamamıştım. Şimdi ise tam manasıyla çözüme ulaşmış bulunmaktayım. Uzatmadan çözüme geçeyim;

Uçbirime(terminale) girip aşağıdaki kodu yazalım;

sudo gedit /etc/default/grub

Açılan pencerede

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

satırlarını bulup şu şekilde düzenliyoruz;

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pcie_aspm=force acpi_backlight=vendor"
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi="

yaptığımız değişiklikleri kaydedip sayfayı kapatıyoruz. Son olarak uçbirimde;

sudo update-grub

yazıyoruz ve işlemimiz tamam. Bilgisayarı yeniden başlatarak ekran parlaklığı ayarınızı kontrol edebilirsiniz. Bu arada bu sorun ve çözümü aşağıdaki sistemde gerçekleştirdim;

ASUS ROG G750JX laptop
Nvidia Geforce GTX 770M ekran kartı,
Ubuntu 16.04 sürümü,
Nvidia binary driver - version 384.90 (sahipli) ekran kartı sürücüsü

Bu sorun sanırım Asus maiknelerde baş gösteriyor. Farklı sistemlerde ve sürücülerde aynı sonucu verir mi bilemiyorum denemek lazım.

.py

Bende'de bir dönem buna benzer bir sorun vardı tuş kombinasyonlarını uyguladıktan sonra bir dakika içinde uyguluyordu. 

erenemir

Bende de grub da sadece "quiet splash" parametreleri varken güç seçeneklerinden parlaklık ayarlanıyor, fakat fn kombinasyonları ile ayarlanmıyordu. Grub a"acpi_osi= " ekleyince bu defa fn kombinasyonu çalışıyor ancak parlaklıkta herhangi bir değişim olmuyordu, sadece parlaklık barı değişim gösteriyor ancak herhangi bir fiziksel etkisi olmuyordu. Gerçekten sinir bozucu bir durumdu. >:( Son olarak böyle bir şeyi denedim her ikisi de şans eseri çalıştı. Halledebilmiş olmama seviniyorum. Umarım bu sorunu yaşayan insanlara da yardımcı olmuş olurum.

ufukch

arkadaslar bende ekran parlakligi hic gözükmuyor ubuntu 18.04 sadece ses var ekran parlaklik yildiizi yok ne yapmam lazim