Ubuntu 17.10'dan tekrar 17.04 a geçmek.

Başlatan nuxxor, 25 Kasım 2017 - 16:28:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nuxxor

Merhaba arkadaşlar, ubuntu hakkında çok bir bilgim yok yalnız bu yazılımı çok seviyorum ve çok pratik bulduğum için kuruyorum.

Dün bilgisayarıma 17.04 sürümünü kurdum çok memnundum fakat sistem bana bir üst sürümü geçip geçmek istemediğimi sordu. Bende evet dedim ve son sürüm olan 17.10'ı kurdu fakat hiç memnun kalmadım ve tekrar eski ilk sürüme geçmek istedim. ubuntuyu windows kullanırken lili progamından usb'ye atarak kurmuştum fakat şuan tekrardan nasıl 17.04 ı kuracağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

UNC

[mention=633658]@nuxxor[/mention] linkteki adımları izleyerek ubuntu 17.04 ü usbye yazdırıbilirsin
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=57027.msg629447#msg629447

nuxxor

ubuntu sadece flash diskimde mevcuttu. söylediğiniz sisteme göre ubuntuyu tekrar indirmem gerekiyor çünkü şuan bilgisayarda mevcut degil iso dosyası?

UNC

[mention=633660]@nuxxor[/mention] Downgrade işlemi yapmak mümkün degil bu aşamadan sonra geri dönüş için ubuntu 17.04 yeniden indirip yüklemeniz gerek.
veya usbdeki 17.04 duruyorsa onunla kuruluma geçin.

meda

Bence hiç 17.04 sürümüne geçmeyin zaten 2 ay sonra destek bitecek yani sistem güncelleme almayacak. İlla Unity arayüzü derseniz 16.04.3 LTS (5 yıl destek) sürümü yükleyin. 3 yıldan fazla güncelleme alır. 4 ay sonra 18.04 sürümü LTS sürüm duyurusu olur.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

nuxxor

evet bende usb'mde 17.04 duruyor demiştim zaten fakat kuramıyorum. nasıl kuracağım bilmiyorum. windows kuruluyken usb yi takınca setup ubuntu diye seçenek çıkıyordu ve rahatlıkla kurabiliyordum. hatta 17.04 kuruluyken usb yi takınca yine aynısı çıkıyordu fakat 17.10 a geçtikten sonra usbyi takınca öyle bir ekran çıkmaz oldu. nasıl yapacağım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Kasım 2017 - 17:23:05

Alıntı yapılan: meda - 25 Kasım 2017 - 17:00:39
Bence hiç 17.04 sürümüne geçmeyin zaten 2 ay sonra destek bitecek yani sistem güncelleme almayacak. İlla Unity arayüzü derseniz 16.04.3 LTS (5 yıl destek) sürümü yükleyin. 3 yıldan fazla güncelleme alır. 4 ay sonra 18.04 sürümü LTS sürüm duyurusu olur.

peki bu 17.10'a geçtikten sonra yavaşlığın sebebi ne olabilir? bildiğin kasıyor bilgisayar

meda

[mention=633664]@nuxxor[/mention] Ekran kartı sürücüsüde sorun vardır. Yeniden yüklemeyi denerseniz sorun yüksek ihtimalle geçecektir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

UNC

[mention=633664]@nuxxor[/mention] Usb'yi bilgisayara baglayıp yeniden başlatarak boot edin sonra kuruluma geçecektir.
şunuda not düşelim: bios ayarlarında başlangıçta usb'le başlayacak şekilde ayarların yapılı olması gerek veya sisteme göre degişebilir bilgisayar açılırken  ESC veya F8 , F11 vs gibi kısayollarla elle usbyi seçip başlatabilirsin

nuxxor

Alıntı yapılan: meda - 25 Kasım 2017 - 17:26:13
[mention=633664]@nuxxor[/mention] Ekran kartı sürücüsüde sorun vardır. Yeniden yüklemeyi denerseniz sorun yüksek ihtimalle geçecektir.

bunu nasıl yapacağım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Kasım 2017 - 17:57:38

Alıntı yapılan: UNC - 25 Kasım 2017 - 17:35:08
[mention=633664]@nuxxor[/mention] Usb'yi bilgisayara baglayıp yeniden başlatarak boot edin sonra kuruluma geçecektir.
şunuda not düşelim: bios ayarlarında başlangıçta usb'le başlayacak şekilde ayarların yapılı olması gerek veya sisteme göre degişebilir bilgisayar açılırken  ESC veya F8 , F11 vs gibi kısayollarla elle usbyi seçip başlatabilirsin

çok teşekkür ederim.

hatas

Alıntı yapılan: nuxxor - 25 Kasım 2017 - 17:19:40
peki bu 17.10'a geçtikten sonra yavaşlığın sebebi ne olabilir? bildiğin kasıyor bilgisayar

Minimum sistem gereksinimleri karşılandığu halde aşırı yavaş donarak çalışma sorunu genellikle ekran kartı sürücüsünden bazen de Wayland görüntü suncusu ile uyumsuzluktan [1] kaynaklanabiliyor. Çözümü hakkında Viki'deki Sıkça sorulan sorular sayfasından bilgi alabilirsiniz.

enadrefnagod

Şuan sürümüm 17.10 hiç memnun değilim, yükseltmeleri onaylamasaydım ve keşke başlangıçtaki gibi bıraksaydım. 16.04 e format atmadan nasıl geçiş yapabilirim? veriler programlar hiçbiri önemli değil.  yani bir yolu var mı? olmalı. çok bilgi sahibi değilim ama uçbirim kullanılarak yapılabiliyor olmalı diye düşünüyorum. yardımcı olursanız sevinirim. :D

decent

@enadrefnagod, yükseltmede ilerleyiş yukarıya doğru.
Sıfırdan 16.04 yüklemek en doğrusu olur diye düşünüyorum.
ubuntu-16.04.3-desktop-amd64.iso         2017-08-01 11:51  1.5G  Desktop image for 64-bit PC (AMD64) computers (standard download)
da21a922bd19b3b87931ea44095a02efba2decfe *ubuntu-16.04.3-desktop-amd64.iso
http://releases.ubuntu.com/16.04/

UNC

[mention=636368]@enadrefnagod[/mention]

Geçiş yapamazsın fakat Unity  kullanmak için sudo apt install unity yükleme işlemi bittiğinde oturum açma ekranındaki ayar ( ) simgesinden unity'i seçip başlatın.

enadrefnagod

teşekkür ederim deneyeceğim olmadı artık formatlatacağım :D