[Nasıl] KDE - Gelişmiş global menü: Başlık çubugunu ve butonları panele taşıma

Başlatan UNC, 24 Kasım 2017 - 16:42:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UNC

---------
Merhaba arkadaşlar, KDE Masaüstü ortamında Unity'den alışık olduğuz Global menüyü nasıl aktif edecegimizi adım adım göstermeye çalşcgm.

Hatırlatma: Sadece KDE varsayılan global menü widgetini kullanmak isteyenler Adım 1'i es geçebilir.
Adım 2den sonra anlatılanları uygulayın. uygulama menüsü paneli eklediginizde zaten global menü witgedi aktif olacaktır saat sistem tepsisi gibi widgetları sürükle bırak yöntemiyle isteginize göre düzenleyin..

KUBUNTU Kullananlar:Kubuntu Kullanıyorsanız Adım.1 'in en altında bulunan Backport deposunu ekleyip sistemi güncelledikten sonra adımları izlemeniz gerekiyor  aksi taktirde Latte dock çalışmayacaktır!!

Adım 1: Önce gerekli eklentileri yükleyelim.

Active Windows Control -- Gelişmiş global menü ( KDE'nin kendi eklentisinden daha fazla seçenek ve özelleştirme sunuyor. )

Linkten son sürüm olanı indirin: https://github.com/kotelnik/plasma-applet-active-window-control/releases
             Dosyayı zipten çıkardıkdan sonra oluşan kasöre girerek terminali çalıştıralım.

Terminale sh install.sh yazarak kurulumu başlatabilirsiniz.

Latte Dock -- Gelişmiş özelleştirme seçenekleri sunan uygulama başlatıcı ( görev yöneticisi )

Linkten son sürüm olanı indirin: https://github.com/psifidotos/Latte-Dock/releases/tag/v0.7.2
             Dosyayı zipten çıkardıkdan sonra oluşan kasöre girerek terminali çalıştıralım.
             Önce gerekli bağımlılıkları yükleyin:
            sudo apt install cmake extra-cmake-modules qtdeclarative5-dev libqt5x11extras5-dev libkf5iconthemes-dev libkf5plasma-dev libkf5windowsystem-dev libkf5declarative-dev libkf5xmlgui-dev libkf5activities-dev build-essential libxcb-util-dev libkf5wayland-dev git gettext libkf5archive-dev libkf5notifications-dev libxcb-util0-dev libsm-dev libkf5crash-dev
             Bagımlılıklar yüklendiyse sh install.sh komutuyla kurulumu başlatın.

Not: Kubuntu kullananlar Aşagıdaki depoyu ekleyerek kurulumu yapabilir
             sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

Adım 2: Menüyü uygulama menüsü gerecine taşıma.

Sistem ayarlarına gidin Uygulama Biçemi » Gereç biçemi » İnce ayar » kısmandan Menü çubugu biçemini "Uygulama menüsü gereci" olarak degiştirin.

Adım 3: Masa üstüne sag tıklayıp gereçlerin kilidini açın (Kilitliyse)
                       Panelin sonundaki seneçek butonuna basarak düzenleme moduna geçin
                       Daha fazla seçenek butonuna tklayıp paneli kaldırın. ( aşagıya örnek bir resim ekledim.) 

Devam edelim masaüstüne sağ tıklayarak yeni bir uygulama menüsü paneli ekliyoruz.

Panelimiz eklendi sağdaki seçenekler butonuna bastıktan sonra önce Kdenin global menü widgetini kaldırın.

ardından  gereç ekle diyerek  kurdugumuz  gelişmiş menü witget'ini sürükle bırak yöntemiyle panele ekliyoruz.

Gereçlerin arasına boşluk eklemek için düzenleme modunda ayraç ekle butonunu kullanabilirsiniz.

Aynı yöntemle saat, sistem tepsisi vesayre gibi widgetları panele ekleyebilirsiniz. panelin yüksekligini vs ayarlaaybilirsiniz.

Son olarak belirteyim latte docku açmak için witget gibi eklemenize gerek yok  uygulama menüsünden başlatmak yeterlidir.
                       Atladıgım yerler olabilir takıldıgınız yerde çekinmeden konu altında sorularınızı yazabilirsiniz.

Sonuç:

illedelinux

Kde, Gnome masa üstlerini hiç bir zaman kullanmayacak olsam da emeğine sağlık :)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

UNC

Sağol [mention=633616]@illedelinux[/mention] Gnome'un 1.1 GB lık bellek kullanımın üzerine  memory leak sorunu eklenip her geçen gün artarken KDE gibi 385mb ram'le çalışıyor XFC ile aynı kaynağı kullanıp her ikisinide tokatlayacak kabiliyette bir DE tabiki kullanıp kullanmamak size kalmış  :)

mcengiz

kubuntu da hata veriyor kurulum yapılmıyor

decent

@mcengiz,
En sonda açıklanan kubuntu için PPA eklemesini yaptınız mı ?

Alıntı yapılan: @UNCsudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

Hata çıktısını buraya yapıştırırsanız, çözüme ulaşmak daha kolay olacaktır.

meda

Alıntı yapılan: mcengiz - 25 Kasım 2017 - 10:17:23

kubuntu da hata veriyor kurulum yapılmıyor
nerede hata veriyorsa kod etiketiyle hatayı buraya geçin.

[mention=633611]@UNC[/mention] RAM tüketimi konusunda katılıyorum. Özellikle Plasma 5 sürümüyle gözle görünür yenilikler eklendi. Global Menü kararlılığı ne durumda ve de sorun çıkartan destemeyen uygulamaya rasgeldiniz mi ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

UNC

[mention=633645]@mcengiz[/mention] Gözden kaçırmışım Latte dock'un çalışması için KDE 5.9.4 veya daha yeni bir KDE versiyonu gerekiyor. o yüzden Kubuntu için ekledigim PPA'ı kullanarak en yeni KDE sürümünü yükleyin. Sonrasında bagımlılıkları yükleyerek  sh install.sh komutuyla kurulumu başlatın.

[mention=633647]@meda[/mention] Destekleyen uygulamalarda hiç bir sorun çıkarmıyor, uygulama ismine tıklayarak tam ekran ve küçültmeye izin veriyor, tam ekranda başlık çubugunu kaldırıp butonları panele alma özelligide mevcut saymayla bitmeyecek kadar çok özelleştirme seçenegi var. QT uygulamalrının hepsini destekliyor : Kdenlive, ktorrent, google-chrome, muon pket yöneticisi, dolphin,vs gibi sadece inkscape ve gimp'de menü uygulamalada kalıyor bunalrda gtk uygulaması zaten ama tam ekranda başlık çubugunu kaldırıyor menü olmasada bunu yapıyor en azından.