Ubuntu Masaüstüne Erişemiyorum Tekrardan USB ile Kayıpsız Kurabilir miyim?

Başlatan ölümvaazeden, 24 Kasım 2017 - 10:27:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ölümvaazeden

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç aydır bilgisayarımda Windows + Ubuntu kullanıyorum. Ubuntu üzerinde bir yazılım kurarken bazı konfigürasyonlar yapmam gerekti. Bu ayarları internetten olduğu gibi kopyalayım kendi Terminalim'e yapıştırarak yapıyordum.

Bir noktada deniğim ayarların Ubuntu 15.04 için uygun olduğu yazıyordu ancak ben olayı yanlış anlayarak 15.04 ve sonrası olarak algıladım. Benim Ubuntum sürümüm 16.04. Bilgisayarı kapatıp açtığımda artık sadece ubuntu komut satırına ulaşabiliyorum. Masaüstüne ulaşamıyorum.

Bilgisayarımda XFCE4 masaüstü ortamı kullanıyordum "startxfce4" gibi komutlar yeni bir masaüstü oturumu oluşturuyor kendi oturumuma ulaşamıyorum. Bu noktada iki adet sorum olacak.

- Ubuntu'yu tekrar yüklemeden zaten komut satırına erişebildiğim için burada açılışta komut satırı değilde direk kendi xfce4 oturumum otomatik açılsın şeklinde nasıl ayarlayabilirim?
- Eğer bu mümkün değilse USB ile Ubuntu'yu tekrar dosyalarımı kaybetmeden nasıl kurabilirim?

Teşekkürler,

decent

Merhaba,Yaptığınız işlemler nedir, hangi komutları verdiğinizde sistem açılmaz hale geldi ?
Komut satırına ulaşabildiğine göre aşağıdaki komutları yürüterek XFCE ortamını tazeleyebilirsin.sudo apt install ---reinstall xubuntu-default-settings xfce4 xfce4-goodiessudo reboot
Bilgisayar yeniden başladığında masaüstü yine açılmaz ise, xorg.conf dosyasının adını değiştirelim:sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.saklasudo reboot
Son olarak; ekran kartı sürücülerinde değişiklik olmuşsa bu gibi durumlar ortaya çıkabilir.Ekran kartı sürücüsüne ayrıca bakarız..

ölümvaazeden

Alıntı yapılan: decent - 24 Kasım 2017 - 10:53:09
Merhaba,Yaptığınız işlemler nedir, hangi komutları verdiğinizde sistem açılmaz hale geldi ?
Komut satırına ulaşabildiğine göre aşağıdaki komutları yürüterek XFCE ortamını tazeleyebilirsin.sudo apt install ---reinstall xubuntu-default-settings xfce4 xfce4-goodiessudo reboot
Bilgisayar yeniden başladığında masaüstü yine açılmaz ise, xorg.conf dosyasının adını değiştirelim:sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.saklasudo reboot
Son olarak; ekran kartı sürücülerinde değişiklik olmuşsa bu gibi durumlar ortaya çıkabilir.Ekran kartı sürücüsüne ayrıca bakarız..

Merhaba,

Cevabınız için teşekkürler. Yaptığım işlemlerin üzerinden 2 hafta kadar geçti o yüzden tam olarak kod parçasını hatırlayamıyorum. Apache Tomcat'in çalışması için bir konfigürasyondu.

Söylediğiniz işlemleri yaptım. Xubuntu ortamını tazeledim, ancak reboot komutu ile bilgisayarı tekrardan başlatamadım, aşağıdaki gibi bir hata aldım. Bende kapatma tuşuna uzun basarak tekrardan başlattım.

root@erkan: ~# * Using makefile-style concurrent boot in run level 6
/etc/init.d/rc: 104: /etc/init.d/rc: startpar: not found

Tekrardan başlatınca yeniden masaüstü ortamına erişemedim. İkinci söylediğiniz komutu yürüttüğümde "/etc/X11/xorg.conf" dosyasının mevcut olmadığı hatası geldi. Başka neler deneyebilirim. Ubuntu komutlarına çok az hakimim.

Teşekkürler,

decent

Alıntı yapılan: decentSon olarak, ekran kartı sürücülerinde değişiklik olmuşsa bu gibi durumlar ortaya çıkabilir.Ekran kartı sürücüsüne ayrıca bakarız..

Ekran kartı ile ilgili başlığımıza bakarak hangi kartı kullandığını öğrenebilir miyiz ?
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

ölümvaazeden

Alıntı yapılan: decent - 24 Kasım 2017 - 11:16:49
Alıntı yapılan: decentSon olarak, ekran kartı sürücülerinde değişiklik olmuşsa bu gibi durumlar ortaya çıkabilir.Ekran kartı sürücüsüne ayrıca bakarız..

Ekran kartı ile ilgili başlığımıza bakarak hangi kartı kullandığını öğrenebilir miyiz ?

Çıktılar aşağıdaki gibi:

lsb_release -a çıktısı:

No LSB modules are available.
Distributor Id: Ubuntu
Description Ubuntu 16.04.3 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2 çıktısı:

00:02. VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphic Controller [8086:0166] (rev 09)
Subsystem: Acer Incorporated [ALI] 3rd Gen Core processor Graphics Controller [1025:0806]
Kerne driver in use: i915

glxinfo | grep render çıktısı:

Error: unable to open display

xrandr çıktısı:

Can't open display

dpkg -l | grep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx" çıktısı:

ii nvidia-304    304.135-0ubuntu0.16.04.1    amd64    NVIDIA legacy binary driver - version 304.135
ii nvidia-current     304.135-0ubuntu0.16.04.1    amd64     Transitionai package for nvidia-current
ii nvidia- opencl-icd-304    304.135-0ubuntu0.16.04.1    amd64    NVIDIA OpenCL ICD
ii nvidia-settings    361.42-0ubuntu1    amd64    Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

Teşekkürler,

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Kasım 2017 - 09:38:38

Yardımcı olabilecek var mı arkadaşlar?

ölümvaazeden

Alıntı yapılan: decent - 24 Kasım 2017 - 11:16:49

Bir fikriniz var mıydı hocam hata ile ilgili?

decent

-Gecikmiş cevap için kusura bakmayın-

sudo apt-get remove nvidia*

sudo apt-get update
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-core aptitude
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Şu çıktıyı aktarın;
aptitude search '~i~Px-display-manager'

Yeniden başlatın:
sudo restart

ölümvaazeden

Alıntı yapılan: decent - 29 Kasım 2017 - 23:56:14
-Gecikmiş cevap için kusura bakmayın-

sudo apt-get remove nvidia*

sudo apt-get update
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-core aptitude

Şu çıktıyı aktarın;

Yeniden başlatın:
sudo restart

Cevabınız için teşekkürler hocam. Nvidia*'yı kaldırdım ve apt-get update çalıştırdım. Ancak sonrasında aşağıdaki sorunlar ile karşılaştım:

Yukarıdaki komut için bazı arşivler alınamıyor hatası aldım. Sonrasında --fix-missing ekleyerek çalıştırdım tekrardan update ederek denedim ama sonuç aynı.

Bu komut içinse xserver-xorg kurulu değil hatası aldım.

Burada ise aptitude programı yüklü değil hatası alıyorum. Aptitude programını kurup adımları tekrarlamayı düşündüm ancak orada da internet bağlantım olmasına rağmen sunucu ile bağlantı kurulamadı hatası aldım.

sudo restart

ile restart atma işleminde ise komut eksik hatası aldım.

Ne yapabilirim hocam?

Teşekkürler,

decent

İnternet bağlantısı varsa, yansı değiştirmeyi deneyin:
İndirme adresi (sunucusu)

Kaybedecek bir şeyin yoksa, yeniden yüklemeyi de düşünebilirsin.
Bu gibi durumlarda, yeniden yüklemek kolaya kaçmak değil, zamanı elverişli hale getirmek olarak düşünülebilir.

Günlük kullandığınız bir sistemde yeni şeyler denemeden önce VirtualBox üzerinde uygulamak ve sonucu görmek bize zaman kazandıracaktır.

ölümvaazeden

Alıntı yapılan: decent - 01 Aralık 2017 - 23:58:32
İnternet bağlantısı varsa, yansı değiştirmeyi deneyin:
İndirme adresi (sunucusu)

Kaybedecek bir şeyin yoksa, yeniden yüklemeyi de düşünebilirsin.
Bu gibi durumlarda, yeniden yüklemek kolaya kaçmak değil, zamanı elverişli hale getirmek olarak düşünülebilir.

Günlük kullandığınız bir sistemde yeni şeyler denemeden önce VirtualBox üzerinde uygulamak ve sonucu görmek bize zaman kazandıracaktır.

Tamam hocam, teşşekürler yardımlarınız için. Peki nasıl yeniden yükleyebilirim? USB veya CD ile aynı disk üzerine mi yazıyoruz yeniden yüklemek için?