Dual boot sorunum

Başlatan cansozbir, 23 Kasım 2017 - 17:15:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cansozbir

Arkadaşlar merhaba windows 10 64 bit sistemimin yanına uefi ubuntu 17.10 kurulumu yaptım.

Bilgisayarı açtığımda grub da sadece ubuntu seçenekleri bulunuyordu. windows u görmüyordu. Ben de wikiyi biraz kurcaladım ve ubuntu ya "boot repair" isimli uygulamayı kurdum ve önerilen ayarları uygulattım. Sonuçta grub menüye windows u ekledim ve sorunu çözdüm

Şuan ki sorunum şöyle ki grub üzerinden windows a girdiğimde windows ta bilgisayarı kapat diyorum bilgisayar yeniden başlıyor. Anlamadığım yeniden başlarken grub a da takılmıyor direk windowsu açıyor.(genelde burda kapatma tuşunun ne yapacağı ayarını değiştir gibi öneriler geliyor diye belirtmek isterim ki ayarlar düzgün ve hem tuşla hem sol alttan bilgisayarı kapat butonuyla hem shoutdown komutuyla denedim hepsinde de bilgisayarı yeniden başlattı, tek çözüm kapatma tuşuna uzun süre basılı tutmak oluyor) Ve arkadaşlar f12 ile boot options a girip buradan windows u boot ederek girdiğimde ise böyle bir sorun yaşanmıyor.Bilgisayar kapatılabiliyor.

Şimdi sizden yardım bekliyorum bu garip sorunum için. Teşekkürler.

UNC

windows hızlı başlatma ve biosda secure boot kapalımı?

hızlı başlat nasıl kapatılır: http://www.gteknoloji.com/windows-8-ve-8-1-hizli-baslat-nasil-kapatilir.html