[Nasıl] Chrome - kaydırma çubugunu otomatik gizleme

Başlatan UNC, 21 Kasım 2017 - 21:36:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UNC

Son zamanlarda forumda dikkatimi çeken " Başlık çubugunu panele taşıma... "  konusuna olan ilgiden dolayı konuyu açma geregi duydum açıkcası.

Bunun için herhangi bir eklentiye ihtiyacımız yok.
Yapmanız gereken  Chromun deneysel özelliklerler kısmından bu özelligi etkinleştirmek.
Bu deneysel özellik sayfanın sağında bulunan kaydıma çubugu arkaplanını devre dışı bırakıp kaydırma butonunuda otomatik gizlemeye imkan tanıyor.

Etkinleştirmek için aşagıdaki adımları uygulayın.

Adım 1: adres çubuguna chrome://flags yazarak deneysel özellikler bölümünü açıyoruz.

Adım 2: ctrl+f  kombinasyonunu kullanarak  Overlay Scrollbars  kelimesini aratıyoruz.
             Aşagıdaki resimdede gördügünüz üzere özelligi etkinleştirip chromu yeniden başlatıyoruz.
             Default olan Seçenegi Enable olarak ayarlayın. sonrasında yeniden başlatma uyarısı otomatik belirecektir.

Artık Şu şekilde Görünmesi gerekiyor.

Fare ile kaydırma çubugu alanına yaklaştıgınızda:

Fare ile kaydırma butonuna yaklaştıgınızda:

Not: Aynı Adımları izleyerek istediginiz zaman devredışı bırakabilirsiniz.

illedelinux

Benim işime hiç bir zaman yaramayacak olsa da emeğine sağlık, bir çok kişinin işini görecektir :)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

if

@UNC, teşekkür ederim vakit ayırıp bilginizi paylaşmışsınız. Ben kapalı kaynak uygulamalara dair paylaşımları pek sevmiyorum, zorunda olmadıktan sonra. İnsanları açık kaynak yazılımları kullanmaya teşvik etmek gerek:)

UNC

[mention=633492]@illedelinux[/mention]
Bununla birlikte başlık çubugu ve dügmeleri panele taşıdıktan sonra ekran gerçekten rahatlıyor diyebilirm. kulanıp kullanamama size kalmış.

[mention=633506]@if[/mention]
Rica ederim. burda amaç: teşvik etmekten çok bilgi paylaşımı, chromun'un açık kaynak versiyonu olan chromium da denenebilir.

.py

Madem Nasıl anlatırım bölümüne böyle bir konu açıldı boş durmayalım:) Chorme kullanan olduğu kadar Mozilla kullananda bir hayli fazla Scrollbar için mozilla bir eklenti geliştirmiş buyrun: https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/hidescrollbars Eklentiyi yüklemeniz yeterli oluyor.