Çift İşletim Sistemi ve Çift Açma Tuşu

Başlatan kafr, 17 Kasım 2017 - 16:50:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kafr

Arkadaşlar merhaba,

Bilgisayarımı ilk aldığımda windows ve Hp os olarak çift işletim sistemiyle birlikte gelmişti. Bilgisayarı açmak için çift tuş bulunuyordu. Yani bilgisayar kapalıyken A tuşuna bastığımda windows açılıyordu, yine aynı şekilde bilgisayar kapalıyken B tuşuna bastığımda Hp os çalışıyordu. Dual boot gibi ikisi bir birinden bağımsız çalışıyordu. Şu an Hp os falan kalmadı. Sormak istediğim windows un yanına linux kurmak istiyorum ve  B tuşuna basıldığında linux açılmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Bilgisayarım: https://support.hp.com/tr-tr/document/c03228760

illedelinux

Eğer özel bir şey yoksa GNU/Linux kurduğunda her açmada veya yeniden başlatmada seçim ekranı gelir, hangisine girmek istersen yukarı-aşağı tuşuyla ve enter ile o sisteme girersin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

kafr

Alıntı yapılan: illedelinux - 17 Kasım 2017 - 18:51:49
Eğer özel bir şey yoksa GNU/Linux kurduğunda her açmada veya yeniden başlatmada seçim ekranı gelir, hangisine girmek istersen yukarı-aşağı tuşuyla ve enter ile o sisteme girersin.

İşte öyle olmasını istemiyorum. Güç tuşlarıyla belirlemek istiyorum, hangi işletim sisteminin açalacağını.

illedelinux

Alıntı yapılan: kafr - 17 Kasım 2017 - 19:13:58

İşte öyle olmasını istemiyorum. Güç tuşlarıyla belirlemek istiyorum, hangi işletim sisteminin açalacağını.

Bunun bir formülü var mı bilmiyorum ama çok eskiden iki tane harddiske ayrı ayrı grub kurardım, biostan hangi diski seçersem ondaki sistemlere girerdim.
Tabi bu sizin istediğiniz değil ve ayrıca pratik de değil, bir çözümü varsa bilenler yardımcı olacaktır...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

kafr

Alıntı yapılan: illedelinux - 17 Kasım 2017 - 19:20:52
Alıntı yapılan: kafr - 17 Kasım 2017 - 19:13:58

Bunun bir formülü var mı bilmiyorum ama çok eskiden iki tane harddiske ayrı ayrı grub kurardım, biostan hangi diski seçersem ondaki sistemlere girerdim.
Tabi bu sizin istediğiniz değil ve ayrıca pratik de değil, bir çözümü varsa bilenler yardımcı olacaktır...

Araştırdım ama pek bir şey bulamadım. Umarım bilen birileri çıkar. Teşekkürler.

ata1

sistemi b tuşu ile açtığın bölüm diskine kurarsan sanırım aynışeyi yapacaktır.

kafr

Alıntı yapılan: ata1 - 17 Kasım 2017 - 20:30:56
sistemi b tuşu ile açtığın bölüm diskine kurarsan sanırım aynışeyi yapacaktır.
Fiziksel anlamda ikinci bir hdd yok. 5 yıl geçti aradan ve şu an hp os falan kalmadı. Sadece  bir diskte windows kurulu.  yani hp os için ayrılmiş bir alanım yok.