Ubuntu ya da linux internet bagimli mi?

Başlatan xwes, 01 Ocak 2009 - 19:52:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Merhaba,
yaklaşik 8 aydir ubuntu kullaniyorum, tabii ki memnunum ve bilgisayarimda sadece ubuntu var ancak tum arkadaşlarima maalesef tavsiye edemiyorum çunku herkesin internet baglantisi yok. Ubuntu kullanmaya başladigimdan beri surekli internet baglantim oldu benim, bu nedenle diledigim programlari depodan kolayca kuruyorum fakat her zaman korkmuşumdur bir gun internetsiz kalmaktan.
Mesela memlekete giderken oradaki bilgisayara da ubuntu kurayim dedim, fakat orada internet yok. Ben de sanal makinada yeni bir ubuntu kurulumu yaptim ve gerekli tum program ve kodekleri yukledim, tertemiz bir kurulum oldu. Sonra /var/cache/apt/archives'daki tum .deb paketlerini bir usbye kopyalayip goturdum memlekete, orada cd ile kurulum yapip, usbdeki tum paketleri sudo dpkg -i *.deb komutu ile kurdurdum. Gayet guzel oldu, internetsiz bilgisayara ihtiyacim olan tum paketleri boylece kurdum ve 6 aydir sistem tikir tikir çalişiyor orada. Ama yine de bu yontem beni tatmin etmiyor çunku mesela boyle bir durumda yeni bir programa ihtiyaç duydugumda internet kafeye ya da internetin oldugu bir yere gidip programi indirip getirip evdeki ubuntuya kuramiyorum. Tabi bazi programlar kendi sitesinde tek bir .deb dosyasi olarak dagitiliyor, bunlarda bir sorun yok fakat sourceforge'dei bir programi kurmaya kalkiştigimda bagimlilik cehenneminden çikamiyorum.  Getdeb.net'te programlar bagimliliklariyla beraber sunuluyor ama orada da * her şey bulunmuyor. Bu nedenle ubuntunun internete bagimli bir sistem oldugunu duşunuyorum. Tabi bir de bir çok programin kurulu geldigi dagitimlar var ama benim ubuntudan en çok istedigim şeylerden biri bir gun winzort gibi tek bir exe dosyasindan program kurmak.
Bu konuda yanliş bildigim * bir şey var mi?

bytan

Aslına bakarsanız, işletim sistemleri geliştikçe, içlerindeki paketler güncellendikçe ya da çoğaldıkça bunları edineceğimiz yer haliyle internet. Windoz kurulu makinalarda da bu aynen  böyle işliyor. Önce işletim sistemini kuruyorsunuz. Sonra ilave programları internetten edinip sisteme kuruyorsunuz. Örneğin Nero nun yeni bir sürümü çıktığında windoz kullanıcısı ne yapacak? Bu bakımdan ubuntu ile windoz arasında pek fark yok.

İkinci belirttiğiniz nokta olan exe gibi tek bir dosya ile kurulumu gerçekleştirme düşüncesi, hepimizin ortak dileği. Buna alışmışız yıllarca diğer işletim sistemi ile. Libabc pakedini birden fazla yazılım kullanıyor olabilir. Tek bir kere bir yazılım için kurulması, tüm diğer yazılımlar içinde yeterli olmakta. Böylece her bir yazılımın bu pakedi de içerecek şekilde internetten dağıtılması yerine, paketten ayrı olarak dağıtılması yeterli oluyor.

Autopackage, kullandığınız linux dağıtımından bağımsız olarak programları kurabileceğiniz bir sistem üzerinde çalışıyor. Amsn gibi programlar, autopackage dosyalarını hazırlayarak, kullanıcılara bahsettiğiniz kolaylığı sağlamaya çalışıyorlar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Xenophobia

S : Ubuntu ya da linux internet bagimli mi?

C : Evet

İnternete bağımsız olan bir sistem biliyor musunuz? :)

xwes

Alıntı yapılan: Xenophobia - 01 Ocak 2009 - 20:32:51

tabii ki winzortu kurdugunuzda da her şey hazir kurulu gelmiyor fakat bilgisayariniza direkt olarak internet bagli olmasa bile programlari internetten indirip kolayca kurabiliyorsunuz. Ubuntuda bunu kismen yapabiliyorum fakat dedigim gibi bazen bagimlilik cehennemi internetsiz program kurulumunu imkansiz hale getiriyor.

Xenophobia

Alıntı yapılan: xwes - 01 Ocak 2009 - 21:10:31
Alıntı yapılan: Xenophobia - 01 Ocak 2009 - 20:32:51

tabii ki winzortu kurdugunuzda da her şey hazir kurulu gelmiyor fakat bilgisayariniza direkt olarak internet bagli olmasa bile programlari internetten indirip kolayca kurabiliyorsunuz.

Bunu kendine bir depo oluşturup oradan kurabilirsin.

Kuracağın programların *.deb uzantılı paketlerini indirip, oradan da isediğin arkadaşına dağıtabilirsin.

Paket yöneticisini kullanma zorunluluğun yok.

heartsmagic

Alıntı yapılan: bytan - 01 Ocak 2009 - 20:28:21
Libabc pakedini birden fazla yazılım kullanıyor olabilir. Tek bir kere bir yazılım için kurulması, tüm diğer yazılımlar içinde yeterli olmakta. Böylece her bir yazılımın bu pakedi de içerecek şekilde internetten dağıtılması yerine, paketten ayrı olarak dağıtılması yeterli oluyor.

@xwes ısrarla sorduğun sorunun cevabı aslında burada yatıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

teşekkurler, bunu biliyorum ama yine de bir çikiş yolu var mi diye emin olmak istedim.

heartsmagic

Çıkış yolu yok, ya her program tüm kütüphanelerle beraber dağıtılacak -ki bu gereksiz- veya bu şekilde devam edeceğiz.

eren

Eğer tüm Linux dağıtımları tek bir paket yöneticisi kullanır, bütün programlar bağımlılıkları ile birlikte ortak paket yönetim sistemine göre dağıtılırsa Linux dağıtımlarının kullanıcı sayısı bir anda artacaktır. Bazı BSD dağıtımları bunu yapmayı denedi ve kısmende olsa başarılı oldular.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

Kendi adima umarim boyle bir şeye geçilmesi yakin bir gelecekte olur.

erginemr

Alıntı yapılan: Eren - 02 Ocak 2009 - 02:52:29
Eğer tüm Linux dağıtımları tek bir paket yöneticisi kullanır, bütün programlar bağımlılıkları ile birlikte ortak paket yönetim sistemine göre dağıtılırsa Linux dağıtımlarının kullanıcı sayısı bir anda artacaktır. Bazı BSD dağıtımları bunu yapmayı denedi ve kısmende olsa başarılı oldular.

Bu amaçla yakın geçmişte AutoPackage isimli genel bir paket sistemi çıkmıştı ama pek tutmadı:
http://autopackage.org/

@xwes,

Arkadaşlarınıza Ubuntu'nun topluluk tarafından paketlenmiş Ultimate Edition DVD'lerini önerirseniz, İnternet bağımlılığı tamamen ortadan kalkmasa da, büyük ölçüde azalacaktır:
http://ultimateedition.info/
http://ultimateedition.info/ultimate-edition-20/

eren

@erginemr

AutoPackage projesinden haberim var. Dağıtımlar arası genel bir birlikteliğe hiçbir dağıtım sıcak bakmadığı için bu tür girişimlerin başarılı olacağını düşünmüyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Çağlar

Bence AutoPackage güzel ama buna önce Pardus grubu karşı çıkar iddiaya varım. :)
We got a badass over here!

OKAN

Alıntı yapılan: Çağlar - 02 Ocak 2009 - 16:40:08
Bence AutoPackage güzel ama buna önce Pardus grubu karşı çıkar iddiaya varım. :)

@Çağlar, neden böyle düşünüyorsun?

Çağlar

Neden mi? Sadece Pisi adında kendilerine has bir sistem kullanmakta ısrarlılar. Aslında fazla yorum yapmama da gerek yok olaylar hep ortada.

eren

Çağlar eski bir Pisi paket yapımcısı olarak söyleyeyim Pisi oldukça güzel çalışan ve rahat bir paket yöneticisi / paketleme sistemi. İçerisine pakete ait her türlü ayrıntı tanımlanabiliyor. Geliştiricilerin iddialarına göre geliştirilmeye en açık ve içerisine en çok ayrıntı tanımlanabilen paket yönetim sistemi.

Eleştirilmesi gereken paket sistemi değil bunun yeterli tanıtımının yapılmaması ve diğer dağıtımlara kazandırmak için uğraşılmaması. Pardus tabanlı dağıtım hazırlamak isteyenlere biraz sıcak bakılsa ve sorun çıkartılmasa işler çok daha iyi yürürdü.

heartsmagic

Güzel de Gentoo da sadece kendisine has ebuild, Arch da sadece kendisine has pkgubild, Zenwalk da sadece kendisine has netpkg kullanıyor :)
Zamanında Debian da kendisine has deb, Redhat de kendisine has rpm kullanıyordu :)

Çağlar

Eren abi olay o değil şu; rpm bir paket buldum diyelim alternatifi de yok. Ben bunu alien ile deb yapabiliyorum. Pisi için böyle bir alternatif var mı? Ya da Pardus üzerinde paketlerin Ubuntu kadar güncel olduğunu söyleyebilir miyiz?

Not: @heartsmagic ama rpm alien ile dönüşütürülüyor.

eren

deb paketlerini pisi yapan programlar mevcut ancak sistem kararlılığını riski ettiği için bu proje desteklenmiyor.

http://hemenkur.sourceforge.net

Örneğin Hemen Kur projesi var. Deb paketlerini bu sayede bende kurdum. Bu proje destek görse sorunsuz deb paketleri Pardus'a kurulabilecek ancak geliştiriciler bu işe pek sıcak bakmıyor.

heartsmagic

Her paket alien ile rpm'den deb'e veya deb'den rpm'ye sağlıklı biçimde dönüşümez, dönüşse bile kurulmaz. Büyük olmayan bazı paketler için buna tamam diyebilirim ancak birçok paket veya programda sorun çıkacağından emin olabilirsin. Ayrıca alien bir istisna.

Kaldı ki Debian-Ubuntu paket konusunda çok uyumlu olmasına rağmen rpm cephesi hiç de öyle değil. Suse-Fedora-Mandriva paket ve kütüpnahe isimleri çok büyük farklılıklar gösteriyor. Birinde kurabildiğin rpm diğerinde kurulmayabilir (kendi paketledikleri için).

Ancak, mesele Pardus'un çıkarttığı pisi'nin kendilerine has olma meselesiydi :) Elbette kendilerine has olacak, başka bir alternatif yok ki şu anda. Ne zaman ki Pardus çok yaygınlaşır, başka dağıtımlara temel olur, o zaman pisi tabanlı başka dağıtımlar çıkar ortaya.

Çağlar

İşte Pardus Eren abinin bahsettiği projeyi desteklemediği için benim dediğime geri dönmüş oluyoruz :) İlk onlar istemez demiştim :)

Not: Bu arada bu projeden haberim yoktu gerçekten iyi bir proje.

heartsmagic

Güzel de geliştiricilerin sıcak bakması gerekmiyor bu duruma. Proje projedir, isteyen istediğini yapar. Misal dünya genelinde de böyle bir niyet vardı, RPM veya DEB cephesi destek verdi mi?

Çağlar

Vermedi ama o da yanlış değil mi sizce @heartmagic ? (Çok mu resmiyim? :) )

eren

Alıntı yapılan: Çağlar - 02 Ocak 2009 - 17:05:26
İşte Pardus Eren abinin bahsettiği projeyi desteklemediği için benim dediğime geri dönmüş oluyoruz :) İlk onlar istemez demiştim :)

Not: Bu arada bu projeden haberim yoktu gerçekten iyi bir proje.

Ubuntu geliştiricilerininde Alien benzeri projelere sıcak bakmadıkları bilinen gerçekler. Zaten bu tür uygulamaları resmi geliştiriciler geliştirmez, gönüllüler uğraşır bu işlerle.

Hemen Kur projesi gönüllü geliştiricisinin vakti olmadığı için duran bir proje. Zaten kısıtlı olan geliştiricilerin böyle bir işle uğraşması beklenemez. Üstelik Pardus'u var eden ilk sürümü çıkaran geliştiricilerden neredeyse kimse kalmadı ve hemen hepsi projeden ayrıldı. Yerlerine gelen arkadaşlarda eminim eskiler kadar iyidir ama ben ayrılanların çok daha değerli olduklarına inanıyorum.

Pardus bir çok sorunla boğuşurken ekstra projelere zaman ayırabileceklerini düşünmüyorum.

Not: Ben yazarken Serkan da söylemiş, geliştiricilerin bu tip projelere destek vermesi gerekmiyor diye.

Exodus

Kim kendi gelistirdigi paket menajerini birakip ortak bir paketi kullanmak ister ki ? Bence ayni paket menajer altinda toplanmak bir utopya ve ben Arch'i pacmani ve aur'u ile seviyorum.. Ben Arch'in pacman -V ciktisini sevdim :D
Arch Linux FTW!