Grub Unknown Filesystem Hatası

Başlatan velid_e, 14 Kasım 2017 - 23:21:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

velid_e

Manjaroyu bir süredir kullanıyorum ama aralıklarla yaşadığım ve muzdarip olduğum bir durum var.
Harddisk bölümlerine herhangi bir müdahalede bulunmuyorum, kernel güncellemesi yapmıyorum, işletim sistemini kaldırmaya çalışmıyorum ama işletim sistemini kullandıktan bir süre sonra boot etmek istediğimde "grub rescue ekranında unknown filesystem" hatasıyla karşılaşıyorum. Boot repair denedim olmadı, rescatux denedim yine olmadı, başka arkadaşların sorunlarına bakınca sanki onlar o bölüme erişebiliyormuş gibi geliyor. Gparted ile baktığım zaman o da dosya sistemini bilmediğini vs söylüyor. Sizce bu sorun sıkıntısız çözülür mü, gerçi çözülmese bile yeniden kurar kullanırım sıkıntı değil ama insanın canı sıkılıyor. Ayrıca bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.

Not: Öğrenmek için timeshift yüklemiştim keşke yedeği windowsa artarsaydım be.
Linux Evreninin Desktop Galaksisine Yeni Adım Atmış Başka Evrenlerden Gelen Uzaylı.

velid_e

Linux Evreninin Desktop Galaksisine Yeni Adım Atmış Başka Evrenlerden Gelen Uzaylı.

ata1

manjaro yanında farklı bir linux yüklümü pcde ? bir ara yanılmıyorsam manjaro hiçbir farklı dağıtımın grubunda açılmıyordu o tür bir şey mi ?
ayrıca etc/fstab içinde uudı kontrolu yapın.

if

@velid_e,

sudo fdisk -l

çıktısına bakayım.

velid_e

[mention=633441]@ata1[/mention] maalesef hocam bilgisayarın bir sabit diskinde Windows var ben de elimdeki hafıza kartını denemek için manjaroyu oraya kurmuştum. Belki de hafıza kartı kullandığım içindir.

[mention=633516]@if[/mention] Kaldırdım hocam Manjaroyu yukleyince aynı sonucu alırsam dönüş yaparım ki grub rescue modunda bu komut çalışmıyor yanılmıyorsam.

ata1

diske değilde hafıza kartına kurmuşsanız grub kurulumu da karta yapılmalıydı belki bunu kaçırmışsınız . KIsaca wikilerden faydalanarak bu şekilde kurulum anlatımlarından faydalanın tavsiyem.