[Çözüldü] Linux Mint için masaüstü önerisi

Başlatan ramos11, 14 Kasım 2017 - 08:48:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ramos11

Merhaba Arkadaşlar. Cinnamon sistemi fazla yoruyor. Budgie desktop nasıldır ? Hangi masaüstü ortamını önerirsiniz ?

meda

MATE tavsiye edebilirim. Ekran kartı sürücülerini falan yüklemenize kasma varsa o zaman en iyisi Lubuntu olacaktır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ramos11

Alıntı yapılan: meda - 14 Kasım 2017 - 08:54:42
MATE tavsiye edebilirim. Ekran kartı sürücülerini falan yüklemenize kasma varsa o zaman en iyisi Lubuntu olacaktır.

İntel i3 işlemci 2.30 ghz x2

4 gb ram

intel + nvidia çift ekran kartı 2 gb

Cinnamon % 8-12 işlemci kullanıyormuş boşta. Bana sistemi fazla yoruyor gibi geldi. Takılma donma gibi sorunlar yok ama fan sesi sık sık geliyor.

alicilin

Bende cinnamon kullanıyorum fakat işlemciyi yorma gibi bir durumla karşılaşmadım. Özellikle boştayken %3 - %5 arasında değişiyor. Sistemde bir sorun olmasın ?
<Developer/>

.py

Alıntı yapılan: ramos11 - 14 Kasım 2017 - 08:48:44
Cinnamon sistemi fazla yoruyor. Budgie desktop nasıldır ? Hangi masaüstü ortamını önerirsiniz ?

Fala yoruyor olması çok ilginç Kubuntu bildiğim kadarıya en hafif dağıtım istersen bir incele beğenirsen yükle..

ramos11

Alıntı yapılan: alicilin - 14 Kasım 2017 - 20:52:00
Bende cinnamon kullanıyorum fakat işlemciyi yorma gibi bir durumla karşılaşmadım. Özellikle boştayken %3 - %5 arasında değişiyor. Sistemde bir sorun olmasın ?

Cinnamonda işlemci kullanımı fazla gibi geldi bana. Bir sitede masaüstü ortamlarının boşta işlemci kullanımlarını görmüştüm. Cinnamon kullanırken de fan sesi sık sık geliyor.

Mate kurdum fan sesi duymuyorum şuan. Rahat ve kullanışlı bir masaüstü. Budgie masaüstünü de düşündüm ama minte kurulduğunu görmedim hiç.

Xfce ye yakınmış sanırım budgie nin bellek kullanımı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Kasım 2017 - 21:08:03

Alıntı yapılan: .py - 14 Kasım 2017 - 20:55:26
Alıntı yapılan: ramos11 - 14 Kasım 2017 - 08:48:44
Cinnamon sistemi fazla yoruyor. Budgie desktop nasıldır ? Hangi masaüstü ortamını önerirsiniz ?

Fala yoruyor olması çok ilginç Kubuntu bildiğim kadarıya en hafif dağıtım istersen bir incele beğenirsen yükle..

Kubuntu Kde değil mi ? Görsellik çok fazla ve çok çöküyormuş sanırım. O yüzden zor bir masaüstü Kde.

alicilin

Ne kadar iyi görüntü + fazla özellik o kadar bellek ve işlemci kullanımı getiriyor doğrudur. Cinnamon mate masaüstüne yada xfce masaüstüne göre çok sistem kaynağı kullanıyor fakat ona takılmamak lazım çünkü kayda değer bir fazlalık değil. Nvidia primus yada bumblebee yüklemişmiydiniz ?
<Developer/>

ramos11

Alıntı yapılan: alicilin - 14 Kasım 2017 - 21:10:25
Ne kadar iyi görüntü + fazla özellik o kadar bellek ve işlemci kullanımı getiriyor doğrudur. Cinnamon mate masaüstüne yada xfce masaüstüne göre çok sistem kaynağı kullanıyor fakat ona takılmamak lazım çünkü kayda değer bir fazlalık değil. Nvidia primus yada bumblebee yüklemişmiydiniz ?

Ek sürücülerden nvidia nın önerilen sürücüsünü kurdum. İntel microcode u da kurdum. Prime profilden intel ekran kartını seçtim. Ekran kartında problem yok.

İşlemci kullanımı biraz fazla cinnamon un. Gnome shell de bile daha az işlemci kullanımı var. Yani ubuntuda gnome shell kurmuştum o da rahat ve kullanışlı bir masaüstü. Ama bazı ayarlar yapılması gerekiyor tabi.

Budgie yi merak ediyorum ama mate de kullanışlı ve güzel bir masaüstü. Bozmak istemiyorum açıkçası.