BIOS EFI LISTESİNDEN SİLMEK

Başlatan ulsbayar, 10 Kasım 2017 - 16:44:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ulsbayar

Merhabalar,

Ubuntu unity kullanırken bazı problemlerden dolayı kaldırmak zorunda kaldım.

Fakat bios da efi boot alannında hala ubuntu bulunuyor hemde 2 adet bunu nasıl silebilirim?

Teşekkürler.

Hyakuya

O bir gizli partition oluşturuyor herhangi bir format diski ile onu silebilirsin

ulsbayar

Efi sistem diye bir partition var evet ama bunu silersem windows 10 için olan boot kısmı da silinir.

Bu yüzden dokunmak istemiyorum.

Ayrıca son bios güncellemesi ile Laptubum fişe takılı olduğu zamanlarda batarya ömrünü korumak için sarjı %60 a sabitleyip dolum yapmıyor.

Bunun biosa yazıldığını düşünüyorum çünki laptop kapalıyken yada linux kısmına geçtiğimde bile fişe takılıyken bataryayı doldurmuyor taki Lenovo solition dan ayarı devre dışı bırakıncaya kadar.

Uzun lafın kısası bunu bios EFI boot kısmından silecek bir arkadaş bulamadım. Bilgisi olan var ise şimdiden teşekkür ederim.

Hyakuya

Partitionların olduğu kısmı ss(screenshot) alıp atarsan neyi sileceğini söyleyebilirim

Hyakuya

Ve %60 kısmıda bios ayarlarında var bilmiyorsan internette biosunun tutoriali vardır illa

ulsbayar

Şimdi dediğim gibi yaşım 38 ve laptop da ucuz değil.

Öyle bios içinde var diyerek bilmeden lütfen yorum yapmayın çünki biosun içinde oradaki EFI listesindekileri silecek ayar yada bölüm yok.

EFI system haricindeki bütün partition ları silmeme rağmen hala o liste duruyor.

O yüzden bilen tecrübe den bir arkadaş varsa çok memnun olacağım.

Teşekkürler.

Hyakuya

Benim bölümüm bilgisayar üzerine bilmeden niye yorum atayım ikisi ayrı sistem partitionu oluşturuyor hocam siz ss atarsanız neyi sileceğinizi söyleyebilirim yok bana güvenmeyip tecrübeli sandığınız bir üyeden de yanıt almak istiyorsanız buyrun ben beklerim onlarda aynısını söylesinler

decent

ulsbayar

Al bakalım liste burada ama çözüm bu değil emin ol

Hyakuya

Bölüm7 ve 8 fazlalık silerek sorunu çözebilirsniz başka işletim sistemlerine geçerken çok fazla bu sorun yaşanıyor önceki işletim sistemi dosyaları kalıyor onlar silinincede sorun çözülmüş oluyor 100e yakın pcye format attım hepsinde işe yaradı OEM sizin pcnizn orjinal parça olduğunu gösteriyor EFI bootta EFI desteği için ve kurtarmada recovery bölümünü içeriyor(win 10 için sıfırlama vs.)
Edit: yazım hataları

sinan54

Ben uefi kısmını temizlemek için aşagıdaki açıklamayı uyğuladım.
http://ersanyildirim.com/bios-boot-listesinden-ubuntu-silme-uefi/
forumda'da bu konu ile ilgili başlık var,ama ben bulamadım...

ulsbayar

Alıntı yapılan: Hyakuya - 10 Kasım 2017 - 17:29:43
Bölüm7 ve 8 fazlalık silerek sorunu çözebilirsniz başka işletim sistemlerine geçerken çok fazla bu sorun yaşanıyor önceki işletim sistemi dosyaları kalıyor onlar silinincede sorun çözülmüş oluyor 100e yakın pcye format attım hepsinde işe yaradı OEM sizin pcnizn orjinal parça olduğunu gösteriyor EFI bootta EFI desteği için ve kurtarmada recovery bölümünü içeriyor(win 10 için sıfırlama vs.)
Edit: yazım hataları

Bölüm 7 ve 8 silinince sorun kalkmıyor.

Şu anda orada Pardus var. Bölüm 7 sawap bölüm 8 ext4

Fakat bu bölümleri zaten daha önceden ubuntuyu kaldırdıgımda sildim birleştirdim biçimlendirdim hiçbirşey değişmedi.
sonradan tekrar pardus kurdum .

sorun format atmak ise MMX 166 dan beri belkide 1000 defa format attım.
Ama bu durum farklı bir durum UEFI kısmına diğer boot kısımlarını silmeden erişmek lazım ve bir proğramla yapabilirsin.

Boot repair boot sorunlarını çözüyor ama listeyi silmiyor.

mhmtkrktr

Şu anda UEFI ile kurulmuş aktif bir Linux sistem var mı? Eğer varsa onun üzerinde uçbirimi açıp şu çıktıyı paylaş,
efibootmgr
Bu kod bize hangi bölümün şuan etkin, hangi bölümün pasif olduğunu söyleyecektir. Pasif bölümler başlık numarası ile silinebilir.
sudo efibootmgr -b <silinecek bölümün numarası> -B
Yukarıda ki komutu uygulamadan önce ilk çıktıyı paylaşırsan hangi bölümün silinirse sorun olmayacağına bakabiliriz.

Eğer çalışan bir Linux sistemin yoksa, Herhangi bir Linux Live-Cd ile bu işlem aynı şekilde yapılabilir. Durum bu ise, belirtirsin. İzlemen gereken yolu buna göre tarif edebilirim.

Muhtemelen Windows ile de bunu yapmanın bir yolu vardır fakat bunu Windows forumlarından araştırmak gerekir.

torix

Merhaba arkadaşlar,
ben de de benzer sorun var, (aslında biraz uç bir sorun oldu)
dual boot vardı, ubuntuyu kısa yoldan silebilirim düşüncesi ile kısımları silmeye çalıştım. fakat işler planlandığı gibi gitmedi. sistem sıkıntı verince HDD yi komple sıfırladım, HDD bomboş, sistemi her başlattığımda ubuntu boot failer / windows boot manager failer ..... diyor gidiyor.
USB veya CD den format atmak imkansız bir halde. neden bilmiyorum. sanırım EFI den dolayı. ön tanıdan sonra ortam girdilerini almıyor belkide. emin değilim. beni aydınlatabilecek, yardımcı olabilecek tecrübe sahibi sizleri bekliyorum.

umarım kurtarırız

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ocak 2019 - 01:17:34

https://www.youtube.com/watch?v=kFU8kngy6O0
netten bu videoyu bulmuştum ama, pek anlamadım.
burada da bir çözüm sunuluyor fakat ne kadar kullanışlı olabilir benim durumumda bilmiyoru

gecegezen

hdd sıfırladım derken bunu nasıl yaptınız dd gibi bir komutlamı yoksa windows altındaki disk yönetici ile mi eğer gerçekten diskteki tüm veriler silindiyse anakart fabrika ayarlarını yükleyin liste sıfırlanır eğer efi bölümü duruyorsa efi bölümü efi dosyalarını anakart tekrar görür ama usb neden yüklemiyor bir yorum yapamıyorum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

torix

yaptığım şey diskpart konutu ile format atmak oldu sanırım 4 yada 5 kez. hatta bir müddet sonra gpart diye bi program lar linux uzerinden onu da kullandım. üserine başka bi
laptop a takıp ubuntu kurdum benim laptop görmedi yine aynı sorun devam etti. o da olmayınca bindows kurdum yine olmadı. başka bi bilgisayardan hdd sini benimkine klonladım o da olmadı. ama  belki de doğru ana kart üzerinden bazı şeyleri yenilemem yani fabrika ayarlarına döndürmem gereke bilir.
aslındna ben de öğrenciyim ama kendim uğraşırken bişeler öğreniyorum illaki onndan uğraşmak istiyorum. yardımlarınız için teşekkürler

sinan54

sudo efibootmgr
Bu komutu uç birimde çalıştırın.Efibootmgr dosyası açılacak,orada Windows sistemini belirten rakam veya harf görünür.Buna göre aşagıdaki komutu uygulayın
sudo efibootmgr -b x -B
komutda görülen x yerine Windows için olan rakam veya harf ne ise o yazılacak

tefoski

- bios a gir
- f9 - öntanımlı ayarlar
- f10 - kaydet ve çık
- " sorun biter "
BirDost

60256

Selamlar. Şimdi aynı sorun bende de var. Lakin benim sorun daha farklı. Kısacası bilgisayarımdan bahsedeyim. Hp pavilion g6-2204et marka, modelli bir laptop.
Ubuntu'yu 18.04 LTS sürümünü kullanmıştım en son. O zamanlar bilgisayarımda ekran kartı radeon HD 7670m kartım bozulduğundan kullanamadım. Bilgisayar sürekli arıza verip durdu. Xorg. Bilgisayarı açma olsun, kapatma olsun hep sorunluydu ve diğer linux sürümleri de dahil. Ekran kartını yaptırmadım. Ssd kart alınca tekrardan kullanayım dedim. Aradan geçen zamanla güncel sürüm olan 22.04 LTS sürümünü kurdum. 1. Hard disk'imde Windows yüklü( bunu kullanıyorum, bazen lazım oluyor.), 2. Ssd'ye Ubuntu'yu yükledim. Elle partition kısmını 512 Mb efi'ye, kalan hepsi root olacak şekilde verdim. 1. Hdd kısımdan 80 gb sda1 olacak şekilde home verdim. Sorunsuz kuruldu kullanıyorum, sadece bilgisayarı kapatırken ekran kartı hatası veriyor. O, o kadar önemli değil.

Asıl sorun şuradan başlıyor. Yaklaşık 8 gündür kullanıyorum aşağı yukarı.
Os boot önceliğim windows. F9 ile Os boot Manager kısmına gelip buradan Ubuntu'ya geçiş yapıyorum. Lakin bu kısımdaki  Ubuntu her gün sisteme girip çıkmakla çoğaldılar.

Alıntı yapılan: sinan54 - 27 Şubat 2022 - 17:19:54
sudo efibootmgr
Bu komutu uç birimde çalıştırın.Efibootmgr dosyası açılacak,orada Windows sistemini belirten rakam veya harf görünür.Buna göre aşagıdaki komutu uygulayın
sudo efibootmgr -b x -B
komutda görülen x yerine Windows için olan rakam veya harf ne ise o yazılacak

sudo efibootmgr komutunu çalıştırdım. Görüntüyü paylaşamıyorum.(Başka bir yerdeyim) kısaca yazılanlar.
Bootcurrent: 0000
0 second
BootOrder: 0000,0001,0002,0003,0004,... gidiyor.
Boot0000* Ubuntu
Boot0001* Ubuntu
Boot0002* Windows Boot Manager
Boot0003* Ubuntu
.
.
. Devam ediyor.
Boot1000* EFİ ...
Boot1001* Internal Hard disk ...
Boot1001* Internal Hard disk ... yazıyor.
.
.
. Devam ediyor.

sudo efibootmgr -b 1 -B komutunu yazarak Sıfırın altındaki ilk birinciyi sildim. Bu şekilde 8 işlem yaptım. Ubuntu yazılarından kurtuldum dedim. Bilgisayarı kapatıp tekrardan açınca bir daha bakayım dedim. Os Boot Manager kısmında bir tane daha ubuntu gördüm.

Ben kısaca bu Ubuntu'yu kullanacağım ama Os Boot Manager kısmında çoğalmasını nasıl engelleyebilirim? Ve son olarak, farklı konumlarda olduklarından dolayı sistemi başlatırken bana Windows mu, Ubuntu mu şeklinde sormasını istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

nxjoseph

Merhaba.

Alıntı YapBen kısaca bu Ubuntu'yu kullanacağım ama Os Boot Manager kısmında çoğalmasını nasıl engelleyebilirim? Ve son olarak, farklı konumlarda olduklarından dolayı sistemi başlatırken bana Windows mu, Ubuntu mu şeklinde sormasını istiyorum.

Cogalma nedenini bilmiyorum ama bilgisayarin acilisinda Windows mu Ubuntu mu sorsun istiyorsaniz bunu GRUB ile yapabiliriz.

BIOStan windows boot manageri ikinci siraya, ubuntuyu ilk siraya alin. hicbir islem yapmadan direkt ubuntu acilacak bu sayede. sonra GRUBi duzenleyecegiz ve Windows'u da gosterecek ve secim yapabileceksiniz.

Islemlerimizi Ubuntunun komut satirinda yani terminalinde yapacagiz.

oncelikle bize gerekli olan paketi asagidaki komutla kuralim:
sudo apt install os-prober
kurdugumuz paketi calistirip test edelim (bu komuttan sonra ekrana gelen sonucu yani ciktiyi kopyalayip atarsaniz iyi olur):
sudo os-prober
en son os-proberin calistigina emin olursak GRUB dosyasinda degisiklikler yapacagiz, bu degisikleri asagidaki komutla yapabiliriz:
echo "GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false" | sudo tee -a /etc/default/grub > /dev/null

Bu islemlerden sonra bilgisayarinizi yeniden baslatin ve sonuca bakalim.

60256

Cevabınız ve ilginiz için teşekkürler.
Ubuntu'nun çoğalması ile ilgili resim ekledim.
https://drive.google.com/file/d/1W4oGQnyQ6JNGKIx5DO9fJnbWCpitIWaG/view?usp=sharing

[mention=659243]@nxjoseph[/mention]
Alıntı yapılan: nxjoseph - 21 Mayıs 2022 - 21:27:00

BIOStan windows boot manageri ikinci siraya, ubuntuyu ilk siraya alin. hicbir islem yapmadan direkt ubuntu acilacak bu sayede. sonra GRUBi duzenleyecegiz ve Windows'u da gosterecek ve secim yapabileceksiniz.

Dediğiniz gibi yapmaya çalıştım. Ama araştırmama göre Hp bilgisayarlarda genelinde advanged bios kapalı oluyormuş.( bizlerin dışarıdan müdahale etmemeleri için kapatıyorlarmış)
Bios sürümüm InsyedH20 version f.24 araştırdığıma göre birkaç kombinasyon var ama hiçbiri çalışmıyor. Hp'nin tech support form kısmında bir yetkili'nin yazdığına göre buraya nasıl ulaşabileceğimizi söylemeyeceklerini ve en yakın servise götürün gibi bir şeyler yazıyordu.
Bu çoğalma ile ilgili ne yazıp araştırmam gerekir peki, genelde dual boot gibi farklı sorunlar ve çözümler çıkıyor karşıma. Pek bir şey bulamadım bu sorunla. Bu bilgisayarı az önce açtım bir, iki kere aç-kapa yapınca üç tane daha oluştu. efibootmgr yazdıktan sonra çıkanlar. Şimdi kontrolde dördüncüsü çıkmış.

islam@islam:~$ efibootmgr
BootCurrent: 0000
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0004,3002,3000,3001,3003,2001,2002,2003
Boot0000* Ubuntu
Boot0001* ubuntu
Boot0002* Windows Boot Manager
Boot0003* ubuntu
Boot0004* ubuntu
Boot2001* USB Drive (UEFI)
Boot3000* Internal Hard Disk
Boot3001* Internal Hard Disk
Boot3002* Internal Hard Disk
Boot3003* Internal Hard Disk
Boot3004* Internal Hard Disk
Boot3005* Internal Hard Disk
Boot3006* Internal Hard Disk
Boot3007* Internal Hard Disk
islam@islam:~$

nxjoseph

Rica ederim.

Google drive uzerinden attiginiz resime hesabim olmadigi icin bakamiyorum.

HP laptoplarda biosa nasil girilir diye arastirdim, alttaki yaziya gore deneyebilir misiniz? Bilgisayar acilmaya basladigi anda, isletim sistemi yuklenmeden, belirtilen tuslara surekli bas cek yaparak basmaniz gerekiyor.

Alıntı YapKısacası:

Genel HP önyükleme menüsü tuşları Esc ve F9'dur. Çoğu modelde HP dizüstü bilgisayar önyükleme menüsüne erişmenin anahtarı Esc'dir (HP Pavilion önyükleme menüsü istisna değildir).
Evrensel HP BIOS tuşları Esc, F10 ve F1'dir. En çok kullanılan HP dizüstü bilgisayar BIOS anahtarı Esc veya F10'dur.

Alıntı Yap1. Bilgisayarı kapatın ve beş saniye bekleyin.
2. Bilgisayarı başlatmak için Güç düğmesine basın ve BIOS kurulum menüsüne girmek için art arda F10 tuşuna basın.
3. Gelişmiş ayar sekmesine (advanced bios) erişmek için klavyedeki ok tuşlarını kullanın.
4. Değişiklikleri kaydedip çıkmak için F10 tuşuna basın.

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 11:09:43
Rica ederim.

Google drive uzerinden attiginiz resime hesabim olmadigi icin bakamiyorum.

HP laptoplarda biosa nasil girilir diye arastirdim, alttaki yaziya gore deneyebilir misiniz? Bilgisayar acilmaya basladigi anda, isletim sistemi yuklenmeden, belirtilen tuslara surekli bas cek yaparak basmaniz gerekiyor.

Alıntı YapKısacası:

Genel HP önyükleme menüsü tuşları Esc ve F9'dur. Çoğu modelde HP dizüstü bilgisayar önyükleme menüsüne erişmenin anahtarı Esc'dir (HP Pavilion önyükleme menüsü istisna değildir).
Evrensel HP BIOS tuşları Esc, F10 ve F1'dir. En çok kullanılan HP dizüstü bilgisayar BIOS anahtarı Esc veya F10'dur.

Evet. Az öncede belirttiğim gibi standart bir bios ön ara yüzüm var. İnternette bios resimlere bakabilirseniz ortak bir arayüz fark edebiliriz. Main-Security-Boot-Exit gibi. Diğerleri Advanged-Power onlar yok.
Os Boot Manager ilk birinci sırada. Ne "Enter" tuşu ile seçim yapabiliyorum ne de başka bir şey. Bazı Hp'lerin system information'ı şu şekilde;
Esc ile stop attığımızda,
F2 - System Diagnostic
F9 - Boot Device ...
F10 - Bios ...
F11 - System Recovery
seçenekleri mevcut.
Bu Ubuntu'ya girebilmek için ve aynı zamanda başka Os kurarken de bu kısma F9 ile giriş yapıyoruz ve bu Ubuntu'yu açabilmek adına F9 komutu ile Os boot Manager kısma girerek açabiliyorum. Sadece başka bir şey yüklü değil ise Os Boot Manager altında Windows geliyor. O zaman direkt windows'u açıyor. Benim de amacım bu Os Boot Manager adı altında Ubuntu'nun çoğalmasını engellemek ve her seferinde F9 kombinasyonu ile ubuntu'yu gelip başlatmak istememem. Hem zaman kaybı hem de bazen boşluğuma gelip çalıştırıp başka bir yere gittimde direkt olarak windows'u açması.
Drive'ım olmadığını yazmışsınız, herhangi bir internet tarayıcı arama kısmına " hp boot manager " yazıp resimlerden de bakabilirsiniz. Atmış olduğum resimle ile ilgili bir kaç benzeri bulunmaktadır.

nxjoseph

Resimdeki yere girebiliyor musunuz? Bu kisim muhtemelen boot kisminda. Boot order veya boot options olabilir.

asagi ve yukari ok tuslari uste veya alta almak icin,
enter tusu ise onlardan birini secmek icin.

Ubuntuyu enter ile secip ok tuslariyla en uste alip kaydetmeniz gerekiyor.

60256

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mayıs 2022 - 12:45:48

Resimdeki yere girebiliyor musunuz? Bu kisim muhtemelen boot kisminda. Boot order veya boot options olabilir.

asagi ve yukari ok tuslari uste veya alta almak icin,
enter tusu ise onlardan birini secmek icin.

Ubuntuyu enter ile secip ok tuslariyla en uste alip kaydetmeniz gerekiyor.

Evet bu kısıma ulaşabiliyorum. Bios kısmım bu resimdeki gibi ve boot loader kısmı da aynı resimdeki gibidir,(3,4,5'incisi gözükmemektedir) biraz farkla. Bende ki şu şekilde, paylaştığınız resim üzerinden;
OS boot Manager
Ubuntu (ST500ML012 HN-500MBB)
ubuntu (ST500ML012 HN-500MBB) -
ubuntu (ST500ML012 HN-500MBB) - Bu kısımlar çoğalan dediğim kısımlar ve durmaksızın her sistemi aç kapat da geliyor.
ubuntu (ST500ML012 HN-500MBB) -
Boot From EFI File...

Yön tuşları ile sadece yukarı aşağı yönünde hareket sağlanılıyor ve enter ile seçim yapmamızı istiyor. Ben bu kısıma gelip aşağı yön tuşu ile 2.sini seçip ubuntuya ulaşabiliyorum.
Ubuntuyu açtığımda karşıma 3 seçenek çıkıyor. GNO GRUB MENU versiyon ....
1- Ubuntu
2- Advanced option for Ubuntu ...yanlış değilsem.
3- Windows Boot Manager ....