Gönderen Konu: BIOS EFI LISTESİNDEN SİLMEK  (Okunma sayısı 2050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Merhabalar,

Ubuntu unity kullanırken bazı problemlerden dolayı kaldırmak zorunda kaldım.

Fakat bios da efi boot alannında hala ubuntu bulunuyor hemde 2 adet bunu nasıl silebilirim?

Teşekkürler.

« Yanıtla #1 : »
O bir gizli partition oluşturuyor herhangi bir format diski ile onu silebilirsin

« Yanıtla #2 : »
Efi sistem diye bir partition var evet ama bunu silersem windows 10 için olan boot kısmı da silinir.

Bu yüzden dokunmak istemiyorum.

Ayrıca son bios güncellemesi ile Laptubum fişe takılı olduğu zamanlarda batarya ömrünü korumak için sarjı %60 a sabitleyip dolum yapmıyor.

Bunun biosa yazıldığını düşünüyorum çünki laptop kapalıyken yada linux kısmına geçtiğimde bile fişe takılıyken bataryayı doldurmuyor taki Lenovo solition dan ayarı devre dışı bırakıncaya kadar.

Uzun lafın kısası bunu bios EFI boot kısmından silecek bir arkadaş bulamadım. Bilgisi olan var ise şimdiden teşekkür ederim.

« Yanıtla #3 : »
Partitionların olduğu kısmı ss(screenshot) alıp atarsan neyi sileceğini söyleyebilirim

« Yanıtla #4 : »
Ve %60 kısmıda bios ayarlarında var bilmiyorsan internette biosunun tutoriali vardır illa

« Yanıtla #5 : »
Şimdi dediğim gibi yaşım 38 ve laptop da ucuz değil.

Öyle bios içinde var diyerek bilmeden lütfen yorum yapmayın çünki biosun içinde oradaki EFI listesindekileri silecek ayar yada bölüm yok.

EFI system haricindeki bütün partition ları silmeme rağmen hala o liste duruyor.

O yüzden bilen tecrübe den bir arkadaş varsa çok memnun olacağım.

Teşekkürler.

« Yanıtla #6 : »
Benim bölümüm bilgisayar üzerine bilmeden niye yorum atayım ikisi ayrı sistem partitionu oluşturuyor hocam siz ss atarsanız neyi sileceğinizi söyleyebilirim yok bana güvenmeyip tecrübeli sandığınız bir üyeden de yanıt almak istiyorsanız buyrun ben beklerim onlarda aynısını söylesinler

« Yanıtla #7 : »
Merhaba,
Aşağıdaki bağlantıda yer alan uygulamayı yükleyin ve summary kısmını buraya aktarın:

https://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/
https://launchpad.net/~yannubuntu/+archive/ubuntu/boot-repair

« Yanıtla #8 : »

Al bakalım liste burada ama çözüm bu değil emin ol

« Yanıtla #9 : »
Bölüm7 ve 8 fazlalık silerek sorunu çözebilirsniz başka işletim sistemlerine geçerken çok fazla bu sorun yaşanıyor önceki işletim sistemi dosyaları kalıyor onlar silinincede sorun çözülmüş oluyor 100e yakın pcye format attım hepsinde işe yaradı OEM sizin pcnizn orjinal parça olduğunu gösteriyor EFI bootta EFI desteği için ve kurtarmada recovery bölümünü içeriyor(win 10 için sıfırlama vs.)
Edit: yazım hataları

« Yanıtla #10 : »
Ben uefi kısmını temizlemek için aşagıdaki açıklamayı uyğuladım.
http://ersanyildirim.com/bios-boot-listesinden-ubuntu-silme-uefi/
forumda'da bu konu ile ilgili başlık var,ama ben bulamadım...

« Yanıtla #11 : »
Bölüm7 ve 8 fazlalık silerek sorunu çözebilirsniz başka işletim sistemlerine geçerken çok fazla bu sorun yaşanıyor önceki işletim sistemi dosyaları kalıyor onlar silinincede sorun çözülmüş oluyor 100e yakın pcye format attım hepsinde işe yaradı OEM sizin pcnizn orjinal parça olduğunu gösteriyor EFI bootta EFI desteği için ve kurtarmada recovery bölümünü içeriyor(win 10 için sıfırlama vs.)
Edit: yazım hataları

Bölüm 7 ve 8 silinince sorun kalkmıyor.

Şu anda orada Pardus var. Bölüm 7 sawap bölüm 8 ext4

Fakat bu bölümleri zaten daha önceden ubuntuyu kaldırdıgımda sildim birleştirdim biçimlendirdim hiçbirşey değişmedi.
sonradan tekrar pardus kurdum .

sorun format atmak ise MMX 166 dan beri belkide 1000 defa format attım.
Ama bu durum farklı bir durum UEFI kısmına diğer boot kısımlarını silmeden erişmek lazım ve bir proğramla yapabilirsin.

Boot repair boot sorunlarını çözüyor ama listeyi silmiyor.

« Yanıtla #12 : »
Şu anda UEFI ile kurulmuş aktif bir Linux sistem var mı? Eğer varsa onun üzerinde uçbirimi açıp şu çıktıyı paylaş,
Kod: [Seç]
efibootmgrBu kod bize hangi bölümün şuan etkin, hangi bölümün pasif olduğunu söyleyecektir. Pasif bölümler başlık numarası ile silinebilir.
Kod: [Seç]
sudo efibootmgr -b <silinecek bölümün numarası> -BYukarıda ki komutu uygulamadan önce ilk çıktıyı paylaşırsan hangi bölümün silinirse sorun olmayacağına bakabiliriz.

Eğer çalışan bir Linux sistemin yoksa, Herhangi bir Linux Live-Cd ile bu işlem aynı şekilde yapılabilir. Durum bu ise, belirtirsin. İzlemen gereken yolu buna göre tarif edebilirim.

Muhtemelen Windows ile de bunu yapmanın bir yolu vardır fakat bunu Windows forumlarından araştırmak gerekir.

« Yanıtla #13 : »
Merhaba arkadaşlar,
ben de de benzer sorun var, (aslında biraz uç bir sorun oldu)
dual boot vardı, ubuntuyu kısa yoldan silebilirim düşüncesi ile kısımları silmeye çalıştım. fakat işler planlandığı gibi gitmedi. sistem sıkıntı verince HDD yi komple sıfırladım, HDD bomboş, sistemi her başlattığımda ubuntu boot failer / windows boot manager failer ..... diyor gidiyor.
USB veya CD den format atmak imkansız bir halde. neden bilmiyorum. sanırım EFI den dolayı. ön tanıdan sonra ortam girdilerini almıyor belkide. emin değilim. beni aydınlatabilecek, yardımcı olabilecek tecrübe sahibi sizleri bekliyorum.

umarım kurtarırız

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ocak 2019 - 01:17:34
https://www.youtube.com/watch?v=kFU8kngy6O0
netten bu videoyu bulmuştum ama, pek anlamadım.
burada da bir çözüm sunuluyor fakat ne kadar kullanışlı olabilir benim durumumda bilmiyoru
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2019 - 01:17:34 Gönderen: torix »

« Yanıtla #14 : »
hdd sıfırladım derken bunu nasıl yaptınız dd gibi bir komutlamı yoksa windows altındaki disk yönetici ile mi eğer gerçekten diskteki tüm veriler silindiyse anakart fabrika ayarlarını yükleyin liste sıfırlanır eğer efi bölümü duruyorsa efi bölümü efi dosyalarını anakart tekrar görür ama usb neden yüklemiyor bir yorum yapamıyorum.

« Yanıtla #15 : »
yaptığım şey diskpart konutu ile format atmak oldu sanırım 4 yada 5 kez. hatta bir müddet sonra gpart diye bi program lar linux uzerinden onu da kullandım. üserine başka bi
laptop a takıp ubuntu kurdum benim laptop görmedi yine aynı sorun devam etti. o da olmayınca bindows kurdum yine olmadı. başka bi bilgisayardan hdd sini benimkine klonladım o da olmadı. ama  belki de doğru ana kart üzerinden bazı şeyleri yenilemem yani fabrika ayarlarına döndürmem gereke bilir.
aslındna ben de öğrenciyim ama kendim uğraşırken bişeler öğreniyorum illaki onndan uğraşmak istiyorum. yardımlarınız için teşekkürler