acil ubuntu 17.04 açılışta dev/sda1:clean, xx files xx blocks hatası

Başlatan sinemselvi, 08 Kasım 2017 - 23:00:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinemselvi

merhabalar.
linuxa libxml2-dev yüklmeye çalışırken bazı paketler yükledim ve sildim. sonra pc şarjı bitti ve kapandı. tekrar açtığımda masaüstüne gelince hiçbir şey gözükmüyor ve açılmıyordu. menü terminal vs açılmadı. bi kaç kere tekrar başlattım ve sorun devam etti. lubuntu netbook kısmında paket güncellemesi yaptım ve bozuk gösterdiği paketleri sildim. tekrar yeniden başlattığımda lubuntu yazısından sonra çıkan siyah ekran ve üzerinde yazılar çıkan ekran kapanıp tekrar açılıyor ve saatlerce böyle devam ediyor. bazen satırlarca yazı bazen de sadece açılışta dev/sda1:clean, xx files xx blocks yazıyor. araştırıp okuduğum her şeyi denedim ama düzeltemedim. pc ve linuxa çok aşina olmadığımı belirterek yardım istiyorum. acil ve önemli bir durum :( çok teşekkürler

mhmtkrktr

Alıntı Yappaket güncellemesi yaptım ve bozuk gösterdiği paketleri sildim

Silinen paketler sistemin kritik paketlerini içeriyor olabilir mi? Gerçi bazılarını kaldırdım demişsin ama sistemde ki tüm paketleri yeniden kurmayı sağlayan bir apt komutu vardı. Komutu bulabilirsen, bağımlılık paketleriyle birlikte tüm paketleri tazeleyip eksikleri tamamlar sanırım.

Alıntı Yapbazen satırlarca yazı bazen de sadece açılışta dev/sda1:clean, xx files xx blocks yazıyor.

Bu yazıyı bilgisayarı kontrolsüz (donanım kapat düşmesi) kapattığın için veriyor olabilir. Bu durumda sistem genellikle fsck kontrolü başlatır. Bu yazı sorun değil şimdilik ama donanım düğmesinden kapatıyorsan bunu çok fazla yapmanı önermem.

sinemselvi

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 08 Kasım 2017 - 23:15:03
Alıntı Yappaket güncellemesi yaptım ve bozuk gösterdiği paketleri sildim

Silinen paketler sistemin kritik paketlerini içeriyor olabilir mi? Gerçi bazılarını kaldırdım demişsin ama sistemde ki tüm paketleri yeniden kurmayı sağlayan bir apt komutu vardı. Komutu bulabilirsen, bağımlılık paketleriyle birlikte tüm paketleri tazeleyip eksikleri tamamlar sanırım.

tüm paketleri yüklemeyi deneyeyim.

012rev3

Şu durumda komut satırına geçip geçemediğinizi test edebilir misiniz?
Bunu yapabilmek ctrl+alt f1/f2/f3 kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Eğer başarılı olursa buradan kullanıcı adı ve parolayı girerek şu komutları deneyebilirsiniz.
sudo apt-get check
sudo apt-get install -f
reboot

Tabi ki sorun çok daha farklı olabilir. Konsol ekranına ulaşabildiyseniz hesabınızla giriş yaptıktan sonra startx komutunu girerek hatanın uyarı olarak ekrana yazmasını da sağlayabiliriz.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

sinemselvi

[mention=632972]@012rev3[/mention]
dpkg: xx paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure) ile başlayan bir sürü hata veriyor.

startx komutu için gerekli paketleri yüklerken de hata veriyor

012rev3

Bilemedim, startx komutunun da silinmesine neden olabilecek ne tür bir süreç işlendi  ??? Elbette bu süreci "history" den görebilirsiniz ve belki bu bir fikir verebilir. Şöyle bir komut bulunmakta ancak bunun da verimli olacağı şüpeli;
sudo dpkg --configure -a
Eğer sorun çok fazla ise belki de temiz bir kurulum daha verimli bir çözüm olabilir.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

sinemselvi

[mention=632975]@012rev3[/mention]
dpkg: xx paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure) ile başlayan hataları veriyor tekrar. dosyalarımı kaybetmeden bir çözüm bulmam gerekiyor://

ata1

Alıntı Yapdev/sda1:clean, xx files xx blocks yazıyor.
bu bir hata  değil disk hakkında yapılan işşlemi ve hata olmadığını söylemekte ve her açılış da olması gereken bu diye anımsıyorum.
bu kadar dosyaa kontrol edildi anlamında bilgi amaçlıdır.

lnxdev

Alıntı yapılan: ata1 - 09 Kasım 2017 - 16:49:23
Alıntı Yapdev/sda1:clean, xx files xx blocks yazıyor.
bu bir hata  değil disk hakkında yapılan işşlemi ve hata olmadığını söylemekte ve her açılış da olması gereken bu diye anımsıyorum.
bu kadar dosyaa kontrol edildi anlamında bilgi amaçlıdır.

Evet, aynen yazdığınız gibi.

sinemselvi

[mention=632983]@ata1[/mention]
peki bilgisayarı neden açamıyorum? sorun nedir tam olarak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Kasım 2017 - 14:49:11

[mention=632975]@012rev3[/mention]

dosyaları kopyalayabileceğimi söylediniz ama bilgisayar bu haldeyken usbyi göstermiyor. nasıl halledebilirim?

ata1

012rev3

sudo fdisk -l
sudo mkdir /media/usb
sudo mount /dev/sdx,y /media/usb
cd /media/usb

Bu işlemleri gerçekleştirebiliyorsanız kopyalama işlemerini aşağıdaki şekilde yürütebilirsiniz.

!Not: sdx,y usb'nin hangisiyle atandığına göre değiştiği için öyle yazılmıştır. Genelde sdf1 ya da sdg1 vs. olur. Bunu fdisk çıktısından belirlemeye çalışın.

Örnek kopyalama işlemleri.

cd /home/username/Resimler
ls
xx.jpg
...
cp  xx.jpg /media/usb
-------- ya da;
cd /home/username/Resimler
mkdir /media/usb/Resimler
cp *.jpg /media/usb/Resimler

!Not: "*.jpg" bulunduğunuz dizin içerisinde bulunan tüm jpg uzantılı dosyaları alır.