Timeshift ile yedekten sistem oluşturma [Nasıl]

Başlatan illedelinux, 06 Kasım 2017 - 07:32:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Sistem yedekleme ve geri yükleme işini en geniş yapan belki de Systemback yazılımıdır, ancak Systemback her dağıtım ve her sürümde çalışmaz.
Timeshift yazılımı o kadar geniş özelliği olmasa da en azından her sistemde çalışabiliyor ve ayrıca işini sorunsuz yapıyor.
Bu da sistem yedekleme-yükleme ihtiyacımızı giderdiği için geçerliliğini sürdürüyor.
Üstelik Gui arayüzlü olması işleri daha da kolaylaştırıyor, onu seçmemin bir nedeni de bu olsa gerek.
Burada yedekleme-geri yükleme değil, sistem yedeği ile başka bir bölüme yeni sistem oluşturma anlatılacaktır.
Başka deyişle, mevcut kullandığınız sistemin birebir aynısından başka bölüme bir tane daha sistem kurulumu yapılacaktır.
Bunun için önce alttaki bağlantıdan resimde görüldüğü gibi arama yerine timeshift yazın, hemen altından sisteminizi seçin ve paketi indirin.
https://software.opensuse.org/find

Ayrıca Debian ve Ubuntu için deb paketini doğrudan buradan indirebilirsiniz.
https://yadi.sk/d/88tIISpb3PSSYu

Yükleme ve yedekleme yaptığınızı varsayarak, devam ediyoruz.
Timeshift arayüzünden geri yükle tuşuna tıklayın, alttaki resimde görüldüğü üzere ilk seçenekten yükleyeceğiniz bölümü seçin, örneğin ben sda1 bölümünü seçtim.

Yükleyeceğiniz bölümü seçtikten sonra hemen alttaki "Önyükleyici Seçenekleri" tuşuna tıklayın, alttaki küçük pencerede olduğu gibi bütün tikleri işaretleyin, grub kurulumu için harddiski seçin.

Küçük pencereyi kapat ve sonraki tuşuna tıklayın, bir-iki dakika içinde belirlediğiniz bölüme kurulum tamamlanacaktır.

Şimdi yeni bir sisteminiz oldu, ancak yapılacak işlem henüz bitmedi.
Yeniden başlattıktan sonra yeni kurduğunuz sistem grubun en üstüne yerleşti, grub ekranını geçtikten sonra ctrl+alt+f1 tuşlarıyla tty1 ekranına girin.
root yazın, parolanızı girin, ardından startx yazarak oturumu açın.

Uçbirime alttaki komutu girin, belirlenen yere kendi kullanıcı isminizi yazın.
sudo chown -hR kullanıcı-isminiz /home

Bu şekilde /home dizinini kendi sahipliğinize alarak sistemin normal açılmasını ve kullanımını sağladık, sistemi yeniden başlatın.
Her şey sorunsuz gittiyse yeni sisteminiz hazırdır, kolay gelsin...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...