Lİnuxun kurulu olduğu usb belleği hard disk olarak kullanamaz mıyım?

Başlatan atabas61, 31 Ekim 2017 - 12:10:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atabas61

Merhaba arkadaşlar, bugün rufus kullanarak usb belleğe linux kurdum. Bİlgisayara herhangi bir kurulum yapmadan linuxu sürekli olarak böyle kullanmak istiyorum. Yanımda taşıyarak iş yerinde ve evde belki dışarda çalıştırıp kendi bilgisayarımla çalışmak gibi birşey istiyorum.

Linuxu usb den çalıştırdığıkmda bir sorun yok. Hatta şuan usb den çalışmış olan linux işletim sistemi ile buraya yazıyorum. Herşey iyi güzel fakat bir program yüklediğimde bir sonraki başlatmada program siliniyor ve linux yeniden sıfır hali ile açılıyor.

Lİnuxun kurulu olduğu usb belleği hard disk olarak kullanamaz mıyım? Kurduğum programlar flash belleğe kayıt olmaz mı?

ata1

kurulum yapmamışsınızdır siz sadece isoyu flaşa yazdırmışsınız arada fark var. Kurulum yaapmak için 2 tane flash bellek gerekir ki birine kurabilesiniz. kurmadığınızdan live olarak kullanıyorsunuz. Live olaana kayıt yapmaz

atabas61

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bilgisayarımda çok fazla çalıştığım dosya var ben bu işlemi yaparken bilgisayarımın zarar görme ihtimali var mıdır? Ben bunu kali linux ile veya mint ile denesem aynı şekilde işe yarar mı. Normal bilgisayarda mı bu işlemi yapmam gerekiyor yoksa virtual box gibi yardımcı bir programlada bu işlemi yapabilir miyim. Sizin için zahmet olmazsa biraz anlatabilir misiniz?

012rev3

Kali linux'un "Persistence" modu vardı ama tam istenileni karşılayamıyor sanırım.
Şahsi fikrim bu işin taşınabilir ssd ya da hdd ile olabileceği yönünde.  Ssd taşınabilirlilik açısından oldukça hafif olacaktır.
Yazma hızı yüksek olan bir usb de belki aynı işi yapabilir, bilemedim.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein

ata1

flash bellek hızları malum o nedenle pek randıman alamazsın. bir flasha isoyu yazdıracaksın diğer bir flasha kuracaksın kısaca yazdırdığın iso ile başlatıp kurulum sırasında disk istediğinde o zaman flashı gösterip kuracaksın hepsi budur.

bugra9

@012rev3'in bahsettiği gibi canlı sistemleri "persistence" modu ile başlatırsanız değişiklikleriniz kaydedilir. Bunun için ya boş bir dosya ya da yeni bir bölüm oluşturursunuz. Belirtilen mod ile başlatınca değişiklikler oraya kaydedilir. Google ile arama yaparsanız nasıl yapılacağını detaylıca öğrenebilirsiniz. Hemen hemen tüm linux dağıtımları bu modu destekler.

Ayrıca @ata1'in bahsettiği gibi direk usb belleğe kurulum yapabilirsiniz ama kurulum aşamasında kurulum yapılacak yer olarak usb belleği seçtiğinize emin olun.