Gnome Shell'de Pencere Başlığı ve Düğmelerini Panelde Kullanma Seçenekleri

Başlatan alquirel, 28 Ekim 2017 - 18:32:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Eski konumuz: Gnome Shell'de Pencere Düğmelerini Üst Panele Alıp Pencere Başlığını Kaldırmak

Ubuntu'nun 17.10 sürümüyle birlikte Unity'den vazgeçmesi ve varsayılan olarak Gnome Shell'in gelmesiyle birlikte bu başlığın amacına yönelik olan eklentilerin önemi arttığı için, bununla birlikte Xorg yerine de Wayland'ın varsayılan olarak tercih edilmesiyle birlikte de eski yöntemlerin bir kısmı geçerliliğini yitirdiği için başlıkta güncelleme yapma ihtiyacı şiddetle hasıl olmuş oldu.

Xorg kullanmaya devam edenler için Maximus Two ve Window Buttons ikilisi ile birlikte Pixel Saver eklentisi geçerliliğini korumakta.

Xorg kullanarak hiç deneme yapmadım ama Pixel Saver eklentisi Wayland'da da çalışıyor. Tek sorunum pencere düğmelerini panelin en sağına değil de Ubuntu'yla kurulu gelen "Ubuntu AppIndicators" eklentisine ait simgelerin soluna ekledi. Bu da çok mantıklı bir görüntü oluşturmadı doğal olarak.

Bunların dışında Ubuntu 17.10 sürümüyle sorunsuz bir şekilde çalışan Unite bir eklenti daha mevcut. Ben gayet beğenerek kullanmaktayım. Tek sorun oluşturabilecek yanı seçeneklere izin vermiyor olması. Yaptığı sayısız işin ya hepsini kabul edeceksiniz ya da hiçbirini. Umarım bu sorunu da ilerde çözer geliştiricisi.

Yaptığı işler:
- Büyütülmüş pencerelerin başlık çubuğunu kaldırmak
- Büyütülmüş pencerelerin başlığını panelde göstermek (normalde uygulama ismi görünür sadece)
- Büyütülmüş pencerelerin kapatma, küçültme düğmelerini panelin en sağına taşımak
- Hava durumu ve saati de panelin sağ kısmına taşımak
- Paneldeki simgelerin aralarındaki boşluğu azaltmak ve (varsa) açılır menü oklarını (dropdown arrows) kaldırmak
- Bildirileri ekranın sağ üst köşesine taşımak
- Etkinlikler düğmesini kaldırmak

Tüm bunların amacı Gnome Shell'i görsel açıdan Unity'ye benzetmek olsa da bence hoş duruyor ;)

Bunların dışında ben bir eklentiye denk gelmedim. Eğer başka alternatifler de varsa bu iletiye ekleyeyim.

mcengiz

alquirel

mcengiz

alquirel

Sadece indirmez bu yaptığınız işlem. Aynı zamanda kurulumu da gerçekleştirir. Yani şu an ilk iletidekine benzer bir görüntüye ulaşmış olmanız lazım.

mcengiz

Alıntı yapılan: alquirel - 30 Ekim 2017 - 11:41:57
Sadece indirmez bu yaptığınız işlem. Aynı zamanda kurulumu da gerçekleştirir. Yani şu an ilk iletidekine benzer bir görüntüye ulaşmış olmanız lazım.

bir şey değişmedi üst panelde

alquirel

Alıntı yapılan: mcengiz - 30 Ekim 2017 - 11:47:06
bir şey değişmedi üst panelde

Kullandığınız Ubuntu sürümü, Gnome Shell sürümü bilgilerini de öğrenebilir miyim?

dolor

üst paneli tamamen kaldırmanın bir yolu yok mu bence çok gereksiz

ata1

üstüne sağ tıklayıp paneli kaldır seçeneği olacak diye hatırlıyorum. Yada  sağ tuşla tıklayarak özelliklerden "Kendiliğinden Gizle"yi seçin

mcengiz

thunderbird mail uygulaması
firefox browser de de üst panelde gereksiz bir boşluk var çok sıkıcı duruyor onları kaldırmanın bir yolu var mı

pencereler ekranın değişik yerlerinde açılıyor bunları compiz config deki gibi orta kısımda açmak için hangi programı kullanmamız gerekliyor bilgi verebilir misiniz.

ata1

Alıntı yapılan: WaylandIZMIR - 17 Kasım 2017 - 13:01:41
Alıntı yapılan: mcengiz - 17 Kasım 2017 - 11:09:11
üst panelde gereksiz bir boşluk var onu yok etmenin bir çözümü var mı

Firefox 57 çıktı ve buna halen bir çözüm bulamadılar. Tam ekran yapınca gereksiz şekilde bir satır boş duruyor yukarıda. Bende çözüm bekleyenler arasındayım
[mention=633276]@mcengiz[/mention]

mhmtkrktr

Alıntı Yapüst paneli tamamen kaldırmanın bir yolu yok mu bence çok gereksiz
O zaman üst panelin üzerinde bulunan özellikleri nasıl sağlayacaksın diyecektim, vazgeçtim. ;-)
Şu eklenti işini görecektir.
https://extensions.gnome.org/extension/545/hide-top-bar/

Alıntı Yapthunderbird mail uygulaması
firefox browser de de üst panelde gereksiz bir boşluk var çok sıkıcı duruyor onları kaldırmanın bir yolu var mı

Yukarıda paylaştığım eklentiyi, üzerine pencere geldiğinde gizlen şeklinde ayarlarsan, ekranda panel kadar daha alan kazanırsın. Şuan için sistem başlık çubuğunu tamamen kaldıranın bir yolu görünmüyor. Şu mesajda paylaştığın duruma bakılırsa, senin kullandığın temanın başlık çubuğu hayli geniş ayarlanmış gibi.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=57460.msg633288#msg633288

Anlıyorsan mevcut tema içiriside bunu .csd headerbar düzenlemesi ile ayarlayabilirsin. Ve ya farklı bir tema ile deneyebilirsin.

Alıntı Yappencereler ekranın değişik yerlerinde açılıyor bunları compiz config deki gibi orta kısımda açmak için hangi programı kullanmamız gerekliyor bilgi verebilir misiniz.
gsettings set org.gnome.mutter center-new-windows true

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: ata1 - 17 Kasım 2017 - 17:03:27
Alıntı yapılan: WaylandIZMIR - 17 Kasım 2017 - 13:01:41
Alıntı yapılan: mcengiz - 17 Kasım 2017 - 11:09:11
üst panelde gereksiz bir boşluk var onu yok etmenin bir çözümü var mı

Firefox 57 çıktı ve buna halen bir çözüm bulamadılar. Tam ekran yapınca gereksiz şekilde bir satır boş duruyor yukarıda. Bende çözüm bekleyenler arasındayım
[mention=633276]@mcengiz[/mention]

Unite eklentisi işimi çözdü diyebilirim fakat Dash To Panel kullandığım için kapatma simge durumuna düşürme simgeleri alt panelde ortaya çıktı:) Fakat üst panelden kurtuldum bu sayede. Bu da bir şey yani  ;D Artık klavyeden kapatırım Firefoxu yapacak bir şey yok.

[Ekte ip adresi açık olarak gözüktüğünden ek kaldırılmıştır. Ekleri eklerken dikkat edelim lütfen]
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

amon-ra

Merhaba,
Firefox 57 Quantum sürümü için aşağıdaki çözümü uygulayabilirsiniz. Sekmeleri chromedaki gibi başlık çubuğu ile birleştirecektir bu yapılacak işlem.
adres çubuğuna aşağıdakini yazıp çıkan sayfada yazan riski kabul ediyoruma basın.
about:config
Daha sonra açılan sayfada
widget.allow-client-side-decoration yazın. Değer alanındaki false yazısını true yapın çift tıklayarak.

Kapatıp açın. Yeniden girdiğinizde yeni görünüm karşınızda olacaktır.

mcengiz

Alıntı yapılan: amon-ra - 20 Kasım 2017 - 00:13:01
Merhaba,
Firefox 57 Quantum sürümü için aşağıdaki çözümü uygulayabilirsiniz. Sekmeleri chromedaki gibi başlık çubuğu ile birleştirecektir bu yapılacak işlem.
adres çubuğuna aşağıdakini yazıp çıkan sayfada yazan riski kabul ediyoruma basın.
widget.allow-client-side-decoration yazın. Değer alanındaki false yazısını true yapın çift tıklayarak.

widget.allow-client-side-decoration
çıkımıyor böyle bir şey

amon-ra

Alıntı yapılan: mcengizAlıntı yapılan: amon-ra - 20 Kasım 2017 - 00:13:01Merhaba,

widget.allow-client-side-decoration
çıkımıyor böyle bir şey

hangi dağıtımda ve firefox'un hangi sürümü ile deniyorsunuz?
Firefox 57 ve fedora ile test ettim yukarda yazdıklarımı.

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: amon-ra - 20 Kasım 2017 - 00:13:01
Merhaba,

Firefox 57 de böyle bir seçenek yok. Firefox 59 kurdum ve orada bu seçenek var. Yaptım fakat şöyle bir şey çıktı ortaya. Tam ekranda iki tane kapatma düğmesinle karşılaşıyorum. Şu Firefox ne zorlandı yahu şu titlebar işinde.

Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

amon-ra

bende görünüm bu şekilde.
Sizde o şekilde görünmesi sanırım ubuntunun kendi özelleştirmeleri ile alakalı.

WaylandIZMIR

Fedora 27 kurdum. Firefox süper oldu. Bu arada yıllardır Ubuntu kullanıyordum. Fedoraya geçince sanki daha bir hızlı geldi bana. Nedendir bilmiyorum.

Mustafa Kemal Atatürk

meda

[mention=633781]@WaylandIZMIR[/mention] Gnome Shell ortamı geliştirilirken yaoğun bir şekilde Fedora dağıtımı kullanıyor. Vakti zamanında Unity ile uğraşan Ubuntu'da kimi paketler eski ve Gnome Shell ortamı ile ilgilenmediğinden dahası pek çok Gnome geliştiriciside o tarafa kaydı. Redhat firmasının desteklediği dağıtım olması da geliştirilmesinde etken.  Bu gibi duruma örnek olarak Cinnamon'un Mint üzerinde diğer dağıtımlara göre daha kararlı olması Deepin masaüstünün de Deepin dağıtımında kararlı düzgün çalışması olabilir.

Her zaman dediğim şey evvela dağıtımdan önce masaüstü ortamında karar kılıp ona göre dağıtımını seçeceksin. Bu seçimi yaptıktan sonra 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: meda - 28 Kasım 2017 - 00:16:40
[mention=633781]@WaylandIZMIR[/mention] Gnome Shell ortamı geliştirilirken yaoğun bir şekilde Fedora dağıtımı kullanıyor. Vakti zamanında Unity ile uğraşan Ubuntu'da kimi paketler eski ve Gnome Shell ortamı ile ilgilenmediğinden dahası pek çok Gnome geliştiriciside o tarafa kaydı. Redhat firmasının desteklediği dağıtım olması da geliştirilmesinde etken.  Bu gibi duruma örnek olarak Cinnamon'un Mint üzerinde diğer dağıtımlara göre daha kararlı olması Deepin masaüstünün de Deepin dağıtımında kararlı düzgün çalışması olabilir.

Her zaman dediğim şey evvela dağıtımdan önce masaüstü ortamında karar kılıp ona göre dağıtımını seçeceksin. Bu seçimi yaptıktan sonra 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı.  :)

Doğru. Zaten Fedora'da da Ubuntu da yaptığım özelleştirmeleri yaptığım zaman her zaman aynı arayüz karşıma geliyor. Geçenlerde Pardus 17.1 kurup, GNOME yükledim ona da bu arayüzü yaptım. Her ne kadar 3.22 sürümünde takılıp kalsalarda.
Sonuç olarak Fedora evet hızlı ve sorunsuz. Şu an için Ubuntu da bomba değişiklikler olmadığı sürece Fedoradayım sanırım
Mustafa Kemal Atatürk

Bendini

suleymankndlc

Bu tarzda bir üst kısımı nasıl yapabilirm. Tasarım olarak değil menü butonlarını üst kısma nasıl getirebilirm?

[eklenti yönetici tarafından silindi]