riverraid bilen varmı

Başlatan 2600, 31 Aralık 2008 - 23:52:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

2600

.

Felâsife

85 -90'lı yıllar arasında mahallede ki kahvemizde çok Jetonumuzu yemiştir kendisi. :D
Millet aşk ile oynardı o zamanlar, şimdi ki gençlik yüzüne bile bakmaz öyle şeylerin, e onlarda haklı teknoloji bu kadar ilerlemiş,oyunlar gelişmiş, teknoloji de nostalji yapmaya ne gerek vardır.
Oyunlarla aram artık iyi olmadığı için bu oyunu indirmesem de haber için geçmişi çağırıştırdığından dolayı teşekkür ederim.:)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Exodus

Alıntı yapılan: mono - 01 Ocak 2009 - 13:49:55
85 -90'lı yıllar arasında mahallede ki kahvemizde çok Jetonumuzu yemiştir kendisi. :D
Millet aşk ile oynardı o zamanlar, şimdi ki gençlik yüzüne bile bakmaz öyle şeylerin, e onlarda haklı teknoloji bu kadar ilerlemiş,oyunlar gelişmiş, teknoloji de nostalji yapmaya ne gerek vardır.
Oyunlarla aram artık iyi olmadığı için bu oyunu indirmesem de haber için geçmişi çağırıştırdığından dolayı teşekkür ederim.:)
Hocam cok eski nesil olmasam da o oyunlarin tadini yeni oyunlar vermiyor. Yeni oyunlari oynama amaci sadece bitirmekten oteye gecmiyor, ama river raid ve diger ismini hatirlamadigim bir cok c64 oyununda amacta bitirmek degil eglenmek vardi.. Emulatorlerde eski tadi vermese bile yine de insanin yuzunu gulduruyor..
Arch Linux FTW!

Felâsife

Alıntı yapılan: Exodus - 01 Ocak 2009 - 14:02:04
Hocam cok eski nesil olmasam da o oyunlarin tadini yeni oyunlar vermiyor. Yeni oyunlari oynama amaci sadece bitirmekten oteye gecmiyor, ama river raid ve diger ismini hatirlamadigim bir cok c64 oyununda amacta bitirmek degil eglenmek vardi.. Emulatorlerde eski tadi vermese bile yine de insanin yuzunu gulduruyor..
Eski oyunların şimdiki gibi karışık olmaması, daha basit olması dediğiniz gibi onların eğlence yönünü öne çıkartıyordu bencede.
Şimdi ki oyunlar da bu "eğlence" yönü sanki yok gibi, devasa oyunlar, karmakarışık haritalar, zor görevler, gerçeğe yakın mekanlar filan derken olay insanı bambaşka bir hayal dünyasına götürüveriyor, bu da haliyle stress oluşturuyor.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

erginemr

Olmaz mı? :)

"Nerde bizim zamanın oyunları" derken kendimi eli bastonlu dede gibi hissediyorum ama bence bu klişe ifadenin haklılık payı var. Eski oyunlarda bilgisayar kapasitesi kısıtlı, dolayısıyla grafik unsurlar zaten zayıf olduğu için oyun yapımcıları, oyunları nasıl daha eğlenceli yapabiliriz diye çaba sarfediyorlardı. Oysa şimdi (istisnalar haricinde) çoğu oyun, 3 boyutlu yüksek çözünürlü grafikler, sesler, patlama efektleri ile güzelce ambalajlanan içi boş kutulara benziyor.

Tabii bir de film sektöründeki konu sıkıntısının bir benzerinin, oyun sektöründe de yaşanması hadisesi var. FPS (first person shooter), TPS (third person shooter), RPG (role playing game), RTS (real-time strategy), TBS (turn-based strategy), adventure (macera), puzzle, simülasyon, bilimum yarış, dövüş, vb. oyun türlerindeki pek çok güzel fikir zaten denendi ve başarıyla uygulandı. Eski oyunlar orijinaldi, hep yeni fikirler içeriyordu. Günümüz oyun yapımcılarının yaptığı; (yine istisnalar haricinde) aynı konu ve oyun dinamiklerini ele alarak, güzel grafikler eşliğinde yeniden paketlemekten öteye gitmiyor.

heartsmagic

Yahu sırf kendimi daha fazla yaşlı hissetmeyeyim diye şu başlığa girmiyordum, @erginemr'in de girmesiyle yeter artık dedim :)
Alıntı Yap
"Nerde bizim zamanın oyunları" derken kendimi eli bastonlu dede gibi hissediyorum ama ....

sözü vurucu darbeyi yaptı bana. Bir anda seksenlerin ortasına gidiverdim. Riverraid'i kendi atarimde oynardım ve kendisi için birçok joystick haracmışlığım vardır. Kuzenlerle beraber oynadığımız bu oyundan aldığım zevk ve yaşadıklarım hâlâ gözümün önünden gitmez. Şu anki çocukların belki de gülüp geçeceği bu oyunlar, bir nesil için efsane gibi görülürler.

Hatırlıyorsanız Okan Bayülgen'in bir programında (o kadar program ismi değiştirdi ki hangisi olduğunu hatırlamıyorum) seksenlere yapılan göndermeler arasında Riverraid de vardır. Seksenlerim müzikleri eşliğinde küçük uçağımız kanallar arasından geçip gider. Kendimden geçiyordum o anlarda :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

ne günlerdi gerçekten... çocukluğun vermiş olduğu masumlukta vardı aslında bence bu kadar basit oyunlardan zevk almamızın. şimdi aşırı kaliteli oyunların sadece efektleri zamane çocuklarını çeken bence. şu anki oyunlarda "yapmak olmak yapmak" mantığı var, ama o zamanlarda "eğlenmek için yap" mantığı var bence:) buda o oyunları eğlenceli kılıyor
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

garafatma

wine çalıştırmadı yav, çalışsaydı güzel olurdu. versiyon numarası veriyor ondan sonra kapatıyor.

garafatma

oyh! süper, çok saol bak bunu bilmiyodum. çok güzel ya :) mutlu oldum :) ilk karakutumun ilk oyunuydu bu :)