Glade Arayüz Tasarımı Hakkında

Başlatan .py, 26 Ekim 2017 - 13:19:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

.py

Bir haftadır arayüz tasarlamak için ide arayışı içindeyim Glade önerirmisiniz? Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim Qt Creator şimdilik askıda.

Limonata

[mention=632449]@.py[/mention]
Eğer PyQt5 veya PySide2 ile ilgileniyorsan RAD ortamı olarak zaten Qt Creator işine yaramıyor, onun yerine Qt Designer var. Qt Designer'da tasarımı yapıyorsun, .ui formatında kaydedip pyuic5 aracıyla .py dosyasına çeviriyorsun. Bu da zaten sadece PyQt5 için: http://projects.skylogic.ca/blog/how-to-install-pyqt5-and-build-your-first-gui-in-python-3-4/
Glade kullanmayı düşünüyorsan o zaman PyQt5 değil, PyGTK+ kullanacaksın demektir. Bana soracak olursan ben böyle RAD ortamlarıyla sürükle bırak olarak tasarım yapmanı önermem çünkü o kadar gelişmiş bir araç tanımıyorum. Kodlarla tasarımı oluşturman gerçekten kolay oluyor aslında. Zor zannetme çünkü kodunun yönetimini bir hayli kolaylaştırmış oluyorsun :).

.py

Alıntı yapılan: Limonata - 26 Ekim 2017 - 14:16:06
[mention=632449]@.py[/mention]
Eğer PyQt5 veya PySide2 ile ilgileniyorsan RAD ortamı olarak zaten Qt Creator işine yaramıyor, onun yerine Qt Designer var. Qt Designer'da tasarımı yapıyorsun, .ui formatında kaydedip pyuic5 aracıyla .py dosyasına çeviriyorsun. Bu da zaten sadece PyQt5 için: http://projects.skylogic.ca/blog/how-to-install-pyqt5-and-build-your-first-gui-in-python-3-4/
Glade kullanmayı düşünüyorsan o zaman PyQt5 değil, PyGTK+ kullanacaksın demektir. Bana soracak olursan ben böyle RAD ortamlarıyla sürükle bırak olarak tasarım yapmanı önermem çünkü o kadar gelişmiş bir araç tanımıyorum. Kodlarla tasarımı oluşturman gerçekten kolay oluyor aslında. Zor zannetme çünkü kodunun yönetimini bir hayli kolaylaştırmış oluyorsun :).

Çok teşekürler, Tk ile uzun zamandır yazıyorum daha pratik olur düşüncesiyle sürükle bırak nasıl yapabilirm onu araştırıyorum Glade'den sonra birde  Qt Designer de bir göz atalım. Buarada bende bir program vasıtasıyla değilde öğrenme odaklı olduğum için kendim yazarak tasarlamayı seviyorum. Verdiğin bilgiler için tekrar teşekkürler diğer arkadaşların yorumlarınıda bekliyorum.