Tkinter vs PyQt5

Başlatan .py, 25 Ekim 2017 - 01:53:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

.py

Yav arkadaş millet uzaya çıkmış haberimiz yok! Bugün öğrenmeye başladığım PyQt5 in halen etkisindeyim yeni başlayan arkadaşlara ve programlama deneyimi olduğu halde PyQt5'i keşfetmemiş olan arkadaşlara bence bu büyük bir talihsizlik :) ben buna akıl tutulmasıda diyoyorum kesinlikle öneriyorum. Tk'nin suratına bile bakmayacaksınız. Nerden başlasam diyen arkadaşlar kesinlikle Tk ile başlamamalı bir arkadaşımız Tk'nın ilkel olduğunu söylemişti ilk başta pek anlamamıştım ama bugün o arkadaşın nedemek istediğini anlamış oldum. :) Tk ile zaman kaybetmek yerine PyQt5 ile gui yazmanın tadına varın. :) Gayet anlaşılır temiz bir yazımı var. ASlında bunları karşılaştırmak bile mantık işi değil. Hadi sevgiyle kalın. Yorumlarınıza esirgemeyin.

Limonata

Selamün Aleyküm.
Aslında PyQt5 Qt olduğu için tkinter ile karşılaştırılması pek de mantıklı değil. Zira Qt koca bir çerçeve (framework) iken, Tkinter yalnızca bir kullanıcı arayüzü (UI) aracıdır. Ama Qt'un ve Tkinter'ın kullanıcı arayüzlerini karşılaştırırsak evet Qt farkla önde. Yalnız tkinter.ttk adlı bir araç ile tkinter'da da daha güzel ve esnek tasarımlar yapılabiliyor. Ben Qt + C++ + QML kullanıyorum ama PyQt5 denemişliğim de var. Gerçekten de başarılı. Qt'u bilenler bilir, Qt ile masaüstü platformlar dışında Android ve iOS'e de uygulama geliştirebiliyoruz. Şimdi baktım da PyQt5'de de pyqtdeploy aracıyla Android ve iOS'e uygulama geliştirebiliyormuşuz (https://www.riverbankcomputing.com/software/pyqtdeploy/intro). Fakat PyQt'un en büyük sıkıntısı sadece GPL ve ticari lisans olarak dağıtılması. Qt aslında GPL, LGPL ve ticari olarak 3 lisans altında dağıtılır ve LGPL ile kodumuzu kapatma hakkı elde edebiliyoruz. Lakin PyQt5'de LGPL lisansı olmadığı için kodumuzu kapatmak için satın almalıyız. Hoş Python kodumuzu ne kadar kapatabiliriz ki :). PyQt5'e alternatif olarak PySide2 var. Daha önce hiç denemedim lakin Qt'un neredeyse bütün sınıflarını içerisinde barındırıyor. Ayrıca PySide2 LGPL lisans altında dağıtıma da izin veriyor. Bir de PyQt5 QML ile de etkileşebiliyormuş (http://pyqt.sourceforge.net/Docs/PyQt5/qml.html).

Amenofis

Qt iyi güzel de uygulamanıza büyük bir bağımlılık eklemiş oluyorsunuz. Linuxta sorun olmasa da linux dışı sistemlerde taşınabilirlik sıkıntısı var. Mesela windowsta çalıştırmak istersen python kuracaksın, qt kuracaksın, pyqt kuracaksın, bir dünya ayar yapacaksın.

Tkinter öyle değil. Python kuruyorsun ve bitiyor. Birşeyin standart kütüphane içinde olması büyük nimettir. İleride anlarsınız.

.py

[mention=632430]@Amenofis[/mention] Qt öğrenmeye yeni başladım herhangi bir şey yüklediğimi hatırlamıyorum sanırım gtk gibi Linux kurulumuyla birlikte yükleniyor. Qt nin Tk ya göre daha pratik olduğunu düşünüyorum. Qt de kaynak biraz daha kısıtlı bunun nedeni öğrenmek isteyenlere Tk önerildiği için olabilir. Bu arada mcrosoftla ilişkimi vistayla birlikte kestim. Sevgiyle kalın.