Ekran Yenileme Hızı Sorunu (ATI HD2600XT, Samsung SyncMaster)

Başlatan bfrheostat, 31 Aralık 2008 - 20:57:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bfrheostat

İyi akşamlar. Ubuntu'yu (8.10) kuralı birkaç saat oluyor. XP ile beraber kullanıyorum. Uzun zamandır istediğim birşeydi ve çok memnun kaldım.

Ufak bir sorunum var. Forumu da araştırdım, ekran yenileme hızı ile ilgili birkaç konu açılmış. Ancak gene de benim donanımım, o konularda bahsi geçenlerden farklı olduğu için yeni konu açmaya karar verdim. Windows'ta 1152x864 çözünürlük ve 100Hz'i yıllardır kullanan biriyim ve bu iki ayara da gözlerim çok alıştı. Ancak Ubuntu'da ayarları incelediğimde sadece 1024x768'de 100Hz'i seçebildiğimi gördüm. 1152x768'de maksimum 85Hz var. Windows XP'de monitörümü tanıtmadığım sürece 100Hz seçemiyordum, acaba bunda da böyle * bir şey mi var? Nasıl 1152x768'de 100Hz değerini ayarlayabilirim? Şimdiden teşekkürler :)

Ekran kartı:
HIS ATI HD2600XT 512MB GDDR3 (AGP 8x)(sürücüsü kurulmuş gözüküyor, Catalyst de kurulmuş ama açılmıyor ne hikmetse)
Monitör: Samsung SyncMaster 997MB 19" CRT

dipnot: Ayrıca yeni kullanıcı hesabı açamıyorum. root'a girmeye çalıştım ama şifresini bilmiyorum; 1234, admin falan yazmayı denedim ama hiç biri olmadı. Nasıl yeni hesap açacağım? PC'yi evdekiler de kullanacak çünkü :)

Bu arada yeni yılınız kutlu olsun :)

Çağlar

We got a badass over here!

bfrheostat

Çağlar

bfrheostat

Tamam, linkteki yönergelere göre her şey yapıp yeniden geliyorum. Sistem dosyalarını değiştiremiyormuşuz, root olmayınca adamdan saymıyor  :D Güzel bir şey tabii  :)

Çağlar

:D Sudo komutu iyidir @brfheostat sonra Xorg'undaki kısma şunu yapıştır.

Section "Monitor"
Identifier "Generic Monitor"
Option "DPMS"
HorizSync 30-100
VertRefresh 50-100
EndSection

bfrheostat

Verdiğiniz linkteki şeyi yapamadım. O single parametresi yazma olayına kadar geldim ancak zaten onun sonunda single yazıyordu, ben de enter'layıp b'ye bastım, boot etti. Ama normal bir şekilde Ubuntu'yu açtı. Oysaki açıklamalarda, -sanırım- bu işlemden sonra reboot edilecek ve bir yere (o konuda da emin değilim) passwd yazılacaktı.

sudo su'yu hala kabul etmiyor bu arada. Büyük yazmayı da denedim, onda da sonuç vermedi.

Çağlar

Durum vahim çünkü şifre unutma konusunda fikrim yok :D Birileri yardım eder sanırım.

bfrheostat

Peki, şöyle sorayım o zaman, belki de onu atlıyoruzdur (sanki güleceğiz gibime geldi şimdi :P) sudo su'yu nereye yazıyoruz?  :)

bytan

Bilgisayarınızı açarken kullandığınız şifre, aksini belirtmediğiniz sürece siz root grubuna dahil olduğunuz için, root şifresi yerine geçer. Yani sudo su komutu verdikten sonra, kullanıcı şifrenizi yazmanız yeterlidir. Yine aynı şekilde, grub ekranında recovery mode ile açarsanız makinanızı, tercihler içerisinden root shell ekranını seçebilirsiniz. Sorgusuz olarak   root hakları ile sisteme giriş yapmış olursunuz. Ve passwd şifresi ile isterseniz şifrenizi yeniden tanımlayabilirsiniz.

Sorunuzun yanıtı olarak sudo su komutu ise terminal içerisine yazılmalıdır. Diğer adı uçbirimdir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

bfrheostat

sudo su'yu Uçbirim'e de yazdım, yazdıktan sonra benden parola istiyor ancak klavyede bastığım hiçbir tuşu algılamıyor. Sorun sanırım burada.

bytan

Alıntı yapılan: bfrheostat - 31 Aralık 2008 - 22:48:51
sudo su'yu Uçbirim'e de yazdım, yazdıktan sonra benden parola istiyor ancak klavyede bastığım hiçbir tuşu algılamıyor. Sorun sanırım burada.

Şifreniz kabul ediliyor fakat yazdıkça ekrana basılmıyor. Siz yazın ve sonrasında enter a basın.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

bfrheostat

Tamam girdim şimdi. Şimdi xorg.conf dosyasının içeriğini değiştirmek için ne yapacağım? Direkt terminaldan yazdığım zaman 'Permission Denied' diyor.

bytan

Eğer sudo su ile root hakkı aldı iseniz

gedit /etc/X11/xorg.conf

ile, ya da tek adımda hem root hakkı edinmek hem de dosyayı düzenlemek için açmak isterseniz:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

komutunu vermeniz yeterlidir.

PF @ ST

bfrheostat

Tamam oldu. 2600'ün verdiği satırlarla değiştirdim. Sanırım değişikliklerin etkili olması için Ubuntu'yu yeniden başlatmam lazım? (çünkü dosyayı kaydetmiş olmama rağmen hala ayarlar değişmedi)

bfrheostat

http://img530.imageshack.us/my.php?image=ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhvt1.jpg
bu hale geldi şimdi :(

edit: tahmin etmiştim, resim normal gözüküyor. Renkler karıştı normalde. sudo dexconf'u yazdım da yeniden başlatıp bakmadım. Umarım düzelir :)

bfrheostat

Yardımlarınız için teşekkürler :)  Normal haline getirdim, böyle de güzel Ubuntu. Ne diye illa 100Hz diye tutunduysam...

:)